Yeni Bilgisayar Alınca Yapılması Gerekenler Nelerdir?

0

Yeni Bilgisayar Alanlara İlk Öneriler

Yeni bilgisayar alırken iki yöntemden birisini kullanırız. Ya kendimiz toplama bir bilgisayar alırız yada bir markanın hazır toplanmış kasasını satın alırız. Her iki durumda da ihtiyacımıza göre bir bilgisayar almaya çalışıyoruz. Ancak onca emekten ve verilen paradan sonra aldığınız bilgisayarı doğru kullanmamız gerekiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarı satın alıp ilk kurulumu yapıp Windows açıldıktan hemen sonra internette sörf yapmak, oyun yüklemek yada program yüklemek yerine yapmanız gerekenlerin neler olduğunu öğrenin. Bilgisayarınızın zarar görmemesi, virüs bulaşmaması, güvenlik önlemlerinin alınması ve bilgilerinizin güvence altında olması için size sunacağımız önerileri uygulayın.

bilgisayar

Bilgisayarı Güncelleyin

İlk iş olarak aldığınız bilgisayarı güncelleyin. Bilgisayarın kurulumunu yapıp açtıktan sonra Windows Update kısmına girin ve bilgisayarınız için güncellemeleri kontrol edin.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarınız uzun zaman önce üretildiği için tüm güncellemeleri almamış olabilir. Bazen çok fazla güncelleme olsa dahi bunu yapmalısınız. Çünkü bu güncellemeler bilgisayarınızdaki bütün açıkları kapatır ve performansını daha iyi yapar.

windows-10-guncelleme

Fabrika Yazılımlarını Kaldırın

Bilgisayarı toplama olarak aldıysanız bu adımı atlayabilirsiniz. Ancak bir markanın kasasını satın aldıysanız kesinlikle bilgisayarda yüklü gelen fabrika yazılımları mevcuttur. Bloatware adı verilen birçok hazır program yüklü olarak gelecektir. Bu programlara göz atın ve işinize yaramayanları Program Ekle/Kaldır sayfasından kaldırın. Bu programları kaldırmak performansı olumlu etkileyecektir.

program kaldırma

Sürücüleri Yükleyin ve Güncelleyin

Bilgisayarınızdaki bütün sürücüleri kontrol ederek eksik olan sürücüleri yükleyin ve güncel olmayan sürücüleri de güncelleyin. Sürücüleri nasıl güncelleyeceğiniz daha önce detaylı olarak anlatmıştık.

Bkz: Sürücüler Nasıl Güncellenir?

ses-aygiti-surucu-guncelleme

Bilgisayarınızdaki sürücüleri tek tek el ile güncellemek istemiyorsanız size tavsiyemiz aşağıdaki otomatik sürücü güncelleme programlarından birisini indirin ve bilgisayarınızdaki sürücüleri tek tıklama güncelleyin.

  1. SlimDrivers
  2. IObit Driver Booster
  3. DriverPack Solution

driver-booster

Antivirüs Programı Yükleyin

Bilgisayarınızın güvenliğini sağlamak için ücretsiz antivirüs programlarından birisini kullanın. Microsoft’un kendi güvenlik çözümü olan Windows Defender programını kullanabilirsiniz. Ancak her zaman kullancığınız ücretsiz bir antivirüs programı var ise bunlardan birisini de indirip kullanabilirsiniz.

Tarayıcınızı Seçin

Yeni bilgisayar aldığınız zaman ilk tercih etmeniz gereken şeylerden birisi de tarayıcıdır. En popüler tarayıcılardan olan Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Yandex, Safari ve Opera tarayıcısından birisini seçmelisiniz. Çünkü bütün yer imleri, ayarlarınız ve diğer seçenekleri varsayılan tarayıcınız üzerine kaydedeceksiniz. Bizim tavsiyemiz ise en az 2-3 adet tarayıcıyı bilgisayarınızda indirin ve hazırda bulunsun.

Aşağıdaki tarayıcılardan bir yada bir kaçını indirin.

Bilgisayarınızı Yedekleyin

Bilgisayarı kullanıma hazır bir hale getirdikten sonra bilgisayarın en sorunsuz olduğu halinin yedeklemesini almak her zaman hayat kurtarır. Çünkü bilgisayarda meydana gelebilecek herhangi bir çökme veya başka bir sorun halinde bu yedeği kullanarak bilgisayarınız en sorunsuz olduğu haline geri döndürmeniz mümkündür.

Dişlerseniz Windows 10 bilgisayarda bilgisayarın kendi yedekleme özelliğini kullanarak yedek alabilirsiniz. Yada FBackup isimli programı kullanarak USB veya DVD üzerine yedek alın.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here