Windows Sabit Disk Sorunu Algıladı Hatası Çözümü (Resimli Anlatım)

0

Windows, sabit sürücüyü kontrol eden ve herhangi bir şey beklendiği gibi çalışmayınca, hataları rapor eden dahili bir mekanizmaya sahiptir. Bir sorun tespit edildiğinde, kullanıcı aşağıdaki hata mesajını alır:

Sponsorlu Bağlantılar

“Windows bir sabit disk sorunu tespit etti. Bilginin kaybolmasını önlemek için dosyalarınızı hemen yedekleyin ve ardından diski onarmanız veya değiştirmeniz gerekip gerekmediğini belirlemek için bilgisayar üreticisine başvurun.”

Böyle bir mesaj kutusunu görüntülendiğini görürseniz, önce dosyalarınızı yedekleyin ve sorunu düzeltmek için yazımızda verilen talimatları izleyin.

Windows sabit disk sorunu tespit etti

Sponsorlu Bağlantılar

Sorun donanım veya bağlantılar ile ilgili olabilse de, sistemi onarıma göndermeden önce sorunu gidermek için aşağıdaki sorun giderme adımlarını deneyelim. Burada, bu uyarıyı nasıl kapatacağımızı göstermiyoruz. GPEDIT veya REGEDIT’i kullanarak Windows Disk Diagnostics’i kapatarak veya BIOS ayarlarıyla SMART kontrol ederek bunu yapabilirsiniz. Sorunu gidermek ve çözmek için size nasıl devam edebileceğinizi gösterelim.

1. Disk Hatası Denetimi Yardımcı Programını Çalıştır

Sürücüde manuel bir Disk Hatası kontrolü yapmak için aşağıdaki adımları takip edin:

Açık olan tüm uygulamaları kapatın ve ardından sürücü listesini gösteren Dosya Gezginini açmak için Win + E tuşlarına basın. Listede gösterilen tüm sürücüleri birer birer taramamız gerekiyor. D sürücüsü ile başlayalım:

Sürücüye sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.

Araçlar sekmesinde, Denetle‘ye tıklayarak karşınıza gelen Hata Denetleme sayfasındaki Sürücüyü Tara‘yı tıklayın.

Windows, bu işlemle sistem hataları için seçilen diskleri tarar ve mümkünse bunları çözer. Bölümdeki bazı dosyalar kullanılırsa, tarama yeniden başlatıldığında gerçekleştirilir.

İşlemi takiben sistemi yeniden başlatın ve çözünürlüğü doğrulayın. Çalışmazsa, bir sonraki adıma geçin.

2. Depo Tanılama Aracını Kullanın (Use Storage Diagnostic Tool)

Sabit Diski ve depolama alanı tanılama sorunlarını gidermeye yardımcı olabilecek, depolama alanıyla ilgili verileri toplamak ve analiz etmek için Windows 10’daki Depolama Alanı Tanılama Aracını kullanabilirsiniz. Tek bir komut çalıştırarak, araç tüm depolama ve dosya sistemi ile ilgili verileri ve tanılama günlüklerini toplayabilir ve bunları bir klasöre çıkarabilir.

3. Hard Disk Health’i Kontrol Etmek için WMIC Kullanın

Sabit Disk durumunuzu denetlemek için WMIC yani Windows Yönetim Araçları Komut Satırını kullanabilirsiniz. WMIC, Windows Yönetim Gereçleri (WMI) ve WMI aracılığıyla yönetilen sistemleri basitleştiren bir komut satırı ve komut dosyası arayüzüdür. WMI Komutları’nı kullanarak, çeşitli yönetim görevlerini gerçekleştirmenize yardımcı olabilir. Bununla da sabit diskinizin sağlık durumu hakkında ikinci bir fikir edinme imkanına sahip olursunuz.

4. Ücretsiz Sabit Disk Denetleyicisi Programı Kullanın

Bu sorunun çözümü için aşağıdaki 3. parti bir yazılımlardan birisini kullanabilirsiniz.

  1. HD Tune sabit disk yardımcı programı, HD Tune bir sabit disk yardımcı programıdır ve basit adımların bir kümesini kullanan Windows işletim sistemi için sabit sürücü durumunu (dahili, harici veya çıkarılabilir) kontrol eden ücretsiz bir araçtır. Durum denetlenmesinin yanı sıra, uygulama sürücü performansını, tarama sırasında hataları, sağlık durumunu ve çok daha fazlasını ölçüyor.
  2. Macrorit Disk Scanner, bozuk sürücüleri düzeltmenize yardımcı olabilir. Program, üst paneldeki seçilen aygıta, tarama hızına, bulunan hataların sayısına, tarama alanına, geçen süreye ve taramayı tamamlamak için kalan tahmini süreye ait eksiksiz istatistikleri görüntüler.
  3. EaseUS Partition Master Free, Bozuk sürücüleri tarayabilen ve onarabilen bir yüzey testi içerir.
  4. AbelsSoft CheckDrive, bilgisayarınızın sabit disklerinde hata olup olmadığını kontrol etmek ve onarmak için size kolay bir yol sunar. SSD sürücüleri de destekler.
  5. HDDScan, sabit disk teşhisi için ücretsiz bir yardımcı programdır (RAID dizileri, Flash USB ve SSD sürücüleri de desteklenmektedir). Program, depolama aygıtını hatalar için test edebilir, S.M.A.R.T.’yi gösterir. AAM, APM, vb. gibi bazı HDD parametrelerini değiştirir.

5. Hard Disk Üreticisinin Sabit Disk Tanılama Aracını Kullanın

Sabit diskinizin markasını biliyorsanız (çoğunlukla bilgisayarınızın markası ile aynıdır) üreticinin sağladığı özel tanılama araçlarını indirin. Bu araçları çalıştırın ve size yardım edip etmediklerini görün.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here