Windows Mixed Reality Çalışmıyor – Karma Gerçeklik ile İlgili Hatalar ve Çözümler

0

Windows 10, Karma Gerçeklik için yerel entegrasyona sahiptir ve Windows Mixed Reality kullanıyorsanız, ayarlamakta zorluk yaşıyorsanız, bunun birçok nedeni olabilir. Başlamadan önce bilmeniz gereken iki şey var.

Sponsorlu Bağlantılar

Birincisi, Windows Mixed Reality PC’nizde olması için minimum sistem gereksinimi vardır. İkinci olarak, Karma Gerçeklik etkinleştirilmelidir, Windows 10 Ayarlarında etkin değilse, bu özelliği kullanamazsınız. Kayıt defteri anahtarlarını değiştirmeyi gerektirir ancak bir yönetici iseniz ve yeterince bilgiye sahipseniz bunu yapmak oldukça basittir.

Bu yazımızda, Windows Karma Gerçeklik Hatalarından bazılarına göz atıp sorun gidermek için uğraşacağız.

Windows Karma Gerçeklik Çalışmıyor

Sponsorlu Bağlantılar

Windows Karma Gerçeklik indirilmiyor, çalışmıyor, ses veya görüntü yok gibi gibi sorunlarla karşı karşıyaysanız Karma Gerçeklik sorunlarını düzeltmenize yardımcı olacağız.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Hataları

Windows Mixed Reality’yi ayarlarken hata kodları görüyorsanız, bu yaygın hata kodlarını düzeltme yolları vardır.

Windows Mixed Reality 2181038087-4 Hata Kodu

Bu hata, Windows Mixed Reality kulaklık seti kameralarının başlamadığı ve dolayısıyla onları takip edemediği anlamına gelir. Bu yüzden devam edin ve kulaklığınızı çıkarın ve tekrar takın.

Windows Mixed Reality 2181038087-12 Hata Kodu

WMR’nin Microsoft’tan indirilmesi gereken sürücülere ihtiyacı vardır. Yukarıda belirtilen hata kodunu görürseniz bu, kulaklığın doğru sürücüleri kullanmadığı anlamına gelir. “Aygıt Yöneticisi“ni kullanmanız gerekecek.

 1. Klavyenizde WIN + X‘e ve ardından karşınıza gelen pencereden Aygıt Yöneticisine tıklayın.
 2. Evrensel Seri Veri Yolu Denetleyicileri kategorisine tıklayın.
 3. EXtensible Host Controller” metnini içeren ve “Microsoft” adında olmayan her öge için sürücüyü kaldırmak için sağ tıklayın.
 4. Eski sürücülerin kaldırıldığından emin olmak için “Bu aygıtın sürücü yazılımını sil” seçeneğini işaretleyin.
 5. “EXtensible Host Controller” metnini içeren her ögenin sonunda “Microsoft” olduğunu doğruladığınızda tamamlanır.
 6. Artık HMD’yi taktığınızda bu hatayı görmemeniz gerekir.

Bu işe yaramazsa, HMD’yi 30 saniyeliğine veya daha fazla süreyle fişten çekin ve tekrar takın.

Windows Mixed Reality 2181038087-11 Hata Kodu

Bu, Windows Karma Gerçeklik için minimum PC yapılandırmasıyla ilgilidir. Yukarıda listelediğimiz aracı kontrol etmeli ve PC donanımınızı yükseltmelisiniz.

Windows Mixed Reality Başarısız Program İndirme

Karma Gerçeklik kulaklığınızı Windows 10 PC’nize bağladığınızda bu problem genellikle ortaya çıkar. Bu sorun, bazı güncelleştirme beklemede olduğu ve bu sorunu düzeltmek için Windows tarafından indirilecek birtakım yazılımların olması nedeniyle olur. Bu nedenle aşağıdaki adımları uygulayın:

 • Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik bölümüne gidin.
 • Bekleyen bazı güncelleme olup olmadığını kontrol edin.
 • Bekleyen herhangi bir güncelleme görmüyorsanız, Güncellemeleri Kontrol Et düğmesine tıklayın. Kurulması gereken bazı güncellemeleri bulmanız mümkündür.
 • Şimdi, Windows 10 PC’nizi yeniden başlatmanız gerekir.

Halen sorun yaşıyorsanız, aşağıdaki hususları kontrol edin:

 • PC’nizin İnternet’e bağlı olduğundan emin olun.
 • Kablosuz ağ bağlantınız ölçmek için ayarlanmışsa. Ayarlar > ve İnternet > Durum > Bağlantı özelliklerini değiştir > Ölçümlü bağlantı olarak ayarla> Kapalı seçeneğini seçin. Ayrıca, Windows 10’u ölçülü bir bağlantı üzerinden indirilecek şekilde ayarlayabilirsiniz.
 • Son çare, PC’nize format atmak olabilir.

Kulaklığınızı Bağlayın

Kulaklığınızı PC’nize doğru şekilde bağladığınızdan eminseniz, kontrol etmeniz gereken iki şey aşağıda belirtilmiştir:

 • Kulaklığınızın kablosu USB 3.0 bağlantı noktasına takılmalıdır. Mümkünse başka bir USB 3.0 bağlantı noktasını deneyin.
 • Kulaklığınızın HDMI kablosu bilgisayarınızın ayrı grafik kartına takılmalıdır.

SteamVR Uygulamalarda veya Oyunlarda Eksik Olan Hareket Denetleyicileri

Bu, klasik sürücü yüklemesi durumudur. Hareket Kontrol Cihazlarınızı SteamVR uygulamalarında ve oyunlarda göremiyorsanız, Hareket Kontrolörü modeli sürücüsü doğru şekilde yüklenmemiş olabilir.

Bu sürücü genellikle Windows Güncelleştirme aracılığıyla otomatik olarak indirilir ve yüklenir, ancak Karma Gerçeklik sürücülerini ve yazılımını bazen el ile kurmanız gerekebilir.

Sınırlarımı Kaybettim (I’ve lost my bounds)

Karma Gerçeklik kulaklığınızı başlangıçta kurduktan sonra bir sınır oluşturmuştunuzdur. Ekranda “Sınırlarımı kaybettim” yazan bir hata alırsanız, kurulumu tüm deneyim için yeniden çalıştırmanız ve ekrandaki adımları izlemeniz gerekir.

Denetleyiciyi Güncelleyemiyor

Kulaklığınızın veya kumandanızın beklendiği gibi çalışmaması durumunda, bu sorunu çözmenin en iyi yolu cihazı fabrika ayarlarına geri getirmektir. Cihazınızı kurtarmak için:

 1. Kontrol ünitesine yeni piller yerleştirdiğinizden ve kapatıldığından emin olun.
 2. Şimdi, eşleştirme düğmesini basılı tutun.
 3. Tutarken, Windows düğmesini 5 saniye basılı tutarak denetleyiciyi açın.
 4. Düğmeleri bırakın ve kontrol cihazının açılması için bekleyin. Bu işlem 15 saniye sürer ve cihaz kurtarma gerçekleştiğinde gösterge yoktur.

Cihazın anında açılması durumunda işlemi tekrarlamanız gerekir. Bluetooth ile yeniden bağlanmanız gerekecek.

Kalibrasyon Aracını Kullanarak Sanal Mesafe Nasıl Değiştirilir?

Karma Gerçek Dünyada her şeyin çok uzak olduğunu hissediyorsanız, kalibrasyon aracını kullanarak sanal mesafeyi değiştirmek mümkündür.

Ayarlar > Karma Gerçeklik (Windows Mixed Reality) > Kulaklıklı Mikrofon Seti ekranını açın. Burada kalibrasyon aracını kullanarak mesafeyi değiştirebilirsiniz. Varsayılan değer 65 mm olarak ayarlanmıştır. Neyin daha iyi olduğunu görmek için seçiminize göre ayarlayabilirsiniz.

Windows Mixed Reality ile ilgili karşınıza çıkabilecek bir sürü hata vardır. Buraya tıklayarak bu hataların tamamını Microsoft’un resmi sitesinden görebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here