Windows Karma Gerçeklik Nedir? Windows Mixed Reality

0

Windows Mixed Reality yada Türkçe karşılığı olarak Windows Karma Gerçeklik, hayatımıza yeni giren teknolojilerden birisidir. Son yıllarda Sanal Gerçeklik (VR), Artırılmış Gerçeklik (AR) ve son olarak da Karma Gerçeklik (MR) ile tanıştık. Microsoft tarafından sanal gerçeklik ve artırılmış gerçekliğe alternatif olarak geliştirilen Windows Mixed Reality nedir öğrenelim.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows Mixed Reality (Karma Gerçeklik) Nedir?

Karma Gerçeklik yani Windows Mixed Reality (WMR), kullanılan kulaklık gözlük seti sayesinde gerçek dünya ile sanal dünyayı bir araya getirir ve kullanıcıyı da bu dünyanın içerisine sokar. Sanal dünyaya gerçek nesneleri ekler ve gerçek dünyaya sanal nesneleri ekler. Gerçek dünyanın haritasını çıkararak sanal ve gerçek dünyayı birleştirir. Yani sizi hem sanal dünyanın içine sokar hemde gerçek dünyanın içine sokar. Aşağıdaki videoyu izleyerek bunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Ayrıca bkz:
WMR İçin En Ucuz Masaüstü Bilgisayarlar
WMR İçin En İyi Dizüstü Bilgisayarlar

Sponsorlu Bağlantılar

Daha iyi anlamak için sanal gerçeklik ve artırılmış gerçekliğin ne olduğunu hatırlayalım;

Sanal Gerçeklik (VR): Kullanılan kulaklık gözlük seti ile sanal nesnelerle etkileşimde bulunmanızı sağlayan yapay bir dünya teknolojisi.

Artırılmış Gerçeklik (AR): Kullanılan kulaklık gözlük seti ile gerçek dünyaya sanal nesneleri ekleyen bir teknolojidir.

Karma gerçeklik aslında sanal gerçeklik ile artırılmış gerçekliği birleştiren bir teknolojidir. Ayrıca kulaklık üzerinde bulunan sensörler sayesinde bulunduğunuz ortama sensörler yerleştirmenize gerek kalmadan her bilgisayarda karma gerçekliği kullanabilirsiniz. Eğer bir adet karma gerçeklik gözlüğüne sahipseniz ve bilgisayarınızın sistem gereksinimleri karma gerçekliği destekliyorsa, hemen gözlüğü bilgisayara bağlayıp bu yeni teknolojiyi deneyimleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=0AWhsBNU1jU

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here