Windows Disk Okuma Hatası Çözümü – (Yeniden Başlatmak İçin Ctrl + Alt + Del Tuşlarına Basın)

0

Windows sisteminizi ön yüklediğinizde, sıklıkla hata ile karşılaşabilirsiniz. Bu hatalardan biri de “A disk read error occurred, Press Ctrl+Alt+Del to restart” yani “Disk Okuma Hatası oluştu, yeniden başlatmak için Ctrl + Alt + Del tuşlarına basın“, sorunudur. Bu sorunu çözmek için deneyebileceğiniz birkaç şey var.

Sponsorlu Bağlantılar

Yapmanız gereken ilk şey, Ctrl + Alt + Del tuşlarına basın ve bakın. Bununla birlikte, Ctrl + Alt + Del tuşlarına bastığınızda, yeniden başlatıldıysa sistem sizi aynı hata ekranına götürür ve bu bir döngüye girer, daha da sorun gidermeniz gerekebilir.

Disk Okuma Hatası Oluştu

Hatanın nedenleri birden fazla olabilir, ancak onları üç temel başlıkta toplayabiliriz:

  1. Yanlış MBR yapılandırması: Yanlış MBR yapılandırması için en yaygın neden disk yazma hataları ve virüs saldırılarıdır. Sabit diski değiştirmeden yazılımsal olarak sorun giderme yoluyla çözülebilir.
  2. Yanlış yapılandırılmış bölüm tablosu: Bölüm tablosu doğru yapılandırılmadıysa, bu sorun yazılım düzeyinde çözülebilir.
  3. Sorun fiziksel sabit disk ile olabilir.

1. Check Disk komut isteminden çalıştırın

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar önyükleme yapmadığından, Gelişmiş Seçenekleri kullanarak sorunu gideririz.

Gelişmiş Seçenekler menüsüne önyükleme yapıldıktan sonra Komut İstemi‘ni tıklayın.

Komut İstemi ekranı açıldıktan sonra, aşağıdaki komutu çalıştırın:

chkdsk C: /f /x /r

Burada C kaynak sürücüdür. Sizin bilgisayarınızda farklıysa değiştirilebilirsiniz.

Bu komut sorunları bulur ve giderir, hatalara ait bir rapor alırsınız. Sorun yoksa, Windows dosya sistemini taradı ve herhangi bir sorun bulamadı mesajı görüntülenir. Bu durumda, bir sonraki adıma geçin.

2. Master Boot Record (Ana Önyükleme Kaydı – MBR) Onarımı

Önceki durum izole edildiğinden, sorun Ana Önyükleme Kayıtları (MBR) ile olabilir. Bazen, Ana Önyükleme Kayıtları bozulabilir. Ciddi bir sorun olsa da, düzeltilebilir. Master Boot Record’u onarmanız gerekecek.

Ana Önyükleme Kaydı (MBR) Onarımının nasıl yapıldığını buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

3. Sistemin BIOS’unu güncelleyin

Öncelikle bunu yapmak hem riskli hemde zor bir yoldur. BIOS’u güncellemek hatalı yapılırsa sorunlara neden olabilir, ancak aynı zamanda bu tür sorunları çözdüğü bilinmektedir. Windows sisteminizin BIOS’unu güncelleyin. BIOS’u üreticinin web sitesinden indirmeniz ve işlem için ortam CD / DVD’si oluşturmanız gerekebilir. BIOS güncellemesine rağmen sorun devam ediyorsa, sorunun donanımsal olduğunu varsayabiliriz.

4. Donanımı Kontrol Etme

Bu durumda, sabit sürücünün geçici olarak çıkarılmasına ihtiyaç duyulabilir.

  1. Sabit sürücüyü çıkarın ve başka bir sisteme bağlayın. Dosyalara ve klasörlere erişip erişemediğinizi kontrol edin. Sistem sabit sürücüyü okursa, lütfen kurtarma araçlarını kullanarak tarayın ve bir virüs kontrolü yapın.
  2. Sabit sürücünün başka bir sisteme bağlandığında iyi çalıştığına inanmak için nedenleriniz varsa, sabit disk kablolarını veya bağlantı noktalarını değiştirmeyi düşünebilirsiniz.
  3. RAM’i değiştirin. Veya sistemde 2 RAM modülünüz varsa yuvalarını değiştirmeyi deneyin. Ve tozunu silin.
  4. Donanımdan çıkabilecek herhangi bir duman varsa aşırı ısınma oluşmuş demektedir, lütfen derhal bir donanım teknisyenine götürün.

NOT: Yukarıda bahsedilen çözümler işe yaramazsa, sistem onarım için bilgisayarınızı bir donanım teknisyenine göndermeniz gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here