Windows Açılışta İki İşletim Sisteminden Birini Kaldırma (Resimli Anlatım)

4

Windows Çift İşletim Sistemi Sorunu

Bilgisayarınıza temiz kurulum yaptığınızda, farklı bir bölüme yeni bir Windows kurduğunuzda yada SDD alıp yeni Windows’u SDD’ye kurduğunuzda çift işletim sistemini sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Yada Kendiniz isteyerek ikinci bir işletim sistemi kurmuş olabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu durumda bu iki işletim sisteminden birisini kaldırmak isteyebilir yada Windows açılışında karşınıza gelen iki işletim sisteminden birisini seçme ekranının gelmemesini isteyebilirsiniz. Şimdi bu iki durum için yapmanız gerekenleri anlatalım.

Çift İşletim Sistemi Ekranını Kaldırma

Bilgisayarınızı açılırken karşınıza iki işletim sisteminden birisini seçme ekranı geliyor. Bu erkan aşağıdaki gibi ekrandır.

iki işletim sistemi

Sponsorlu Bağlantılar

Bu ekranda iki adet Windows yerine Windows 10 ile beraber Windows 7 yada Windows 8.1’de olabilir. Peki bu ekran gelmeden direk istediğimiz işletim sisteminin açılmasını nasıl sağlayacağız.

Hangi işletim sistemini kullanıyorsak seçelim ve bilgisayarı açalım. Daha sonra masaüstünde “Bilgisayar“a sağ tıklayıp “Özellikler” deyin. Aşağıdaki ekrandaki gibi “Gelişmiş sistem ayarları” deyin.

bilgisayar özellikler

Daha sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecek. Bu ekrandan “Başlangıç ve Kurtarma” alanında “Ayarlar” seçeneğine tıklıyoruz.

bilgisayar başlangıç veya kurtarma

Bu defa karşınıza aşağıdaki erkan gelecek. Bu ekrandan “Varsayılan işletim sistemi” adımında hangi işletim sistemini kullanıyorsanız onu seçin ve ardından hemen altında yer alan “İşletim sistemleri listesini gösterme süresi” seçeneğinin yanındaki kutucukta yer alan tik işaretini kaldırın ve “Tamam” diyerek ayarları kaydederek kapatın.

bilgisayar başlangıç veya kurtarma 2

Bundan böyle açılışta karşınıza iki işletim sisteminden birisini seçme ekranını gelmeyecek.

İkinci İşletim Sistemini Silme

Eğer bu iki işletim sisteminden birisini silerek tamamen kurtulmak istiyorsanız şunları yapın.

Bilgisayarın arama kutusuna “Çalıştır” yazarak pencereye “msconfig” yazın. Daha sonra karşınıza gelen ekrandan “Önyükleme” sekmesine gidin. Aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz.

windows ön yükleme 1

Bu ekranda bilgisayarınızda kurulu olan işletim sistemlerini göreceksiniz. Kaldırmak istediğiniz işletim sistemini seçin ve “Sil ” diyerek bu işletim sistemini silin. Sil dedikten sonra gelen uyarılara Tamam diyerek onaylayın. Silme işlemi bitince tek bir işletim sistemi kalacak.

Daha sonra Tamam diyerek pencereyi kapatın. Karşınıza gelecek olan uyarı penceresine “Başlatmadan Çık” deyin.

yeniden başlat- başlatmadan çık

Yine “Çalıştır” ekranını açın ve bu defa “diskmgmt.msc” komutunu yazarak “Enter” deyin. Karşınıza aşağıdaki gibi disk yönetimi sayfası gelecek.

disk biçimlendirme

Bu sayfadan sildiğimiz işletim sisteminin bulunduğu diski biçimlendiriyoruz.

NOT: Biçimlendirme yapmadan önce disk içinde bulunan verileriniz var ise bunları başka bir diske yedekleyin.

Bunu yapmak için diskin üzerine sağ tıklayın ve “Biçimlendir” deyin. Size disk içerisindeki bütün verilerin silineceği uyarısını verecektir. Onaylayarak silme işlemini tamamlayın ve pencereyi kapatın. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda tek bir işletim sistemi olarak açılacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

4 YORUMLAR

  1. Hocam son aşamadaki biçimlendir olayında “Windows, bu diskteki sistem bölümünü biçimlendiremez.” ifadesi ile karşı karşıya gelmekteyim. Acaba sıkıntı nerde olabilir.

    • Öncelikle doğru diski sildiğinizden emin olun. Sildiğiniz ve biçimlendirmeye çalıştığınız diskin “Varsayılan OS” olmadığından emin olun. Çünkü biçimlendirme hatası genellikle bilgisayarın açılmasını sağlayan ve o anda çalıştığı disk üzerinde işlem yapılınca ortaya çıkar. Eğer her şeyi doğru yapmanıza rağmen yine de biçimlendiremiyorsanız, ya biçimlendirme programlarından birisini deneyerek biçimlendirin yada bilgisayardaki harddiski çıkarıp başka bir bilgisayara takarak biçimlendirebilirsiniz.

  2. hocam ben bilgisayarima 3 kere format attim her format attigimda da bu ekrana bi tane daha ekleniyordu yani suan 3 secenek var. bende ikincil bi harddisk yok yani 3 tane windows 10 da c ye kurulu. silme islemini yaptiktan sora diski bicimlendiremeyecem dogal olarak. ekrani atlamakta istemiyorum tamamen kurtulmak istiyorum ben ne yapabilirim bu durumda peki?

  3. önyükleme kısmında 2 windowstan birini siliyorum fakat 5 dakika sonra geri geliyor. Tekrar önyükleme ye girdiğimde 2 si de orada duruyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here