Windows 10’dan Windows 8.1’e Nasıl Geri Dönülür? Windows 10’dan Eski Sürüme Geçme (Resimli Anlatım)

0

Microsoft, Windows 10‘u piyasaya sürdükten kısa bir süre sonra, bu işletim sistemini yükleyen kullanıcı sayısı 50 milyonu geçti. Windows 10, Windows 7‘den tanıdık özelliklerle geliyor, Windows 8.x‘teki eksiklikleri iyileştiriyor ve ücretsiz bir güncelleme sağlıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Bununla birlikte, Microsoft, Windows 10’a geçmenizi ve yenilikleri görmenizi istiyor. Tanıtımdan sonra pek çok kullanıcı, yükseltme sorunları, açılmayan uygulamalar, uyumluluk ve ağ sorunları ve daha birçoğu olmak üzere bazı sorunlarla karşılaştı. Gördüğünüz gibi Windows 10 henüz hazır değil gibi görünüyor. Yani, sahip olduğunuz seçeneklerin, yeniliklerin ve işletim sisteminin sizin için şu anda yeterli olmadığını düşünüyorsanız, Windows 10’dan Windows 8.1’e başarıyla geçmek için yapılması gerekenlerin neler olduğuna bakacağız.

Windows 10’dan Windows 8.1’e geçiş yapmanın çeşitli yolları vardır. Bu işlem için sizlere üç farklı yöntemi anlatacağız.

Birinci yöntem: Önceki yedeklemeyi kullanarak kurtarma

Sponsorlu Bağlantılar

Son tam yedeklemeden bu yana yeni dosyalarınızı yeni bir yedek oluşturabilir veya sadece tüm dosyalarınızın bir kopyasını harici bir sabit sürücüye dönüştürebilirsiniz. Ayrıca, son tam yedeklemeden bu yana yeni bir yazılım kurulumuna dikkat edin, çünkü bunları geri alıp tekrar yüklemeniz gerekecektir.

Şunları yapmalısınız:

 1. Denetim Masasını açın.
 2. Programlar ve Özelliklere gidin.
 3. Sisteminizdeki programlar listesini, Yüklenmiş olarak ayarlayın.

Dosyalarınızın yedeklemesini yaptıktan sonra ve yüklemeniz gereken programları biliyorsanız, ilk tam yedeklemeyi oluşturduktan sonra oluşturmanız istenen “onarım diski” ni kullanarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Hızlı İpucu: Onarım diskiniz yoksa, kurtarma işlemini gerçekleştirmek için Windows 8.1 kurulum ortamıyla önyükleme yapabilirsiniz.

Yeniden başlattıktan sonra aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. Kurulum sihirbazındayken İleri’yi tıklatın ve ardından Bilgisayarınızı onarın.
 2. Sorun Gider’i tıklatın ve sonra Gelişmiş seçenekler’i tıklatın ve Sistem Görüntüsü Kurtarma’yı seçin.
 3. Kurtarmaya çalıştığınız işletim sistemini seçin, İleri’yi tıklatın ve ardından kurtarma işlemiyle başlamak için Bitir’i tıklatın.

İşlem tamamlandıktan sonra, işletim sisteminizin önceki sürümüne, Windows 8.1‘e geri dönebilirsiniz.

Şimdi, çok sayıda dosya değişikliği yaptıysanız, Windows 8.1’e dönmeden önce oluşturduğunuz yeni yedeklemeyi kullanarak tüm dosyalarınızı silmeniz ve güncelleştirilmiş sürümleri geri yüklemeniz önerilir.

İkinci yöntem: Temiz kurulum ile kurtarma

Windows 10’dan Windows 8.1’e düzgün şekilde geçiş yapmak isterseniz sıfırdan başlamak daha iyi olur. Bu işlem, Windows 8.1 işletim sistemini temiz bir şekilde yüklemeyi gerektirir.

Bu yöntem, dosyalarınızı yedeklemenizi ve tüm programları bilgisayarınıza yeniden yüklemenizi gerektirir. Bu yöntem daha fazla zaman alır, ancak aynı zamanda geçiş yapmak için en temiz yoldur.

Şu talimatları uygulayın:

 1. Bilgisayarınızı Windows 8.1 yükleme dosyalarıyla yeniden başlatın (PC’nizin yükleme dosyalarıyla birlikte sürücüden önyükleme yapacak şekilde ayarlandığından emin olun).
 2. Windows Kurulum sırasında İleri’yi tıklatın, lisans kabul edin ve tekrar İleri’yi tıklatın.
 3. Temiz yükleme yapmak için Özel: Windows’u yalnızca yükle (Gelişmiş) seçeneğini tıklayın.
 4. Mevcut işletim sistemi tarafından oluşturulan bölümleri silin.
 5. Boş sürücüyü seçin ve kurulum işlemine başlamak için İleri’yi tıklayın.

Önemli: Dosyaları veya ikincil bir sabit sürücüyü depolamak için ayrılmış bir bölümünüz varsa, bu bölümleri silmek zorunda değilsiniz.

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra, Windows’un önceki sürümüne geri dönersiniz. Şimdi yapılacak tek şey, belgelerinizi ve diğer dosyalarınızı yedekten geri yüklemektir ve daha önce yüklediğiniz tüm yazılımları yeniden yüklemeniz gerekecektir.

Üçüncü yöntem: Windows 10’u kaldırarak kurtarma

Microsoft, Windows 8.x’in aksine, kullanıcılarına tek bir düğmeyle işletim sisteminin önceki sürümüne sorunsuz bir şekilde geri dönmesine olanak tanıyan seçenek sunmaktadır.

Windows 10’dan hoşlanmıyorsanız veya sorun yaşıyorsanız Microsoft, işlemi daha kolay hale getirmek için “Windows 8.1’e dönün” özelliğini ekliyor. Ancak, geri dönmek için yalnızca bir ayınız vardır. Yükseltmeden sonra bir ay geçmediyse, geri dönmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Ayarları açmak için Windows + I kısayolunu kullanın.
 2. Güncelleştirme ve Güvenlik bölümüne gidin ve Kurtarma bölümüne gidin.
 3. Sisteminizde her şey doğru şekilde ayarlanmışsa, Windows 8.1’e Geri Dön seçeneğini görürsünüz. Burada yalnızca Başlayın düğmesini tıklayın.

4. Microsoft, neden geri dönmek istediğinizi öğrenmek ister. Herhangi bir seçeneği seçtikten sonra İleri’yi tıklayın.

5. Bazı uygulamaları ve programları yeniden yüklemeniz gerektiğine dair bir uyarı alırsınız ve Windows 10’a yükselttikten sonra yapılan değişiklikleri kaybedersiniz. Dosya yedeklemesi gerekli değildir, ancak önerilir. Ve sonra İleri’yi tıklayın.

6. Windows 8.1 şifrenizi bildiğinizden emin olun, şifreniz olmadan bu işlemi yapamazsınız ardından İleri’yi tıklayın.

7. Son olarak, Windows 8.1’e geri dönün ve işlemin tamamlanmasına izin verin.

Sistem yapılandırmasına bağlı olarak işlem biraz zaman alacaktır. Windows 8.1’e geri döndüğünüzde, tüm programların doğru şekilde kurulduğundan emin olun ve yeni güncellemeleri kontrol etmeyi unutmayınız. Hepsi bu kadar.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here