Windows 10’dan Internet Explorer (IE) Kaldırma (Resimli Anlatım)

1

Internet Explorer’dan kurtulun

Windows 10 ile birlikte varsayılan web tarayıcısı olarak Microsoft Edge gelir. Ancak modern web için tasarlandığından, eski teknolojileri kullanan bazı web siteleri Edge’de doğru yüklenmez. Bu nedenle, Microsoft eski web sayfaları için uyumluluk desteği sunmak için Internet Explorer 11‘i de kullanmaya devam ediyor. Yani Windows 10 bilgisayarınızda Internet Explorer 11’de yüklü olarak gelir. 

Sponsorlu Bağlantılar

Bununla birlikte, IE kullanmayı gerektiren eski web sitelerine nadiren denk geliyorsanız veya bu gibi sayfaları açmak için  alternatif olarak Chrome veya Firefox gibi başka bir web tarayıcısı kullanıyorsanız, Internet Explorer tarayıcıyı Windows 10’dan kolayca kaldırabilirsiniz.

Bu Windows 10 kılavuzunda, Denetim Masası’nı kullanarak Internet Explorer’ı bilgisayarınızdan tamamen kaldırmak için gerekli adımları anlatacağız.

Windows 10’dan IE nasıl kaldırılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Windows arama kutusuna “Denetim Masası” yazın ve tıklayın. Daha sonra Programlar‘ı tıklayın.

denetim masası

Windows özelliklerini aç veya kapat’ı tıklayın.

programlar ve özellikleri

Daha sonra açılan pencereden Internet Explorer 11 seçeneğini bulun ve önündeki kutucuktaki tik işaretini temizleyin. Tamam diyerek pencereyi kapatın. Onaylamak için Evet deyin.

windows özelliklerini aç veya kapat

Son olarak ayarlarınız kaydedilecek ve IE 11’i tamamen kaldırmak için bilgisayarı Yeniden Başlat penceresi karşınıza çıkacak. Yeniden Başlat dediğinizde IE tamamen kaldırılacak.

Bu adımları tamamladığınızda, IE artık bilgisayarınızda bulunmayacak. Başlat menüsündeki Donatılar’ın altında bulamazsınız. Arama kutusuna “Internet Explorer” yazarsanız bunun yerine Microsoft Edge vurgulanır. Edge tarayıcınızda “Internet Explorer ile aç” seçeneği yine olacak ancak çalışmayacaktır.

IE web tarayıcısını Windows 10’dan kaldırmanız, dosyaları bilgisayarınızdan silmez; bu da, istediğiniz zaman uygulamayı geri yükleyebileceğiniz anlamına gelir.

Fikrinizi değiştirirseniz, yukarıda belirtilen adımları uygulayarak Internet Explorer 11 seçeneğini tekrar atik etmelisiniz. 

Sponsorlu Bağlantılar

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here