Windows 10’dan Eski İşletim Sistemine Geri Dönme (Resimli Anlatım)

4

Bir önceki işletim sistemine dönüş

Windows 10‘a geçiş yaptıktan sonra işletim sistemini beğenmediyseniz, bir türlü alışamadıysanız veya başka bir neden dolayı tekrar eski işletim sistemine geri dönmek isterseniz, bunu nasıl yapacağınızı size anlatacağız.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 7, Windows 8 veya Windows 8.1 işletim sisteminde Windows 10’a yükseltme yaptıysanız tekrar bir önceki Windows sürümüne geri dönebiliyorsunuz. Burada karşımıza iki seçenek çıkıyor. Birincisi yükseltme yaptıktan sonra en fazla 10 gün sonra geri dönüş yapmanız, ikincisi ise en fazla 30 gün içerisinde geri dönüş yapmanız gerekir.

Bu durumda bilgisayarınızın sürüm numarası önemli oluyor. Eğer kullanmakta olduğunuz Windows 10 sürüm numarası 1511 ise 30 gün sizin geçerlidir. Eğer Windows 10 sürüm numarası 1607 ise 10 günlük süre sizin için geçerlidir. Peki işletim sisteminin sürüm numarasını nasıl öğreneceksiniz.

Windows 10 sürüm numarasını öğrenme

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10 işletim sisteminin sürüm numarasını öğrenmek için;

“Başlat > Ayarlar > Sistem > Hakkında” yolunu izleyin. Karşınıza aşağıdaki ekran gelecek. Bu ekranda kırmızı kutu içinde gördüğünüz kısım sizin işletim sisteminin sürüm numarasıdır.

windows 10 sürüm numarası

Eski işletim sistemine geri dönme

Windows sürüm numaranızı öğrendikten sonra örneğin 1607 yapı numarasına sahip iseniz yükseltmenizden itibaren 10 gün geçmemesi gerekir. Aksi takdirde yani 10 günden fazla olmuş ise eski işletim sistemine geri dönüş yapamazsınız.

Eski sisteme geri dönmek için “Başlat > Ayarlar > Güncelleştirme ve güvenlik > Kurtarma” adımlarını izleyin. Karşınıza aşağıdaki pencere gelecektir.

windows 10 kurtarma

Yukarıdaki resimde de göreceğiniz üzere bu pencerede “Önceki sürüme geri dön” alanı bulunuyor. Eğer 10 günden az bir süredir yükseltme yaptıysanız bu seçeneğin aktif olduğunu göreceksiniz. Ancak benim gibi 10 günden fazla olmuş ise bu seçeneğin aktif olmadığını göreceksiniz ve “Bu seçenek bilgisayarınız 10 günden daha önce yükseltildiği için artık geçerli değildir” uyarısını göreceksiniz.

Eğer bu seçenek sizde aktif ise butona tıklayarak işleme devam edin ve karşınıza gelen yönergeleri izleyerek eski işletim sisteminize geri dönün.

Sponsorlu Bağlantılar

4 YORUMLAR

  1. 2 saatir bize okutuyon awk
    söyle bu durumda olan kişiler kısaca format gerekir bir sürü yazı yazmışsın ama bir sonuç yok bir çözüme varamadık yorumlara bakarak sonucu öğrendik bu nasıl iş biraz özen gösterin siteye….

    • Bütün yazıyı okumanıza gerek yoktu, çünkü yazının ikinci paragrafında durumu açıklamıştık. Bkz;

      Windows 7, Windows 8 veya Windows 8.1 işletim sisteminde Windows 10’a yükseltme yaptıysanız tekrar bir önceki Windows sürümüne geri dönebiliyorsunuz. Burada karşımıza iki seçenek çıkıyor. Birincisi yükseltme yaptıktan sonra en fazla 10 gün sonra geri dönüş yapmanız, ikincisi ise en fazla 30 gün içerisinde geri dönüş yapmanız gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here