Windows 10’da Yeni Bir Kullanıcı Hesabı Ekleme ve Kaldırma (Resimli Anlatım)

0

Windows 10 bilgisayarınızda aile bireylerinden birisi için yeni bir kullanıcı hesabı açabilirsiniz. Böylece herkesin kendi bir oturum açma hesabı olur ve kendi masaüstüne sahip olur. Aynı zamanda sizin ayarlarınız ve hesabınız başkaları tarafından kullanılmamış olur. Yeni bir kullanıcı hesabı açarken yetişkin hesabı yada çocuk hesabı olup olmayacağına siz karar verirseniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bkz: Çocuk Hesabı Nasıl Açılır?

Yeni bir kullanıcı hesabı açarken izlemeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir. Şimdi yeni bir yetişkin kullanıcı hesabı nasıl açılır adım adım göstereceğiz.

Kullanıcı Hesabı Ekleme

Sponsorlu Bağlantılar

İlk önce “Başlat > Ayarlar > Hesaplar > Aile & diğer kişiler” sayfasına gelin. Bu sayfa aşağıdaki gibi görünür.

aile-ve-diger-kisiler

Yukarıdaki pencerede eğer eklemek istediğiniz kişi aile bireylerinden birisi ise “Aileniz” bölümünde yer alan “Bir aile üyesi ekle” seçeneğinin yanındaki + simgesine tıklayın. Eğer eklemek istediğiniz kullanıcı ailenizden biri değilse, bir arkadaşınız ise “Diğer kişiler” bölümünde yer alan “Bu bilgisayara başka birini ekle” seçeneğine tıklayın. Biz şimdi aileden biri gibi kullanıcı ekleyeceğiz.

“Bir aile üyesi ekle” ekle dediğimizde aşağıdaki pencere gelecek karşınıza. Bu pencerede “Çocuk ekleyin” ve “Yetişkin ekleyin” diye iki seçenek bulunuyor. “Yetişkin ekleyin” seçeneğini işaretleyin aşağıdaki kutucuğa kişinin e-posta adresini girip “İleri” deyin. Bir sonraki pencerede eklemek istediğiniz kişiyi onaylamanız istenecektir.  Onayla diyerek devam edin.

yetiskin-veya-cocuk-hesabi-ekleme

Eklediğimiz kullanıcıyı onayladıktan sonra karşınıza aşağıdaki pencere gelecek. Bu pencerede davetiyenin ilgili kişiye gönderildiğini ve kişinin e-posta adresine gönderilen daveti kabul etmesi gerektiği uyarısı yer alıyor. Bu pencereyi kapatarak davet ettiğimiz kişinin e-posta adresindeki daveti kabul etmesini isteyin.

kullanici-ekleme-davetiyesi

Eklediğiniz bu kişi artık sizin bilgisayarınızda oturum açabilir. Eklediğiniz kişinin izinlerini yönetmek için “Başlat > Ayarlar > Hesaplar > Aile & diğer kişiler” sayfasına gelin. Aşağıdaki penceredeki gibi eklediğiniz kişinin üzerine tıklayın ve aşağıdaki gibi “Hesap türünü değiştir” ve “Engelle” seçeneklerini görün. Engelle dediğiniz vakit kullanıcı artık bilgisayarınızda oturum açamaz.

kullanici-ayarlarini-yapma

“Hesap türünü değiştir” dediğiniz vakit aşağıdaki bir pencere açılır ve “Standart kullanıcı” olarak eklenen kullanıcıyı “Yönetici” olarak yetkilendirebilirsiniz.

kullanici-ayarlarini-yapma-2

Kullanıcı Hesabı Kaldırma

Kullanıcı hesabını kaldırmak için ise yapmanız gereken “Başlat > Ayarlar > Hesaplar > Aile & diğer kişiler” sayfasında “Aile ayarlarını çevrimiçi yönet” linkine tıklamak. Yada direk aşağıdaki linek tıklayın.

https://account.microsoft.com/family#/

Bu sayfada aşağıdaki pencerede gördüğünüz gibi bütün hesapları görebiliyorsunuz. Eklediğiniz kullanıcıyı bu sayfada bulun ve karşısında yer alan “Aileden kaldır” linkine tıklayın. Karşınıza gelen onay penceresinden “Kaldır” diyerek onaylayın ve kişiyi kaldırın.

kullanici-kaldirma

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here