Windows 10’da Varsayılan Uygulamaları Değiştirme (Resimli Anlatım)

0

Windows Varsayılan Programlar

Windows 10 bilgisayarınızda açtığınız her ortam dosyasının veya bağlantının otomatik olarak varsayılan bir uygulama açıldığını göreceksiniz. Bu dosya ve bağlantılar çift tıkladığınızda varsayılan uygulamalar yerine istediğiniz gibi farklı uygulamalarda açma imkanınız bulunuyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Örnek olarak müzikler Windws 10 ile birlikte Groove Müzik uygulamasında açılır. Ancak siz kendi müzik oynatıcınızda açmak için varsayılan uygulamalardan bunu değiştirebilirsiniz. Yada bir filmi Windows’un kendi Filmler ve TV uygulaması yerine kendi medya oynatıcınızı seçerek bundan böyle varsayılan olarak kendi medya oynatıcınızda açılmasını sağlayabilirsiniz.

Şimdi varsayılan uygulamaları nasıl değiştireceğiniz resimli olarak anlatacağız.

Varsayılan Uygulamaları Değiştirme

Sponsorlu Bağlantılar

İlk önce “Başlat > Ayarlar > Sistem > Varsayılan uygulamalar” yolunu izleyerek aşağıdaki ekrana gelin.

windows 10 varsayılan uygulamalar

Şimdi bu pencerede varsayılan “Müzik çalar” uygulamasının Groove Müzik olduğunu görüyoruz. Bunu değiştirmek için Groove Müzik uygulamasının üzerine tıklayın. Tıkladığınızda aşağıdaki gibi seçebileceğiniz uygulamalar açılacaktır. Buradan dilediğiniz uygulamayı seçerek değiştirebiliyorsunuz.

windows 10 varsayılan uygulamalar değiştirme

Yine bu pencerenin en altında “Sıfırla” seçeneği bulunuyor. Microsoft önerilen varsayılanlara sıfırla seçeneğinin altında yer alan Sıfırla butonuna tıklayarak sıfırlama yapabilirsiniz.

Gelişmiş Varsayılan Uygulama Seçimi

Aşağıdaki pencerede göreceğiniz gibi pencerenin en altında üç farklı varsayılan ayarlama seçeneği bulunuyor.

  • Dosya türüne göre varsayılan uygulamaları seçin
  • Protokole göre göre varsayılan uygulamaları seçin
  • Varsayılan uygulamalara göre ayarlama

Şimdi bu üç seçeneğe göre nasıl ayar yapacağınızı anlatalım.

windows 10 varsayılan uygulamalar değiştirme 2

Dosya türüne göre varsayılan uygulamaları seçin

“Dosya türüne göre varsayılan uygulamaları seçin” linkine tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecek. Burada sol menüde her bir dosya uzantı türü ve karşısında varsayılan uygulaması görülüyor. Dilediğiniz dosya türünün karşısındaki uygulama ismine tıklayarak farklı bir uygulama seçebilirsiniz.

windows 10 dosya türüne göre varsayılan uygulamalar değiştirme

Protokole göre göre varsayılan uygulamaları seçin

Yine Varsayılan uygulamalar penceresinden “Protokole göre göre varsayılan uygulamaları seçin” linkine tıkladığınızda aşağıdaki ekran karşınıza gelecek. Burada her bir protokol için karşısında varsayılan uygulamasını göreceksiniz. Örnek olarak aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi “ACROBAT” protokolünün karşısında yer alan Adobe Acrobat Reader DC varsayılan uygulamasının üzerine tıkladığınızda size uygulama seçmenizi öneren bir pencere açılır. Buradan altenatif varsayılan uygulama var ise seçersiniz, yok ise mağazadan uygulama arayabilirsiniz.

windows 10 protokole göre varsayılan uygulamalar değiştirme

Varsayılan uygulamalara göre ayarlama

“Varsayılan uygulamalara göre ayarlama” linkine tıkladığınızda ise aşağıdaki pencere gelecektir. Bu pencerede sol menüde yer alan programlardan birisini seçiyorsunuz ve aşağıda “Bu programın varsayılanlarını seçin” linkine tıklayarak nelerin bu program için varsayılan şeklinde açılacağına karar veriyorsunuz.

windows 10 varsayılan uygulamalara göre ayarlama

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here