Windows 10’da UWP Uygulamalarının Sürümü Nasıl Bulunur? (Resimli Anlatım)

0

Evrensel Windows Platform (UWP) uygulamaları, Xbox, Hololens, Tablet, PC veya Telefon gibi tüm aygıtlarda kullanılabilen Windows alt yapısına sahip modern bir uygulamadır. Temel olarak UWP, Windows 10’u çalıştıran her cihaz için ortak bir platform sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10 Uygulamaların Sürümünü Bulma

Modern uygulama görünümlerine gelince, UWP uygulamaları tipik eski uygulamalar gibi standart bir arayüz sağlamaz. Windows Mağazasından indirdiğiniz UWP uygulamaları farklı yön ve tasarım arayüzü sunar. Klasik win32 uygulamalarında olduğu gibi oldukça geleneksel bir arayüz bulundurmaz.

UWP uygulamaları, performansı yenilemek için sürekli olarak yeni özellikler ile güncellenir. Bu güncellemeler hazır olduğunda otomatik olarak yapılır, ancak bazen uygulamanın tam sürümünü bilmek gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Win32 gibi klasik uygulamaların sürümünü denetlemek, Yardım düğmesini tıklatıp ardından Hakkında bölümüne gidilerek bulunabilir. Bununla birlikte, Windows Mağaza uygulamasının sürümünü kontrol etmek biraz farklıdır. Bir uygulamanın sürüm bilgisini bulmak için bir dizi adım atmanız gerekebilir. Sürüm numarası genelde uygulamanın “Hakkında Bölümü“nde bulunur; ancak UWP uygulamalarında, Hakkında bölümünü bulmak için biraz uğraşmanız gerekebilir.

Ayarlar Aracılığıyla UWP Uygulaması Sürümü Bulma

Mail gibi UWP uygulamalarını kullanıyorsanız, Fotoğraflar, Edge vb. gibi özelliklere sahipse, uygulama sürümünü kontrol etmek için farklı yollar izlemelisiniz. Sürüm bilgileri  genellikle ayarlar menüsünde bulunur.

Önce pencerenin altındaki Ayarlar simgesine gidip ardından Hakkında seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Microsoft Edge gibi bazı uygulamalarda, sağ üst köşedeki açılır menüden Ayarları tıklayın ve ardından sürüm bilgisini görüntüleyen ‘Bu uygulama hakkında‘ seçeneğini bulmak için aşağıya doğru ilerleyin.

Windows Defender Güvenlik Merkezi uygulaması durumunda olduğu gibi ilgili bağlantı bölümüne gidip sürümünü öğrenmek için “Hakkında” bölümünü de bulmak isteyebilirsiniz.

Zamandan tasarruf etmek istiyorsanız yalnızca sürüm bilgilerini bulmak için çok fazla prosedür izlemek yerine, istediğiniz uygulamanın sürümünü hızlı bir şekilde kontrol etmek için PowerShell‘deki komut satırını kullanabilirsiniz. Aşağıdaki adımlar bunu yaparken size rehberlik edecek,

PowerShell Aracılığıyla UWP Uygulaması Sürümü Bulma

Windows’u Ara bölümüne “PowerShell ISE” yazın ve programı çalıştırın.

PowerShell komutunu açın ve aşağıdakini yazın:

Get-AppXpackage

Enter’a basın.

Bu, sürüm bilgileriyle birlikte cihazınızda bulunan uygulamalarla ilgili tüm ayrıntıları listeler.

Tüm aygıt uygulama bilgileri sonuçlarını bir metin dosyasına alabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki komutu yazın:

Get-AppXPackage > Yazı Dosyası.txt

İstediğiniz uygulama bilgisini çok fazla sonuçtan bulmak zorlaşırsa, aşağıdaki komutu yazıp ardından yıldız * işareti arasına uygulama adını yazmanız yeterlidir:

Get-AppXPackage *UygulamaAdı*

Örneğin:

Get-AppXPackage *MicrosoftEdge*

Not: İki yıldız arasına yazacağınız uygulama adını boşluk bırakmadan yazın.

Enter tuşuna basın ve aşağıda gösterilen sürüm numarasını göreceksiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here