Windows 10’da Sürücü Güncelleme (Resimli Anlatım)

0

Sürücüler Nasıl Güncellenir?

Windows 10’da kullanmakta olduğunuz her bir bileşenin bir sürücüsü bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, ses kartı, ekran kartı, fare, klavye, webcam ve diğerleri. Bütün bu bileşenlerin bilgisayarınızda doğru bir şekilde çalışabilmesi için sürücünün yazılımının güncel olması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10 bilgisayarınızda herhangi bileşenin çalışmaması veya hata vermesi durumunda ilk yapmanız gerekenlerden birisi de sürücünüzü güncellemek olmalıdır. Şimdi bilgisayardaki bir sürücünün nasıl güncelleneceğini anlatacağız.

Adım Adım Sürücü Güncelleme

İlk önce başlat menüsünün yanında yer alan arama kutusuna “Denetim Masası” yazın ve çıkan sonuca tıklayın. Denetim Masası ekranında “Aygıt Yöneticisi” seçeneğini göreceksiniz.

denetim-masasi

Sponsorlu Bağlantılar

Daha sonra Denetim Masası ekranında resimde de göreceğiniz gibi “Aygıt Yöneticisi” seçeneğine tıklayın. Denetim Masası ekranında sağ üst köşede “Görüntüleme ölçütü” seçeneğinden “Büyük simgeler” yada “Küçük simgeler” seçili olması gerekir.

aygit-yoneticisi

Aygıt Yöneticisi ekranında sürücüsü yüklü olmayan bileşenlerin üzerinde yukarıdaki resimde de göreceğiniz üzere ünlem işareti olduğunu göreceksiniz. Bu sürücünün yazılımını güncellemek için fare ile üzerine sağ tıklayın ve açılan seçeneklerden “Sürücü Yazılımını Güncelleştir” deyin.

surucu-yazilimini-bilgisayarda-arama

Yukarıdaki resimdeki ekran karşınıza gelecek. Buradan “Sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara” seçeneğini kullanarak bilgisayarınızda olan sürücü yazılımını yükleyebilirsiniz.

Yada çevrimiçi bir şekilde internetten otomatik sürücü bulmak istiyorsanız “Güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara” seçeneğine tıklayın. Karşınıza aşağıdaki pencere gelecektir.

cevrimici-surucu-guncelleme

Sürücü arama işlemi bitince eğer sistem sürücünüzü otomatik olarak tespit ederse yüklemenizi önerecektir. Adımları izleyerek yükleyebilirsiniz. Eğer sistem otomatik olarak sürücünüzü bulamaz ise bu defa aşağıdaki pencere karşınıza gelecek.

cevrimici-surucu-guncelleme-2

Bu durumda aygıtınızın sürücüsünü üreticinin kendi sitesinden gidip indirmeniz gerekecek iki adım önceki ekranda “Sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara” seçeneğini kullanarak bilgisayarınızdan sürücüyü yüklemeniz gerekecek.

Sürücü Güncelleme Programları

Bilgisayarınızdaki aygıtları güncellemek için bu adımları uygulamak istemiyorsanız otomatik sürücü güncelleme programlarını kullanabilirsiniz. Aşağıda kullanabileceğiniz ücretsiz en iyi sürücü güncelleme programları sıralayacağız.

  1. SlimDrivers
  2. IObit Driver Booster
  3. DriverPack Solution
Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here