Windows 10’da Kulaklıklar İçin 3D Ses Dolby Atmos Nasıl Etkinleştirilir?

4

Dolby Atmos Nedir?

Bir tür surround ses teknolojisi olan Dolby Atmos, üç boyutlu sesleri duymanıza yarar. 360 derece ses teknolojisi sayesinde izlediğiniz film yada oynadığınız oyunlarda bütün sesleri duyarsınız. Hatta kendinizi filmin yada oyunun içinde gibi hissedersiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

2012 yılında Dolby tarafından duyurulan bu ses teknolojisi özellikle sinema sektörünün vazgeçilmez bir parçası oldu. Windows 10 Creators Update güncellemesi ile birlikte Windows 10 PC sahipleri, daha yakından 3D ses deneyimi yaşayabilecekler. Film tutkunları ve oyuncular için bundan böyle sesin nereden geldiğini tespit etmek çok kolay olacak. Oynatılan içerikten gelen tüm sesleri bu teknoloji sayesinde duyacaksınız.

Ayrıca bkz: Kulaklıklar İçin Windows Sonic

Bilgisayarda Dolby Atmos Etkinleştirme

Sponsorlu Bağlantılar

İlk olarak masaüstünde sağ alt köşede yer alan hoparlör simgesine sağ tıklayın ve buradan “Uzamsal ses (Yok)” seçeneğine tıklayın.

Daha sonra açılan pencereden ok simgesine tıklayarak seçenekler arasından “Dolby Atmos for headphones (Kulaklıklar için Dolby Atmos)” seçeneğine tıklayın.

Son olarak “Uygula” ve “Tamam” diyerek kaydedin.

Dolby Access Uygulamasını Yükleme

Ardından karşınıza Dolby Access uygulama sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu uygulama, Dolby Atmos’u HDMI üzerinden ev sinema sisteminize veya ses çubuğuna veya herhangi bir kulaklık setine sunmak için Windows 10 bilgisayarınızı yapılandırır. Yani bu uygulamayı yüklemek zorundasınız.

Uygulamayı yükledikten sonra kaşınıza aşağıdaki ekran gelecek. Bu ekran üzerinden kulaklık mı yoksa ev sinema sistemi mi tercihini yapacaksınız.

Ardından karşınıza çıkan yönergeleri takip ederek uygulamanın kurulumunu tamamlayın.

Aşağıdaki videodan kulaklık ile bu ses teknolojisini test edebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here