Windows 10’da IP Adresini Değiştirme ve Gizleme Yöntemleri

0

Kamuya açık alanlara çıkarken veya bir kafeye ya da markette çıktığınızda, sırtınıza yapıştırılan telefon numaranızı veya ev adresinizi düşünün. Ne kadar saçma geliyor değil mi? Ama internete göz attığınızda İnternet Protokolü (IP) adresiniz görülmektedir. Bu yüzden IP adresinizi de gizlemek en doğal hakkınızdır. 

Sponsorlu Bağlantılar

IP adresi nedir?

İnternet büyük bir yer. Büyük yer, web sitelerine ve bunlara erişen ve bunlara ev sahipliği yapan bağlı bilgisayarlarla doludur. İnternetteki bilgisayarları takip etmek için bağlı olan her bir bilgisayara bir IP adresi atanır. Bir sokaktaki evleri kapı numaralarına göre ayırt etmek gibi bir şey. Fakat bilgisayarların IP numaraları sokaktaki kapı numalarından daha uzundur.

İki temel IP adresi türü vardır: IPv4 ve IPv6. İlki 80’li yıllarda çıktı ve günümüzde çoğu internet trafiğinde hala kullanılmaktadır. Bir IPv4 adresi genellikle şu şekildedir: 168.90.0.255

Sponsorlu Bağlantılar

IPv6 adresleri ortaya çıktıktan sonra mevcut IPv4 adresleri azalmaya başladı. IPv6 adresleri oldukça fazla sayıda seçenek sunan 128 bitlik bir adresler kullanıyorlar. Bir IPv6 adresi genelde şu şekilde görünür: 2001: 0db8: 0000: 0042: 0000: 8a2e: 0370: 7334

Bir web tarayıcısına belirli IP adreslerini yazmak zorunda kalmadan, URL’leri IP’lere çeviren Etki Alanı Adı Sistemi (DNS) adı verilen bir sistem vardır. Örneğin, bir web tarayıcısını açtığınızda ve bir URL (www.windows10um.com gibi) yazarsanız, DNS bunu tanır, sitenin IP adresini bulur ve onu ekranınızda görüntülenmesi için geri gönderir.

ip adresi

Neden IP adresinizi gizlemelisiniz?

Tarayıcınızla internete girdiğinizde can sıkıcı reklamlar için yada daha kötü niyetli durumlar için IP adresiniz kullanılabilir. Tıpkı ev adresinizi bildiklerinde sizi takip edebilecekleri gibi. IP adresinizi bildiklerinde ise sizi sanal ortamda izleyebilirler.

IP adresinizi gizlemek savunma amaçlı bir taktik olabilir, ancak saldırı amaçlı bir taktik de olabilir. Belli bir coğrafi bölge için yasaklanan bir web sitesine girmek veya videoyu izlemek istediğinizde coğrafi sınırlamayı aşmak için IP’nizi gizlemeniz gerekir. 

IP adresinizi proxy ile gizleme

Proxy sunucusu kullanmak, yalnızca geçici olarak IP adresinizi gizlemenin en kolay yoludur.

Proxy sunucusu, web’e göz attığınızda maske gibi davranır. Bir istek gönderirseniz, sunucu talebi kendi IP’sinde gönderir. İlgili kişiler bilgisayarınızla proxy arasında trafik görmeye devam edebilir, bu nedenle hassas olmayan verilerle uğraşırken tercih edilir.

NOT: Windows 10’da “Ayarlar > Ağ ve İnternet > Ara sunucu” yolunu izleyerek proxy ayarlaması yapabilirsiniz.

windows 10 proxy - ara sunucu

Mevcut ücretsiz sunucular da vardır, ancak bunlar genellikle çok güvenilir değildir. Ücretsiz sunucu kullanmaya karar verirseniz, herhangi bir kişisel bilgi iletmediğinizden emin olun ve haschek çözümleri tarafından oluşturulan gibi bir proxy denetleyicisi kullanmayı düşünün. Ayrıca, Proxy sunucularının giderek güvensiz hale geldiğini de unutmayın. 

Ücretsiz proxy sunucuların bulunması kolay, kurulumu kolaydır ve etkili bir şekilde IP gizler, ancak daha iyi alternatif istiyorsanız, ücretli ve güvenilir bir proxy sunucusu kullanmalısınız. Bunlar genellikle bir Sanal Özel Ağ (VPN) ile birlikte gelir, bu nedenle bu iki servis arasındaki farkları bilmek güzel.

VPN ile IP adresini gizleme

VPN, IP adresinizi değiştirmesi bakımından bir ara sunucu (proxy) gibi çalışır, ancak aynı zamanda bilgisayarınızdan giden tüm internet trafiği için koruma sağlar. Bilgiler çıktığında, VPN sunucusuna yönlendirilir ve burada farklı bir IP ile gönderilir. Bu genellikle sizi takip etmek isteyen kişileri durdurmak için kullanılır.

Bkz: Windows 10’da VPN Ayarlarını Yapma

vpn-baglantisina-baglanma

Bir proxy’den farklı olarak, PC’niz ve sunucu arasında zayıf bir şifreleme veya hiç şifreleme yoksa, VPN, cihazınız arasında bir tür şifreli tünel kurar. Talebiniz internet ortamına geldiğinde ve farklı bir IP adresi kullanıyor.

VPN’ler ile ilgili tek sorun genellikle iyi olanlar için pahalı olduklarıdır. YouTube’da coğrafi olarak kısıtlı video izleme durumu ile karşı karşıya kaldığınız zaman vPN işe yarar. Yine de, mahremiyetin ve casusluğun sürekli arttığı bir çağda, VPN kullanmak her zaman iyi bir fikirdir. 

Ayrıca bkz:

Chrome İçin En İyi VPN Eklentileri
En İyi Ücretsiz VPN Programları

 

Tor ile IP adresini gizleme

IP’yi gizlemek için seçeneklerden birisi de Tor gibi ananonim bir ağ kullanmaktır. 

Tor, “The Onion Routing” sözcüklerinin baş harflerinden oluşturulmuş, kullanıcılarına anonim iletişim imkânı sağlayan bir ağ ve yazılım projesinin adıdır. Proje dünya üzerinde konuşlanmış 6000’den fazla gönüllü Tor unsurunun oluşturduğu ağ üzerinden Tor web tarayıcısı kullanılarak kullanıcıların gerçek kimliklerini gizleyerek şifreli bir şekilde internete erişmelerine imkân sağlamaktadır.

Tor Tarayıcısını https://www.torproject.org/download/download adresinden indirebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here