Windows 10’da Gizli Dosyaları Gösterme ve Kapatma (Resimli Anlatım)

0

Windows 10 bilgisayarınızda herkesin görmesini istemediğiniz dosya ve klasörler olabilir. Bu dosya ve klasörleri özellikle ortak kullanılan bilgisayarlarda başkaları tarafından isteyerek yada istemeyerek olsa erişim söz konusu olabilir. Geçici bir çözüm de olsa Windows 10 bilgisayarınızda dosyaları gizleyebilir ve bu gizlenmiş dosyaları istediğiniz zaman görünür yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Öncelikle Windows 10’da bir dosyayı nasıl gizleyeceğinizi öğrenin;

Bkz: Windows 10’da Dosya Gizleme ve Açma

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10 bilgisayarınızda gizlemiş olduğunuz bir dosyayı göstermek veya görünür halde ise gizlemek istiyorsanız öncelikle dosya gezgini açın. Ve aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi üst menüden “Dosya” seçeneğine tıklayın.  Ve açılan seçenekler içerisinden “Klasör ve arama seçeneklerini değiştir” deyin.

klasor-ve-arama-secenekleri

Bu defa karşınıza yeni bir pencere gelecektir. Bu pencerenin üst menüsünde “Görünüm” sekmesine tıklayın. Görünüm sekmesine tıkladığınızda aşağıdaki ekran karşınıza gelecek. Bu ekranda “Gizli dosya ve klasörler” ayarlarının hemen altında “Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster” seçeneği ve “Gizli dosya, klasör veya sürücüleri gösterme” seçeneği yer alıyor. Gizli dosyaları göstermek istediğinizde ilk seçeneği, gizlemek istediğinizde ise ikinci seçeneği seçip “Uygula” ve “Tamam” diyerek kaydetmeniz yeterlidir.

gizli-dosya-ve-klasorleri-gosterme-gizleme

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here