Windows 10’da Fotoğraflar Uygulaması İle Slayt Yapma ve Video Oluşturma

0

Microsoft Fotoğraflar Uygulamasını Deneyin

Microsoft Mağazası üzerinde video düzenleme uygulaması olarak karşınıza birçok seçenek çıkmaktadır. Bütün bunların yanı sıra Microsoft’un Windows 10 ile gelen Fotoğraflar uygulaması, harika albümler yapmanızı, kendi fotoğraflarınızdan slayt videolar oluşturmanızı ve videolarınızı düzenleyerek yeni videolar yapmanızı sağlıyor. Üst düzey bir profesyonel bir video düzenleyicinin yerini almaz, ancak en sevdiğiniz anılarınızı paylaşmanıza izin veren temel videolar oluşturmanızı sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Microsoft Fotoğraflar uygulamasını kullanarak hızlı bir şekilde albümler yapmak, fotoğraflarınızdan müzikli slayt gösterileri hazırlamak ve videolarınızı düzenlemek oldukça kolaydır. Fotoğraflar üzerine yazı yazabilir, temalar kullanabilir, efektler verebilir ve dışa aktararak istediğiniz yerde paylaşabilirsiniz.

Bu uygulama ile yapabilecekleriniz;

  1. Otomatik müzikli video
  2. Müzikli özel video
  3. Albüm

Video Oluşturma ve Düzenleme

Video düzenleme özelliği profesyonel yazılımlardaki gibi çok katmanlı düzenleme yapmıyor. Basit arayüzü ve kullanım kolaylığı hemen herkesin videoları düzenleyebileceği anlamına geliyor. Yani bir kaç dakika içerisinde uygulamanın nasıl kullanıldığını çözüyorsunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Uygulamayı kullanarak yapabileceğiniz iki farklı video türü bulunuyor. Bunlar;

  1. Otomatik müzikli video: Sizin için hazırlanan bir videoyu görüntüleyin ve düzenleyin.
  2. Müzikli özel video: Baştan sona yeni bir video düzenleyin.

Her iki video oluşturma için kliplerinizde, videoların kırpılması, filtreler eklenmesi, metin eklenmesi ve hareket efektleri kullanma gibi temel özellikleri uygulayabilirsiniz. Bunları çok kolay bir şekilde yapabiliyor ve videolar ihtiyaç duyulan en yaygın özelliklerdir. Kendi müziğinizi ekleme de dahil olmak üzere işleri daha da ileri götürerek 3 boyutlu efektler de kullanabiliyorsunuz.

Şimdi nasıl video yapacağımıza göz atalım.

Video Nasıl Oluşturulur?

1. Adım: İlk önce Uygulamalar arasında Fotoğraflar uygulamasını bulun yada arama kutusuna Fotoğraflar yazara uygulamayı açın. Karşınıza aşağıdaki bir ekran gelecek.

2. Adım: Üst menüde “Oluştur” seçeneğine tıklayın ve “Müzikli özel video” seçeneğine tıklayın.

3. Adım: Daha sonra karşınıza gelen ekrandan videonuzda kullanacağınız video ve fotoğrafları seçiyorsunuz. Varsayılan olarak bilgisayarınızdaki Resimler klasörü ile OneDrive klasöründeki içerikler görüntülenir.

4. Adım:Eğer farklı bir klasörü de görüntülemek istiyorsanız ana ekrana gelin ve sağ üst köşede yer alan üç nokta (…) simgesine tıklayın ve buradan “Ayarlar” seçeneğine tıklayın.

5. Adım: Aşağıdaki ayarlar pencersinde “Kaynaklar” alanında “+ Klasör ekleyin” seçeneğine tıklayarak istediğiniz klasörü ekleyebilirsiniz. Daha sonra tekrar 3. adıma dönerek buradan videonuz için kullanacağınız fotoğrafları ve videoları seçin.

6. Adım: Aşağıdaki gibi seçtiğiniz resimler ve videolardan otomatik bir video oluşturulur. Bu videoyu ön izleme yapabilirsiniz ve dilediğiniz video ve resimlerin videoda olmasını istediğiniz sıraya göre, sürükle bırak yaparak yerlerini değiştirebilirsiniz.

7. Adım: Her bir görüntünün üzerinde videodaki süresi de saniye türünden görülüyor. Bu görüntülerin saniyesini artırmak yada azaltmak için, ister görüntü üzerinde sağ tıklayın ister görüntüyü seçip menüdeki “Süre” seçeneğine tıklayarak artırın yada azaltın.

8.Adım: Yine görüntülerin üst menüsünde yer alan “Filtreler” seçeneğine tıklayarak yada görüntü üzerine sağ tıklayıp “Filtreler” seçeneğini seçip istediğiniz filtreyi ekleyebilirsiniz.

9. Adım: Yine görüntülerin üst menüsünde yer alan “Metin” seçeneğine tıklayarak istediğiniz görüntü üzerine yazı yazabilirsiniz.

10. Adım: Görüntülerin üst menüsünde yer alan “Hareket” seçeneğine tıklayarak görüntünüze istediğiniz hareketlerden birisini ekleyebilirsiniz.

11. Adım: Video için ise görüntülere ek olarak “Kırpma” ve “3B efetkler” seçenekleri de aktif olmaktadır. Videonuzu kırparak yeni videoya eklemek yada 3B efektler vererek eklemek istiyorsanız bu seçenekleri kullanın.

12. Adım: Son olarak üst menüden “Temalar” seçeneğine tıklayarak videonuz için bir tema seçebilir, “Müzik” seçeneğine tıklayarak videonuz için önerilen müziklerden yada kendi müziklerinizden istediğiniz bir müziği seçebilirsiniz.

13. Adım. Yine üst menüden videonuzu adlandırabilir, ekran oranını ayarlayabilir ve “Dışa aktar ve paylaş” diyerek istediğiniz gibi videonuzu .mp4 formatında bilgisayara kaydedebilirsiniz. Buradaki dışa aktarma seçeneklerinin çözünürlükleri ise şöyledir;

En hızlı karşıya yükleme, e-posta ve küçük ekranlar için ideal: 960x540p
Çevrimiçi paylaşmak için ideal: 1280x720p (HD)
Büyük ekranlar için ideal, en uzun karşıya yükleme: 1920x1080p (Full HD)

Artık videonuzu dilediğiniz gibi farklı cihazlarda oynatabilir ve paylaşabilirsiniz.

Albüm Oluşturma ve Düzenleme

İlk olarak üst menüde yer alan “Oluştur” seçeneğine tıklamak ve “Albüm” seçeneğine tıklamaktır. Daha sonra açılan ekranda albümde yer almasını istediğiniz görüntüleri seçin.

Karşınıza aşağıdaki ekran gelecek. Burada İzle diyerek albümün nasıl olduğunu izleyebilir yada “Düzenle” diyerek albümü istediğiniz gibi düzenleyin.

Düzenle dediğinizde aşağıdaki gibi ekran karşınıza gelecek. Burada tıpkı video anlatımında dediğimiz gibi yazı yazabilir, filtre uygulayabilir, müzik ekleyebilir ve diğer düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Sonuç olarak Microsoft’un kendi Fotoğraflar uygulamasını kullanarak temel düzeyde harika videolar oluşturabilir ve albümler yapabilirsiniz. Fotoğraflarınızdan müzikli slaytlar oluşturup sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz.

Mağazada Microsoft Fotoğraflar uygulamasını görüntüleyin. 

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here