Windows 10’da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır? (Resimli Anlatım)

0

Windows 10 işletim sistemli bilgisayarlarınızda tıpkı Windows 7’de olduğu gibi ekran görüntüsü alabiliyor ve bu ekran görüntüsünü arkadaşlarınız ile paylaşabiliyorsunuz. Oyun oynarken, film izlerken yada bilgisayar kullanımı ile alakalı bir şeyler anlatırken ekran görüntüsü almanız gerekebilir. Bizde Windows 10’da ekran görüntüsünü nasıl alacağınızı, ekran görüntüsünü nasıl düzenleyeceğinizi ve nasıl kaydeceğinizi anlatacağız.

Sponsorlu Bağlantılar

Ekran görüntüsü almak için Windows 10’da karşımıza 2 seçenek çıkıyor. Birincisi Windows 10 üzerinde yerleşik olarak gelen Ekran Alıntısı Aracı, diğer ise klavye üzerinde yer alan Print Screen (PrtScn) tuşu. Her klavye üzerinde PrtScn tuşu olamayabilir bu yüzden her iki yöntemi de size anlatacağız.

Ekran Alıntısı Aracı İle Ekran Görüntüsü Alma

Ekran Alıntısı Aracı’nı açmak için sol atl köşedeki Windows arama kutusuna Ekran Alıntısı Aracı yazın.

Ekran Alıntısı Aracı bulma

Sponsorlu Bağlantılar

Ekran Alıntısı Aracı’na tıkladığınızda aşağıdaki resimdeki gibi bir araç karşınıza çıkacak.  Yine bu aracın “Yeni“simgesinin yanında yer alan ok işaretine tıkladığınızda aşağıdaki resimdeki gibi farklı ekran görüntüsü alma seçeneklerinin olduğunu göreceksiniz.

Ekran Alıntı Aracı Ekran Alıntı Aracı 2

Biz Dikdörtgen Biçimli Ekran Alıntısı seçeneğini seçtik ve daha sonra Yeni simgesine tıkladığımızda aşağıdaki ekrandaki gibi bizden ekran görüntüsünü almak istediğimiz alanı seçmemiz isteniyor.

Ekran Alıntısı Aracı ekran görüntüsü alma 1

Daha sonra ekran görüntüsü alacağımız alanı seçtiğimizde otomatik olarak aşağıdaki ekran pencere karşımıza çıkıyor. Bu pencerede ekran görüntüsünü düzenleyebilir, üzerine yazı yazabilir, kopyalayabilir, e-posta ile gönderebilir ve kaydedebilirsiniz.

Ekran Alıntısı Aracı ekran görüntüsü alma 2

Sonuç aşağıdaki gibi.

Ekran Alıntısı ekran görüntüsü

PrtScn Tuşu İle Ekran Görüntüsü Alma

Klavye üzerinde yer alan print screen (prtscn) tuşunun görüntüsü aşağıdaki gibidir.

klavye PrtScn tuşu- print screen

Ekran görüntüsü almak isterken bu tuşa bir kere basmanız yeterlidir. PrtScn tuşuna bastığınız zaman bütün bilgisayar ekranının görüntüsünün resmini çeker. Daha sonra bilgisayarınızdaki Paint programını açıp Ctrl+V tuşlarına basarak yapıştırırsanız aşağıdaki gibi ekran görüntüsü olduğu gibi yapıştırılır. Ekran görüntüsünü istediğiniz gibi Paint üzerinde düzenleyebilirsiniz.

ekran görüntüsü alma 1

Ancak sadece tek bir pencerenin ekran görüntüsünü almak istiyorsanız istediğiniz pencereyi açarak seçin bu defa klavyedeki Alt Gr+PrtScn tuşlarına aynı ada basın. Aşağıdaki gibi sadece açık olan ve aktif olan pencerenin ekran görüntüsünü almış olacaksınız.

ekran görüntüsü alma 2

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here