Windows 10’da Disk Genişletme ve Bölüm Birleştirme (Resimli Anlatım)

6

Windows bilgisayarlarınızda herhangi iki diski birleştirmek ve bu birleştirme sonucunda diski genişletmek istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulamanız gerekiyor. Tabi bu disk birleştirme ve genişletme yapmadan önce bilmeniz gerekenler var.

Sponsorlu Bağlantılar

Öncelikle Genişletmek istediğiniz diskteki bilgiler silinmeyecek ancak, silip başka bölüme katmak istediğiniz diskteki bütün veriler silinecek. Bu yüzden bu birimdeki saklamak istediğiniz verileri başka bir diske kopyalayın.

Ayrıca bkz: Disk Bölme ve Yeni Birim Oluşturma

Şimdi başlayalım;

Sponsorlu Bağlantılar

İlk olarak Windows+X kısayolunu kullanarak yada Başlat simgesi üzerinde mause ile sağ tıklayarak Disk Yönetimi penceresini açın.

disk yönetimi

Aşağıdaki Disk Yönetimi penceresinden başka bölüme katmak istediğimiz diskin üzerine sağ tıklıyor ve “Birimi Sil” diyoruz. Karşınıza gelen onay penceresinde bu disk içindeki bütün verilerin silineceği söylenecek ve “Evet” diyerek onaylayın.

disk bölüm birleştirme - birim simle

Daha sonra aşağıdaki gibi sildiğimiz birim “Ayrılmamış” olarak görünecek.

disk bölüm birleştirme - ayrılmamış alan

Şimdi ise sıra genişletmek istediğimiz bölümü seçmeye yani sildiğimiz birimi ekleyeceğimiz sabit disk bölümünü seçmeye geldi. Hangi sabit disk bölümü genişletmek istiyorsanız ona sağ tıklayın ve “Birimi Genişlet” deyin. Biz “Kişisel (E:)” birimini genişletiyoruz.

disk bölüm birleştirme - birimi genişletme

Daha sonra karşımıza aşağıdaki gibi “Birim Genişletme Sihirbazı” gelecek. Bu sihirbaza “İleri” diyerek devam ediyoruz.

disk bölüm birleştirme - birim genişletme sihirbazı

Şimdi de karşımıza aşağıdaki ekran gelecek. Bu ekrandan ne kadarlık alanı diskimize ekleyeceğimize karar veriyoruz. Aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere  199999 MB yani 200GB’lık bir alanımız bulunuyor. Bu alanın tamamını diskimize eklemek istiyorsak hiçbir şey yapmadan “İleri” deyim devam etmeniz yeterlidir.

Ancak örneğin 100GB’ı diskimize ekleyip kalan 100GB’ı ise yeni bir birim olarak oluşturmak istiyorsanız veyahut bu 100GB’ı başka bir diske eklemek istiyorsanız bu defa “Boşluk miktarını MB olarak seçin:” alanında ne kadarlık alanı diskimize eklemek istediğimizi MB cinsinden belirtiyoruz. Ve “İleri” diyoruz. Biz bütün boş bölümü diskimize ekleyeceğimiz için hiçbir şey yapmadan “İleri” diyoruz.

disk bölüm birleştirme - birim genişletme sihirbazı 2

Son olarak aşağıdaki ekran karşımıza gelecek ve “Son” diyerek işlemi tamamlıyoruz.

disk bölüm birleştirme - birim genişletme sihirbazı 3

Hepsi bu kadar. Genişlettiğiniz diski dosya gezgininden kontrol ettiğiniz vakit kapasitesinin arttığını göreceksiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

6 YORUMLAR

  1. sayın baylar, anlatmış olduğunuz disk bölme, biçimlendirme, silme, başka bir yeni ad verilmiş diski birleştirmede bir beklenti içindekiler için çok kolay. Yalnız C bölümü ile birleştirmek için evvela birleştir kısmı aktif olmalı. Maalesef benim C bölümünü ne yaptıysam aktif yapamadım. Buna bir çözüm bulursanız minnettar kalırım. Esenlik dileklerimle.

    • Yapmak istediğiniz şeyi ben anlayamadım. C birimini küçültemezsiniz. Çünkü ekleyeceğiniz birimdeki herşey silinecektir ve C deki her şey silinirse Windows da silinecek. Bu da mümkün değil tabi ki. Ama başka bir birimi C sürücüsüne ekleyerek C sürücüsünü artırabilirsiniz. Onu da nasıl yapacağınızı yukarıda anlattık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here