Windows 10’da Disk Bölme ve Yeni Disk Bölümü Oluşturma (Resimli Anlatım)

11

Windows 10 bilgisayarınızda sabit disklerinizi bölerek yeni alanlar oluşturmak isteyebilirsiniz. İster HDD disk bölme işlemi olsun isterse de SSD disk bölme işlemi olsun her ikini de aynı şekilde yapıyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10 bilgisayarımızda sabit disk bölme işlemi yaparken Disk Yönetimi özelliğini kullanacağız.

Ayrıca bkz: Disk Genişletme ve Bölüm Birleştirme

Sponsorlu Bağlantılar

İlk önce Windows+X kısayolunu kullanarak yada Başlat simgesi üzerinde mause ile sağ tıklayarak Disk Yönetimi penceresini açın.

disk yönetimi

Daha sonra aşağıdaki gibi disk yönetimi penceresi üzerinden bölmek istediğiniz diskin üzerine sağ tıklayın ve  “Birimi küçült” deyin.

disk bölme

Daha sonra karşınıza aşağıdaki pencere gelecek. Bu pencerede bölmek istediğiniz diskin bilgileri yer alıyor ve yeni oluşturacağınız diskin boyutunun ne kadar olduğuna karar vereceksiniz. “Küçültülecek alan miktarını MB olarak girin:” bölümüne yeni oluşturacağınız diskin ne kadar boyutta olmasını istediğinizi belirtin. Aşağıdaki resimde örnek olarak beni 200000 MB yani 200 GB olarak belirledim. Ve ardından “Küçült” simgesine tıklıyoruz.

disk bölme boyut belirleme

Daha sonra aşağıdaki ekranda da göreceğiniz üzere “Ayrılmamış” isminde yeni bir disk bölümü oluştuğunu göreceksiniz. Bu Ayrılmamış isimli disk bölümüne sağ tıklayarak “Yeni Basit Birim” seçeneğine tıklıyoruz.

disk bölme ve yeni birim oluşturma

Karşınıza aşağıdaki gibi Yeni Basit Birim Sihirbazı gelecek. Bu sihirbazda “İleri” diyerek devam ediyoruz.

yeni basit birim sihirbazı

Karşınıza aşağıdaki ekran gelecek. Bu ekranda yeni birimin boyutunu belirlemeniz istenecek. Bizim ayırdığımız alan 200GB şeklindeydi ve hepsini kullanacağımız için hiçbir şeye dokunmadan tekrar “İleri” idiyoruz.

yeni basit birim sihirbazı 2

Yeni ekranda ise bizden yeni birime isim vermemiz istenecek. Seçenekler arasında bir harf atıyoruz ve “İleri” diyoruz. Biz H ismini verdik.

yeni basit birim sihirbazı 3

Bu pencerede ise tek yapmanız gereken değişiklik “Birim etiketi” alanıdır. İsterseniz değişiklik yapmaya da bilirsiniz. Ancak bizim diğer birimlerimizin etiketi Kişisel olarak ayarlandığı için bu birimin de etiketini Kişisel olarak giriyoruz. Hızlı Biçimlendir seçeneği aktif kalsın ve “İleri” deyin.

yeni basit birim sihirbazı 4

Son olarak aşağıdaki ekran karşımıza geliyor. Bu ekranda ise “Son” diyerek işlemleri bitirip yeni birimi oluşturuyoruz.

yeni basit birim sihirbazı 5

Şimdi dosya gezgini açarak Bilgisayarıma gibi ve yeni oluşturduğunuz birimi görün.

windows gezgini bilgisayarım

Sponsorlu Bağlantılar

11 YORUMLAR

  1. Merhaba,
    tek parça hdd ayırmak istiyoruz ancak ssd ayır diyerek mi yoksa birimi küçült diyerek mi yapmalıyız bu ikisinin farkı nedir acaba?

  2. Merhabalar, Ben C’yi genisletmek icin bir surucuyu kuculttum. Fakat C’ye sag tikladigimda genislet secenegi pasif durumda. C’nin goruldugu yer Disk 1 kisminda. Fakat kuculttugum surucu ile kuculen alan Disk 0 kisminda duruyor. Yani kuculttugum alana sag tiklayip genislet diyebiliyorum ve geri dahil edebiliyorum. Fakat ben C’ye dahil etmek istiyorum. Ne yapmam lazim acaba? Tesekkurler

  3. yeni oluşturacağım “D” diski için 350 gigabayt seçebilme olanağım varken maviyle boyalı yerde “0” (sıfır) yazıyor ve ben o sıfırı arttıramıyorum. herşeyi denedim olmadı. yani bilgisayarımda “D” yok. “C” ye format atacağım. bilgilerimi D ye atmak iin bir disk oluşturayım dedim. olmadı. yardımcı olur musunuz.

    • Bahsettiğimiz şekilde yaptığınız taktirde sorun olmaması lazım. Çünkü bizzat ben kendim de bu işlemi aynı şekilde yaptım. O zaman farklı bir sorun var. Görmeden bir şey diyemem.

  4. Merhabalar, C yi genişleticem ancak windows sağlam(kurtarma bölümü) adında 600 mb lık bir alanı C ile ayrılmamış birim arasında ve windows bu alanın silinmesine izin vermiyor. Aslında komutlarla silme yöntemini buldum ancak bu alan ne kadar önemli bilmiyorum. Ne yapmam gerekir ? Yardımcı olursanız sevinirim.

  5. Merhabalar.Legacy sistemde 50mb’lık bölüm (en solda) nedir?.Daha önce yok diye hatırlıyorum.Ve C’nin sağındaki 500mb’lık kurtarma bölümünün en solda olması gerekmez mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here