Windows 10’da Çocukların Bilgisayarı Ne Kadar Süre Kullanacağını Ayarlayın

0

Windows 10 bilgisayarınızda Aile hesabınıza ekleyeceğiniz yeni bir çocuk hesabı ile birlikte çocuğunuzun ne kadar süre bilgisayar kullanmasını ayarlamanız mümkün. Programsız bir şekilde sadece Windows çocuk hesabı üzerinden yapacağınız ayarlamalar ile çocuğunuz sadece sizin belirlediğiniz saatler arasında bilgisayar kullanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bkz: Çocuk Hesabı Nasıl Eklenir?

Haftanın bütün günleri hangi saatler arasında bilgisayar kullanacağını ayarlayabilirsiniz. İsterseniz bazı günler tamamen kullanmasını engelleyebilir, bazı günler belli saatler arasında bilgisayar kullanmasına izin verebilir, bazı günlerde tüm gün sınırsız bir şekilde bilgisayar kullanmasına izin verebilirsiniz. Yani kontrol tamamen sizin elinizde oluyor. Böylece siz yokken bütün vaktini bilgisayar başında geçirmesini engelleyebilirsiniz. Hatta siz evde yokken bile internet üzerinden çocuk hesabı üzerinden bilgisayara erişimini engelleyebilir ve bilgisayar açık ise otomatik olarak oturumun kapanmasını sağlayabilirsiniz. Şimdi bütün bunları nasıl yapacağınız anlatalım.

Sponsorlu Bağlantılar

İlk önce Microsoft hesabınızda oturum açın. İşte link

Daha sonra üst menüden “Aile” bölümüne tıklayın. İşte link

Aile bölümüne girdiğinizde karşınıza aşağıdaki gibi sayfa gelecek. Burada Çocuklar alanında eklemiş olduğunuz çocuk hesaplarını göreceksiniz. Ayarlamalar yapmak istediğiniz çocuk hesabının sağ tarafındaki seçenekler arasında “Ekran süresi” seçeneğine tıklayın.

cocuk-hesabi-ayarlari-yapma

Ekran süresi sayfasına geldiğinizde aşağıdaki gibi görüntü ile karşılaşacaksınız. Aşağıdaki resimde de kırmızı kutu içerisine aldığımız gibi “Çocuğumun hangi zamanlarda cihazları kullanabileceğiyle ilgili sınır koy” seçeneğini “Açık” konuma getirin.

cocuk-hesabi-ekran-suresi-ayarlama-1

Açık konuma getirince aşağıdaki gibi alt tarafta tüm günler aktif olacak. Bütün günler “Sınırsız” şeklinde aktif gözükür. Eğer sınırsız bir şekilde bırakırsanız haftanın her günü 07:00-22:00 saatleri arasında bilgisayarda oturum açabilecek. Şimdi her güne özel ayarlama yapabiliriz.

cocuk-hesabi-ekran-suresi-ayarlama-2

Şimdi aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere Pazartesi günü için ayarlama yapalım. İlk önce “Günlük harçlık” alanında “Sınırsız” yazan seçeneğe tıklıyoruz ve açılan seçenekler arasından “2 sa” seçeneğini seçiyoruz.

cocuk-hesabi-ekran-suresi-ayarlama-3

Şimdi de Pazartesi gününün karşısında yer alan grafiğe tıklıyoruz. Aşağıdaki gibi açılan küçük pencereden çocuğumuzun hangi saatler arasında bilgisayarda oturum açacağını seçiyoruz. Bu pencereyi açtığınızda  07:00-22:00 saatleri seçili ise “Kaldır” diyerek önce bu süre sınırı kaldırın daha sonra yeni süre sınırını ekleyin. Daha sonra “Kapat” diyerek bu pencereyi kapatın ve diğer günler için de aynı işlemleri yapın. Bütün ayarları yaptıktan sonra bilgisayarı kapatıp yeniden açmanızı öneririz.

cocuk-hesabi-ekran-suresi-ayarlama-4

Bu şekilde çocuğunuza süre sınırı koyduğunuzda çocuğunuz bilgisayar başında iken süre dolduğu zaman otomatik olarak oturum kapanır ve karşısına aşağıdaki gibi bir pencere gelir.  Bu pencerede “İstek Gönder” diyerek sizden ek süre isteğinde bulunabilir, “Ebeveynim Burada” diyerek ebeveynin giriş şifresi ile oturuma devam edebilir yada “Kullanıcı değiştirin veya bilgisayarı kapatın” diyerek işlemini tamamlayabilir.

cocuk-hesabi-erisim-engelleme

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here