Windows 10’da Çocuk Hesabı Ekleme ve Kaldırma (Resimli Anlatım)

0

Windows 10 bilgisayarınızda ailedeki çocuklar için ayrı hesap açabilir ve çocukların bilgisayar kullanımını denetleyebilirsiniz. Çocukların güvenli bir şekilde bilgisayar kullanmasını sağlamak ve bilgisayardaki hareketlerini görmek için çocuk hesabı eklemek en kolayıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımızda yetişkin hesabı eklemeyi detaylı bir şekilde anlatmıştık. Şimdi de bilgisayarda çocuk hesabı nasıl açılır ve ayarları nasıl yapılır detaylı bir şekilde anlatacağız.

Bkz: Kullanıcı Hesabı Ekleme ve Kaldırma

Çocuk Hesabı Ekleme

Sponsorlu Bağlantılar

İlk önce “Başlat > Ayarlar > Hesaplar > Aile & diğer kişiler” sayfasına gelin. Bu sayfa aşağıdaki gibi görünür.

aile-ve-diger-kisiler

Yukarıdaki pencerede Aileniz bölümünde yer alan “Bir aile üyesi ekleyin” seçeneğinin başındaki + simgesine tıklayın. Aşağıdaki pencere karşınıza gelecek ve bu pencereden “Çocuk ekleyin” seçeneğini işaretleyerek kutucuğa istediğiniz bir e-posta adresini yazarak “İleri” deyin. Karşınıza bir onay penceresi gelecek “Onayla” diyerek devam edin.

yetiskin-veya-cocuk-hesabi-ekleme

Daha sonra karşınıza aşağıdaki pencere gelecek ve çocuk hesabı eklediğinizi ilgili e-posta adresine davetiye gönderildiğini bildirir. Daha sonra e-posta adresine giderek daveti kabul edin.

cocuk-hesabi-davetiye-jpf

E-posta adresinize gittiğinizde aşağıdaki gibi bir davetiye maili geldiğini göreceksiniz. “Daveti kabul et” deyin ve adımları tamamlayın. Daveti kabul edip tekrar bilgisayarınızdan “Başlat > Ayarlar > Hesaplar > Aile & diğer kişiler” sayfasına geldiğinizde çocuk hesabının aşağıdaki eklendiğini göreceksiniz.

cocuk-hesabi-ayari

Bu pencerede eklediğiniz çocuk hesabının üzerine tıklayarak “Engelle” diyerek engelleyebilir veya “Hesap türünü değiştir” diyerek hesap yetkilerini değiştirebilirsiniz. Yine bu pencerede kırmızı kutu içerisine aldığımız “Aile ayarlarını çevrimiçi yönet” linkine tıklayarak çocuğunuzun detaylı hareketlerini izleyebilir ve ayarlar yapabilirsiniz. Yada aşağıdaki linke tıklayın.

https://account.microsoft.com/family#/

Daha sonra aşağıdaki pencere karşınıza gelecek. Bu sayfada eklediğiniz çocuk hesabının karşısında aşağıdaki seçenekleri göreceksiniz.

Son etkinlikleri denetle
Satın alma ve harcama
Ekran süresi
Daha fazla

Bu seçeneklerden “son etkinlikleri denetle” seçeneğine tıklayarak çocuğunuzun bilgisayardaki hareketlerini açarak izleyebilir, mağazadan satın alma ve harcama durumunu görebilir, ekran süresi kısmında çocuğunuzun ne kadar süre bilgisayar başında kaldığını vs görebilirsiniz.

cocuk-hesabi-ayarlari-yapma

Çocuk Hesabı Kaldırma

Eklediğiniz çocuk hesabını kaldırmak için “Başlat > Ayarlar > Hesaplar > Aile & diğer kişiler” sayfasına gelin. Burada “Aile ayarlarını çevrimiçi yönet” linkine tıklayarak çocuğunuzun detaylı hareketlerini izleyebilir ve ayarlar yapabilirsiniz. Yada aşağıdaki linke tıklayın.

https://account.microsoft.com/family#/

Açılan pecerede resimdeki gibi çocuk hesabının karşısındaki seçenekler arasından “Daha fazla” seçeneğine tıklayın ve buradan “Aileden kaldır” seçeneğine tıklayın

cocuk-hesabi-kaldirma

Bir sonraki pencerede karşınıza kaldırmak istediğinizi onaylamanız için bir sayfa gelecek. Buradan “Kaldır” diyerek hesabı kaldırın.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here