Windows 10’da Çocuk Hesabı Ayarlarını Yapma (Resimli Anlatım)

0

Windows 10 bilgisayarınızda çocuk hesabı açarak çocuğunuzun bilgisayardaki bütün hareketlerini görebilirsiniz. Çocuğunuzun bilgisayarı hangi saatler arasında kullanabileceğini ayarlayabilir ve bu saatler içerisinde hangi sitelere girdiğini görebilirsiniz. Dilerseniz çocuğunuzun gireceği sitelere izin verebilir yada girmesini istemediğiniz siteleri engelleyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

1.Çocukların Bilgisayarı Ne Kadar Süre Kullanacağını Ayarlayın
2.Çocuk Hesabı Nasıl Açılır?

Bilgisayarınızda çocuk hesabı açtıysanız bu çocuk hesabı ayarlarını nasıl yapacağınızı öğrenin.

cocuk-bilgisayar

Sponsorlu Bağlantılar

İlk olarak Microsoft hesabınızda oturum açın. İşte link

Daha sonra üst menüden “Aile” bölümüne tıklayın. İşte link

Aşağıdaki penceredeki gibi Aile sayfası karşınıza gelecek ve Çocuklar bölümünde eklediğiniz Çocuk Hesabını göreceksiniz. Bu hesabın sağ tarafında yer alan seçenekler arasında “Son etkinlikleri denetle” deyin.

cocuk-hesabi-ayarlari-yapma

Son etkinlikleri denetle” sayfası aşağıdaki gibidir. Burada “Etkinlik bildirimleri açık” seçeneğini aktif edin. Bunu yaparsanız çocuğunuz Microsoft Edge ve Internet Explorer tarayıcısında gizli pencere açamaz ve gizli pencerede uygunsuz sitelere sizin haberiniz olmadan giremez. Ancak bu ayar sadece Edge ve Internet Explorer tarayıcısı için geçerlidir. Bu yüzden diğer tarayıcıları çocuk hesabından kaldırın.

cocuk-hesabi-internet-ayarlari-1

Şimdi sol menüde yer alan “Web’e göz atma” seçeneğine tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi gelen sayfada “Uygunsuz web sitelerini engelleyin ” seçeneğini “Açık” konuma getirin. Böylece yetişkinlere yönelik siteleri engellemiş olacaksınız. Bu ayarda Microsoft Edge ve Internet Explorer tarayıcısı için geçerlidir ve diğer tarayıcıları çocuk hesabından kaldırmanız gerekir.

cocuk-hesabi-internet-ayarlari-2

Daha sonra bu sayfanın aşağısına doğru geldiğinizde izin verilen ve engellenen web siteleri seçeneğini göreceksiniz. Aşağıdaki resimdeki gibi istediğiniz web sitelerine izin verin ve istediğiniz web sitelerini de engelleyin. Yada bir sonraki seçenek olan “Uygulamalar, oyunlar ve medya” seçeneğine tıklayarak daha genel kısıtlamalar uygulayın.

cocuk-hesabi-internet-ayarlari-3

Şimdi de çocuğunuzun başka tarayıcıları kullanma, uygulama ve oyunları kullanmasını engellemek için sol menüde yer alan “Uygulamalar, oyunlar ve medya” seçeneğine tıklayın. Karşınıza aşağıdaki sayfa gelecek.  Bu sayfada “Uygunsuz uygulamaları ve oyunları engelleyin” seçeneğini “Açık” konuma getirin. Açık konuma getirince aşağıda kısıtlama ayarları aktif olacak.

cocuk-hesabi-internet-ayarlari4

Aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi açılan seçeneklerden yaş sınırlamasını çocuğunuzun yaşına göre seçin. Böylece çocuğunuzun yaşına göre uygulama, film, oyun ve TV programları gösterilecektir.

cocuk-hesabi-internet-ayarlari-5

Son olarak yine ol menüden “Satın alma ve harcama” seçeneğine tıklayın ve çocuğunuzun mağazada ne kadar para harcayacağını ayarlayın. Çocuğunuzun hesabı için kredi kartınızdan para ekleyerek  sadece sizin koyduğunuz limiti harcar ve ekstra kredi kartı ekstresi ile karşılaşmazsınız.

cocuk-hesabi-internet-ayarlari-6

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here