Windows 10’da Bilgisayarın Ne Kadar Süre Açık Kaldığını Öğrenme (Resimli Anlatım)

2

Windows 10’da Bilgisayarın Ne Kadar Süre Açık Kaldı

Windows bilgisayarınızın ne kadar zamandır açık olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Çocuğunuzun bilgisayar başında ne kadar oturduğunu ve bilgisayarın dolayısı ile ne kadar süredir açık kaldığını bu yöntem ile öğrenebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Yalnız şunu unutmayın ki bu yöntem ile bilgisayarın en son açıldıktan yada yeniden başlatıldıktan sonra ne kadar süredir açık kaldığını göstermektedir. Şimdi bilgisayarınızın ne kadar süredir açık olduğunu ve en son yeniden başlatıldığı saati nasıl öğreneceğinize bakalım.

Bilgisayar Ne Kadar Süredir Açık? (Yöntem 1)

Bunun “Görev Yöneticisi” penceresine gitmeniz gerekir. Görev Yöneticisini açmak için Ctrl+Shift+Esc tuşlarına aynı anda basın yada aşağıdaki resimde görüleceği üzere Görev Çubuğu üzerinde sağ tıklayarak  Görev Yöneticisi seçeneğine tıklayın.

Görev Yöneticisi
Görev Yöneticisi
Sponsorlu Bağlantılar

Aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere Görev Yöneticisi penceresi açılacaktır. Bu pencerede üst menüde yer alan “Performans” sekmesine tıklayın. Ve karşınıza aşağıdaki resimdeki erkan gelecek.

görev yöneticisi - performans- çalışma zamanı
görev yöneticisi – performans- çalışma zamanı

Yukarıdaki resimde kırmızı kutu içerisinde gördüğünüz “Çalışma zamanı” bilgisi bilgisayarın en son açıldıktan yada yeniden başlatıldıktan sonra geçen süreyi gösterir. Yani bilgisayar orada yazan süre kadar açık kalmış anlamına geliyor.

Bilgisayar Ne Kadar Süredir Açık? (Yöntem 2)

Yukarıdaki yöntem doğru sonucu vermezse o zaman bahsedeceğimiz şu yöntemi uygulayın.

1 – İlk olarak “Windows+R” tuşlarına basın. Yani “Çalıştır” komutunu açın.

2 – Çıkan pencereye “eventvwr” yazıp “Tamam” butonuna tıklayın.

Bilgisayar ne kadar süredir açık
“Çalıştır > eventvwr > Tamam”

3 – Karşınıza gelen yeni pencerede “Windows Günlükleri” başlığı altındaki “Sistem” seçeneğine tıklayın.

Bilgisayar ne kadar süredir açık
“Windows Günlükleri > Sistem”

4 – Ortadaki ekranda bilgisayarınızda gerçekleşen olayların zamanları yazmakta. İçinde bulunduğunuz tarihin ilk başlangıcına bakarsanız bilgisayarınızın açılış saatini görürsünüz. Örneğin bugünün tarihi 16.04.2019. Bu nedenle bu tarihin ilkine baktığımda saat 08:54:51 gözüküyor. Demek ki bugün bilgisayarımın açılış saati bu. Ayrıca hemen altında ise dünün tarihi ve saati var. O da yani 15.04.2019 18:04:18 dün bilgisayarımı kapattığım saat.

Bilgisayar ne kadar süredir açık
Bilgisayar açılış ve kapanış saatlerini öğrenme

Gördüğünüz gibi bilgisayarın ne zaman açılıp ne zaman kapandığını saniyesine kadar öğrenebiliyorsunuz.

Bilgisayar En Son Ne Zaman Yeniden Başlatıldı?

Bu sorunun cevabını görmek için Komut İstemi penceresini açmamız gerekiyor. Windows arama kutusuna “cmd” yada “Komut İstemi” yazın ve çıkan sonuca tıklayın. açılan komut istemi penceresine “systeminfo” yazın. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi sistem bilgisini size sunacak ve bu bilgiler arasında “System Boot Time” satırını göreceksiniz. Burada yazan tarih ve saat bilgisayarınızın en yeniden başlatılma tarihi ve saatidir.

komut istemi yeniden başlatma zamanı
komut istemi yeniden başlatma zamanı
Sponsorlu Bağlantılar

2 YORUMLAR

  1. bende 3 gün 17 saat yazıyor ama bilgisayarımı açalı o kadar olmadı belli bir süre kapalı kalmasımı gerekiyor sıfırlanması için oranın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here