Windows 10 VPN Ayarları Yapma ve VPN Bağlantı Kurulumu (Resimli Anlatım)

4

Windows 10 bilgisayarınızda bir VPN ağı oluşturabilir ve bu ağ üzerinden internete bağlanabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu sanal ağ sayesinde hem daha güvenli bir internet bağlantısına sahip olacaksınız hemde bütün yasaklı sitelere giriş yapabileceksiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

VPN Nedir?

VPN’nin açılımı Virtual Private Network yani Türkçe karşılığı Sanal Özel Ağ demektir. Kurulan bu sanal ağa dışarıdan fiziksel erişimi bulunmaya bir bilgisayar erişme imkanına sahip olur. VPN bağlantıları güvenliğini sağlamak için bağlantınızı şifreler, konumunuzu değiştirir ve böylece güvenilmeyen ağlara rahatlıkla bağlanmanızı sağlar. VPN ağı üzerinden gönderdiğiniz ve aldığınız bütün veriler kesinlikle izlenemez.

VPN bağlantılarının dezavantajı ise bağlantının normalden biraz daha yavaş olması ve hızlı bağlantılar için ücret ödemek zorunda kalmanızdır. Ücretsiz bir çok VPN ağı bulunuyor ancak bunlarda da hız düşüktür.

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi Windows 10 bilgisayarınızda nasıl VPN bağlantısı kurulumu yapacağınızı anlatalım.

VPN Profili Oluşturma

VPN bağlantısına sahip olmak için öncelikle VPN profili oluşturmanız gerekiyor. Bunun için;

İlk olarak gibi Başlangıç > Ayarlar  > Ağ ve İnternet > VPN yolunu izleyerek aşağıdaki ekran görüntüsündeki pencereyi açıyoruz.

vpn-baglantisi-ekle

Daha sonda “Bir VPN bağlantısı ekle” seçeneğine tıklayın. Ve ardından aşağıdaki resimde de göreceğiniz gibi bütün alanları doldurmaya başlayacağız.

vpn-baglantisi-ekleme-1

VPN sağlayıcısı: Bu alana tıklayarak “Windows (yerleşik)” seçeneğini tıklayın.

Bağlantı adı: Bu alan isteğe bağlı olarak bir profil adı yazın. Biz Windows10um.com yazdık.

Sunucu adı veya adresi: Bu alana bağlanacağınız ücretli yada ücretsiz VPN sunucusunun adresini yazıyoruz. Biz internetten bulduğumuz ücretsiz bir sunucunun adresini yazdık.

Bkz: Ücretsiz VPN Sunucu Adresleri

VPN türü: Kullandığınız VPN bağlantısının türünü biliyorsanız seçenekler arasında seçin. Ancak bilmiyorsanız “Otomatik” olarak seçin.

Oturum açma bilgisi türü: VPN sunucuları genellikle şifre ve kullanıcı adı ile hizmet verdikleri için “Kullanıcı adı ve parola” seçeneğini seçiyoruz. Sizin VPN sunucunuz farklı bir bilgi istiyorsa seçenekler arasından onu seçin.

Kullanıcı adı (isteğe bağlı): VPN sunucunun vermiş olduğu kullanıcı adını girin.

Parola (isteğe bağlı): VPN sunucunun vermiş olduğu parolayı girin.

Bütün alanları doldurduktan sonra “Kaydet” diyerek profilinizi oluşturun.

VPN Bağlantısına Bağlanma

Oluşturduğunuz profil aşağıdaki gibi VPN alanında görülecektir. Daha sonra bu profile tıklayın ve “Bağlan” diyerek VPN bağlantısına bağlanın. Dilerseniz proxy ayarları gibi ek ayarları yapmak için “Gelişmiş seçenekler” adımına gidin, dilerseniz de “Kaldır” diyerek bu VPN servisini kaldırın.

vpn-baglantisina-baglanma

VPN bağlantısına bağlanmak için “Bağlan” dedikten sonra oturum açma bilgileriniz doğrulanarak 5-10 saniye içerisinde bağlantı gerçekleşecek. Başarılı bir bağlantı gerçekleşmesi durumunda aşağıdaki ekran görüntüsünde de göreceğiniz üzere VPN bağlantınızın hemen altında “Bağlandı” ifadesini göreceksiniz.

vpn-baglantisina-baglanma-2

VPN Bağlantısını Kesme

İstediğiniz zaman yine yukarıdaki ekran görüntüsünde de göreceğiniz üzere VPN bağlantısına tıklayarak “Bağlantıyı Kes” diyerek VPN bağlantısını sonlandırmanız mümkün.

Ayrıca bkz: VPN Hızlandırma Önerileri

Sponsorlu Bağlantılar

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here