Windows 10 Uygulamalarını Başka Sürücüye Yükleme ve Taşıma (Resimli Anlatım)

1

Mağaza uygulamalarını yükleme yöntemleri

Bilgisayarınız sınırlı depolama alanına sahipse veya uygulamaları ayrı tutmak istiyorsanız, uygulamaları Windows 10’daki farklı bir sürücüye yüklemek veya taşımak için bu kılavuzu kullanın.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows uygulamalarının hepsi bilgisayarınızın birincil sabit sürücüsüne (varsayılan olarak) yüklenir. Çoğu durumda en doğru olanı budur, ancak bazı durumlarda uygulamaları ayrı bir sürücüde yüklemek isteyebilirsiniz.

Çok sınırlı bir yerel saklama alanına sahip olabilirsiniz. Yada bilgisayarınıza bir SSD takmış olabilirsiniz. Bu durumlarda uygulamalarında birincil sürücüye yüklenmesi sürücünüzde yer sıkıntısına yol açacaktır. Çalıştırmanız gereken zorunlu uygulamaları performansı artırmak için birincil sabit sürücüye yükleyip diğer uygulamaları farklı bir sürücüye yükleyebilirsiniz. 

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi Mağaza uygulamalarını ayrı bir sürücüye yüklemeyi ve önceden yüklenmiş uygulamaları başka bir yere taşıma adımlarını göstereceğiz. 

Mağaza uygulamalarını ayrı bir sürücüye yükleme

Mağazadan indireceğiniz uygulamaları farklı bir sürücüye yüklemek istiyorsanız şunları yapın.

  1. ‘Ayarlar > Sistem’i tıklayın.
  2. Depolama alanını tıklayın.
  3. Kaydetme konumları” altında ve “Yeni uygulamalar şuraya kaydedilecek” bölümünde, yeni sürücü konumunu seçin.

Adımları tamamladığınızda, Windows Mağazasından indirdiğiniz yeni uygulamalar otomatik olarak yeni konuma yüklenecektir.

Mağaza uygulamalarını başka bir sürücüye taşıma

PC’nize zaten Windows Mağaza uygulamalarını yüklediyseniz ve Mağazadaki her uygulamanın farklı bir konumda kurulmasını istemiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek uygulamaları ayrı bir sürücüye taşıyabilirsiniz:

  1. Ayarlar > Sistem’i tıklayın.
  2. ‘Uygulamalar ve özellikler’i tıklayın.
  3. İstediğiniz uygulamayı seçin.
  4. ‘Taşı’ düğmesini tıklayın.
  5. Açılır menüden hedef sürücüyü seçin.
  6. Uygulamayı taşımak için ‘Taşı’ düğmesini tıklayın.

İşlem süresi, taşımaya çalıştığınız uygulamanın boyutuna bağlı olarak biraz zaman alabilir. Alternatif olarak, her zaman uygulamayı kaldırabilir, kaydetme konumunu değiştirmek için talimatları uygulayabilir ve söz konusu uygulamayı Mağazadan yeniden yükleyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here