Windows 10 Sürücülerinde Yer Açmak (Resimli Anlatım)

0

Windows 10 bilgisayarınızdan boş yer açmak için yapacağınız en iyi şey bir şeyler silmektir. Ancak bu sileceğiniz şeyler işe yarayan şeyler değil. Tamamen gereksiz ve işinize yaramayan şeyler olsun. İşe yaramaz dosyaları sildiğiniz de inanılmayacak derece fazla bir alan elde etmiş olursunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarınızın sabit diskinde yer açmak için yapmanız gerekeneleri tek tek anlatacağız.

Windows.old Dosyasını Silme

Biçimlendirmeden Windows 10’a geçtiğinizde önceki yüklemenin bir kopyası bilgisayarınızda Windows.old klasörü içinde saklanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarınızın önceki yüklemesinin yedek kopyası, yükseltme sırasında bir şeylerin yanlış gitmesi durumunda işletim sisteminin geri alması için kullanılan bir yedektir. Bununla birlikte, yükseltme başarılı bir şekilde tamamlandıktan ve Windows’un önceki sürümüne geri dönmeyi planlamıyorsanız, bu geçici dosyalar bilgisayarınızdan silebilirsiniz.

Yaklaşık olarak 15GB gibi bir alan elde etmek için Windows.old dosyasını nasıl sileceğinizi öğrenin.

Bkz: Windows.old Dosyasını Silme

windows-old-klasoru-silme

Gereksiz Dosyaları Silme

 

Bilgisayarda çok fazla yer kaplayan dosyalar arasında geçici dosyalar da bulunur. Hemde çok fazla yer kaplar. Şimdi Windows geçici dosyaları nasıl silinir göz atalım.

Ayarlar uygulamasını açmak için Windows + I klavye kısayolunu kullanın.

Burada Sistem‘i tıklayın.

Depolama alanını tıklayın.

Depolama alanında analiz etmek istediğiniz sürücüyü seçin. (Bu sürücünün, Windows 10’un yüklü olduğu ana bilgisayarın sabit sürücüsü olduğuna dikkat edin.)

windows depolama alanı

Depolama alanı kullanımına göz attığınızda, hangi dosyaların ne kadar alan kapladığını göreceksiniz. Hangi içeriği silmek istiyorsanız o klasörü açın.

windows depolama alanı temizleme 1

Biz Resimler klasörünü açıyoruz. Aşağıdaki resimdeki gibi Resmileri Görüntüle diyerek klasörü açıp bütün resimleri silebilirsiniz. Bu şekilde diğer klasörleri de silin.

windows depolama alanı temizleme 2

Tekrar bir önceki sayfaya dönün ve aşağılarda yer alan “Geçici dosyalar” seçeneğine tıklayın. Bu bölümde, Windows 10 Geçici dosyalar, İndirilenler klasörü, Geri Dönüşüm Kutusu vb. Olmak üzere silmek isteyebileceğiniz farklı türde geçici dosyaları listeleyecektir. Kaldırmak istediğiniz içeriğin kutucuğuna tıklayın ve dosyaları silmek için “Dosyaları kaldır” butonuna tıklayın.

windows depolama alanı temizleme geçici dosyalar

Tekrar bir üst sayfaya geri dönün ve en altta yer alan “Diğer” seçeneğine tıklayın. Windows 10, kategorize edilemeyen tüm klasörü listelemek için bu bölümü kullanır. Hangi klasörlerin en çok depolama alanını kullandığını belirleyin ve konuma erişmek için bunları tıklayın.

İçeriğini seçin, sağ tıklayın ve dosyaları ve klasörleri kaldırmak için Sil’i seçin.

windows depolama alanı temizleme 3

Dosya Geçmişini Silme

Harici sabit diskinizde yer yoksa, Kişisel Dosyalarınızı sürekli olarak yedeklemek için Dosya Geçmişini yapılandırmış olmanız mümkündür.

Bununla birlikte, büyük ihtimalle yalnızca saat başı dosyalarınızın kopyalarını oluşturan ve onları sonsuza dek koruyan temel ayarları yaptınız. Bu kurulum yapılandırması, diğer depolama alanı için kullanabileceğiniz kullanılabilir alanı daraltarak büyük miktarda depolama alanı kullanabilir.

Arama kutusuna Denetim Masası yazarak tıklayın.

Denetim Masası üzerinde Dosya Geçmişi‘ni tıklayın.

Sol bölmede Gelişmiş ayarlar‘ı tıklayın.

dosya geçmişi

Bu pencerede sürümler altında, “Dosyaların kopyalarını kaydet” ve “Kaydedilmiş sürümleri sakla” seçeneklerini göreceksiniz. Burada size uyan en iyi seçenekleri seçin. Örneğin, her 12 saat ve 3 ayda bir.

dosya geçmişi temizleme

Buradan “Geçmiş versiyonları temizle” diyerek açılan pencereden sadece en son sürümü saklayacak şekilde diğer bütün kayıtları silin. Daha sonra “Değişiklikleri kaydet” düğmesini tıklayın.

Gereksiz Uygulamaları Kaldırın

Nadiren kullandığınız uygulamaları kaldırmak, bir miktar alanı boşaltmaya yardımcı olabilir.

Geçmişte, yalnızca uygulamalardan kurtulmak için Denetim Masası’ndaki Programlar ve Özellikler’i açmamız gerekiyordu. Ancak, Windows 10’da artık geleneksel masaüstü programlarının yanı sıra yeni Windows Mağaza uygulamalarını kaldırmak için Ayarlar uygulamasını kullanabilirsiniz.

Masaüstü ve Mağaza uygulamalarını nasıl kaldıracağınız aşağıda açıklanmıştır:

Ayarlar penceresini açmak için Windows + I klavye kısayolunu kullanın.

Buradan Sistem‘i ve ardından “Uygulamalar ve özellikler“i tıklayın.

windows 10 uygulamalar ve oyunlar

“Ada göre sırala” alanında “Boyuta göre sırala” seçeneğini seçin ve ihtiyacınız olmayan en yüksek boyutlu uygulamaları kaldırın. Kaldırılamayan Windows 10 uygulamalarını kaldırmak için nasıl yapıldığını öğrenin.

 

Çift Fotoğrafları Kaldırın

Yinelenen fotoğraflar, bilgisayarınızın sabit sürücüsünde, harici belleğinde ve hatta OneDrive’da bile değerli bir alanı boşa harcamış oluyor. Yinelenen resimleri bulmak ve silmek için Awesome Duplicate Photo Finder gibi üçüncü parti araçları kullanabilirsiniz.

Programı bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.

Programı bilgisayarınıza kurduktan sonra çalıştırın. Hangi dosyaları taramak istiyorsanız ekrandaki “+” işaretine tıklayın ve dosyaları seçin. Daha sonra “Start Search” butonuna tıklayarak arama yapın.

Awesome Duplicate Photo Finder

Tarama tamamlandıktan sonra, yinelenen tüm resimler sunulacaktır. Saklamak istemediğiniz resimlerdeki “Delete” düğmesini tıklayın ve onaylayarak silin. Aynı işlemi diğer bütün resimler için yapın. Sildiğiniz fotoğraflar için fikrinizi değiştirirseniz eğer resimleri Geri Dönüşüm Kutusu’ndan geri yükleyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here