Windows 10 Siyah Ekran Sorunu ve Çözümü (Resimli Anlatım)

11

PC’nizde siyah ekran nasıl düzeltilir?

Windows 10 güvenilir bir işletim sistemi olduğu kanıtlanmıştır, ancak herhangi bir yazılım parçası gibi, daima beklenmedik şeyler olacaktır. Belki de karşınıza çıkabilecek en kötü sorunlardan biri, Windows 10 bilgisayarınızda karanlık bir ekran olmasıdır, çünkü bir hata kodu ya da hata bulma noktasına nereden başlanacağı hakkında fikir veren bir mesaj almazsınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10’da , grafik sürücüsüyle ilgili sorunlardan, ekranınızla iligli sorunlardan, işletim sisteminin kurulumu sırasında veya güncellemelerinizdeki bir bağlantı probleminden kaynaklanan beklenmedik bir siyah ekran sorunu meydana gelebilir. Yada herhangi bir zamanda herhangi bir sebepten ötürü bu sorun meydana gelebilir. 

Bu Windows 10 kılavuzunda, aygıtınızdaki siyah ekran sorununu gidermek ve düzeltmek için hangi adımları uygulayacağımızı anlatacağız. 

Windows 10 Siyah Ekran Sorunu

Kurulum devam ederken siyah ekran sorunu

Sponsorlu Bağlantılar

Kurulum işlemi sırasında siyah ekran görüyorsanız, donanımınız ve cihazınızdaki verilere bağlı olarak işletim sistemi hala arka planda çalışıyor olabilir. Bazen işlemi tamamlamak birkaç saat sürebilir.

Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey beklemektir, ancak 3 ila 6 saat arasında herhangi bir değişiklik olmadıysa, yükleme işlemi sıkışmış olabilir.

Kurulum sıkışırsa, cihazınızı tamamen kapatmayı deneyin. Güç düğmesini yaklaşık 10 saniye basılı tutarak veya kapanıncaya kadar bilgisayarınızı kapatmaya zorlayabilir ve ardından güç kablosunu çıkarmanız gerekir. Bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, mümkünse pilin çıkarılması da iyi bir fikirdir.

Sonra harici depolama, telefon, yazıcı, oyun denetleyicisi, ağ kablosu ve ikincil monitör de dahil olmak üzere tüm önemli olmayan çevre birimlerini çıkarın. Mümkünse, Wi-Fi ve Bluetooth bağdaştırıcılarınızı da kapatın. Bilgisayarınıza yalnızca klavye, fare ve ekran temel birimlerin bağlı kalmasına izin verin.

60 saniye bekleyin, pili ve güç kablosunu tekrar takın ancak çevre birimlerinin hiçbirine yeniden bağlamayın ve bilgisayarınızın güç tuşuna basarak açın.

Bilgisayara açılında Windows 10 yükleme işlemi devam etmeli ve başarıyla tamamlanmalıdır. Windows 10 masaüstü geldikten sonra, çevre birimlerinizi ve diğer cihazlarınızı tekrar bağlamayı unutmayın.

Yükleme işlemi başarısız olursa ve geri dönerse, çevre birimlerinizin bağlantısını koparın ve bir kez daha Windows 10 güncellemelerini manuel olarak yüklemeyi deneyin. Windows 10’a yükseltmeye çalışıyorsanız bir kez daha yükseltme yapmayı deneyebilirsiniz, ancak bu kez işletim sistemini yüklemek için önyüklenebilir bir USB flash sürücü kullanmayı deneyebilirsiniz .

Video bağlantılarını kontrol edin

Windows 10’da oturum açmadan önce bilgisayarınız siyah bir ekran alırsa, bilgisayarınız ve ekran arasında bir bağlantı sorunu olabilir. Masaüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız, ekranınızın bir elektrik prizine ve bilgisayarınıza doğru şekilde bağlandığından emin olun.

Mümkün olduğunda, farklı bir video çıkışına geçme iyi bir fikirdir. Video sürücüsü değişebilir ve belirli bir sebep olmaksızın video sinyalini farklı bir çıkış portuna (örneğin DVI, HDMI, DisplayPort, Thunderbolt, VGA) veya adaptöre gönderebilir.

Ayrı bir grafik kartı taktıysanız, ancak bilgisayarınız entegre bir video işlemcisi içeriyorsa, ayrık kartla ilgili bir sorun olabileceğinden, video bağlantısını tümleşik grafiklere geçirmeyi de deneyebilirsiniz.

Ayrıca, birincil ekranınızda bir sorun olmadığını onaylamak için masaüstü bilgisayarınıza veya dizüstü bilgisayarınıza farklı bir monitör bağlamayı deneyebilirsiniz.

Bilgisayar ekranı algılamazsa, Windows tuşu + P klavye kısayolunu kullanmayı deneyebilir, P tuşuna tekrar basın ve ardından Enter tuşuna basın . Tüm ekran seçeneklerinde geçiş yapmak için bu adımları birkaç kez tekrarlamanız gerekir.

windows 10 yansıt

PC’nizi TV’ye bağlarsanız, TV’nin açık olduğunu iki kez kontrol edin ve cihazınıza bağlanmak için doğru girişi ayarladığınızdan emin olun.

Ekranı uyandırmaya çalışma

Çoğu zaman, Windows 10’un ekranı algılayamadığı da olabilir. Klavyenizi kullanarak, ekranınızı uyandırmak için Windows tuşu + Ctrl + Shift + B klavye kısayolunu kullanabilirsiniz.

Bir tablet kullanıyorsanız, ekranı uyandırma işlemi biraz farklıdır; ses açma ve azaltma düğmelerine aynı anda üç kez basın.

Gereksiz cihazların bağlantısını kesin

Bilgisayarınıza bağlı harici bir aygıt siyah bir ekran sorunu neden olabilir. Tüm çevre birimlerini çıkarmayı deneyin.

Her şey normale dönerse ve artık siyah ekran görmüyorsanız, çevre birimlerini tek tek takarak hangisinin bu soruna neden olduğunu tespit edin. Soruna neden olan aygıtı çıkarın, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve aygıt siyah bir ekran üretmeye devam ediyorsa, yardım için aygıt üreticinize başvurun.

Güvenli Modda önyükleme yapma

Harici aygıtlarınızla ilgili bir sorun yok ise bilgisayarınızı Güvenli Mod’da önyükleme yapabilirsiniz. 

Bkz: Bilgisayarınızı Güvenli Modda Başlatma

Güvenli Moda geçtikten sonra aşağıdaki sorun giderme adımlarını deneyebilirsiniz:

Video sürücüsünü kaldırıp yeniden kurma

Bilgisayarınızın siyah bir ekrana çıkmasına neden olan bir diğer sorun, Windows 10 güncelleştirmesiyle almış olabileceğiniz arabellekli bir grafik sürücüsü güncelleştirmesidir. Bazen güncelleme ile ilgili bir sorun da yok, ancak video sürücüsü bozulmuş ve arızaya neden olmuş ve siyah bir ekran görüntülemiş olabilir.

Video sürücüsü düzgün çalışmıyorsa, Güvenli Mod’da kaldırıp işletim sisteminin yeniden başlatma işleminde otomatik olarak sürücüyü yeniden yüklemesine izin verebilirsiniz.

 1. Güç kullanıcı menüsünü açmak için Windows tuşu + X’i kullanın ve Aygıt Yöneticisi’ni seçin.
 2. Görüntü bağdaştırıcılarını genişletin.
 3. Bağdaştırıcıyı sağ tıklatın ve Kaldır’ı seçin.
 4. Onaylamak için Tamam’ı tıklayın.

  görüntü bağdaştırıcı, grafik sürücüsü kaldırma

 5. Görevi tamamlamak için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bilgisayarınız yeniden başlatıldıktan sonra Windows 10 otomatik olarak video bağdaştırıcısı sürücüsünü yeniden yükleyecektir. Eğer sorun grafik sürücüsünden ise siyah ekran kaybolacaktır. 

Windows’un önceki bir sürümünden yükselttiğiniz bir aygıtta siyah bir ekran görüyorsanız, sorunu gidermek için PC üreticinizin destek web sitesinden güncellenmiş video sürücüsünü indirmeniz gerekebilir.

Hızlı başlangıç nasıl devre dışı bırakılır?

Bazen siyah ekran sorunu hızlı başlatma bilgisayarınızda etkin olduğu için görülebilir.

Güvenli Moddayken, hızlı başlatmayı devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz:

 1. Denetim masasını açın.
 2. Sistem ve Güvenlik’i tıklayın.
 3. Güç seçenekleri seçeneğini tıklayın.
 4. Sol bölmedeki Güç düğmesinin yapacaklarını seçin‘i seçin.
 5. “Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir” bağlantısını tıklayın.

  güç ayarlarını değiştirme

 6. “Hızlı başlatmayı aç (önerilir)” seçeneğini temizleyin .

  güç ayarları, kapatma ayarları

 7. Değişiklikleri kaydet‘i tıklayın.
 8. Görevi tamamlamak için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Donanım yapılandırmanıza bağlı olarak, bilgisayarınızın hızlı başlatma desteği içermeyebileceğini unutmayın.

Yüksek kontrastı devre dışı bırakma

Bilgisayarınızda yüksek kontrast varsa, siyah bir ekran almanıza neden olabilir. 

Güvenli Moddayken, aşağıdaki aşamaları uygulayarak yüksek kontrastı kapatabilirsiniz:

 1. Ayarlar‘ı açın.
 2. Erişim Kolaylığı’nı tıklayın.
 3. Yüksek Karşıtlık tıklayın.
 4. Kapatmak için açılır menüden Yok‘u seçin.

  windows 10 yüksek karşıtlık ayarı

 5. Görevi tamamlamak için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bir Kez Çalıştır’ı Sona Erdirme

Windows 10’da oturum açtıktan sonra bir kez çalıştır işlemi siyah ekranın sebebi olabilir.

Windows 10’da Bir Kez Çalıştırma işlemlerini sonlandırmak için aşağıdakileri yapın:

 1. Görev Yöneticisi‘ni açmak için görev çubuğunda sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi seçeneğine tıklayın. 
 2. İşlemler sekmesini ve Hizmetler sekmesini kontrol ederek ve RunOnce.exe ve RunOnce32.exe öğelerinin olup olmadığını kontrol edin. 
 3. İşlemler sekmesinde bulursanız, öğeyi seçin ve İşlemi sonlandır’ı tıklayın. Hizmetler sekmesinde bulursanız, öğeyi sağ tıklatın ve Durdur’u tıklatın.
 4. Daha sonra ekranın sol üst köşesinden Dosya‘ya tıklayın ve Yeni görev çalıştır’ı seçin.
 5. Bilgisayarınızı yeniden başlatmak için aşağıdaki komutu yazın:

  shutdown -t00 -r

 6. Yeniden başlat komutunu çalıştırmak için Tamam’ı tıklayın.

  görev yöneticisi yeni görev oluşturma

 7. Görevi tamamlamak için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Yeni bir kullanıcı hesabı oluşturma

Kullanıcı hesabınızla ilgili bir sorun da bilgisayarınızın siyah bir ekrana maruz kalmasının nedeni olabilir. Güvenli Moddayken yeni bir hesap oluşturarak kullanıcı hesabınızın siyah ekrana neden olup olmadığını görebilirsiniz.

Yeni bir hesap oluşturmak için Ayarlar uygulaması yerine Komut İstemi’ni kullanacağız. Bunun nedeni ise Windows 10, Güvenli Mod’da iken Ayarlar’ı kullanarak yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmanıza izin vermez.

Güvenli Mod’da yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmak için aşağıdakileri yapın:

 1. Başlat’ı açın.
 2. Komut İstemini arayın.
 3. Sonuca sağ tıklayın ve Yönetici Olarak Çalıştır‘ı seçin.
 4. Yeni bir hesap oluşturmak için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın :

  net user tempuser /add

  İstediğiniz hesabın adı için komutta “tempuser” i değiştirmeyi unutmayın.

 5. Hesap türünü Yönetici olarak değiştirmek için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın :

  net localgroup administrators admin /add

  Hesabınızın adı komutundaki “admin” i değiştirmeyi unutmayın.

  komut istemi ile yeni kullanıcı oluşturma

 6. Görevi tamamlamak için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra, yeni oluşturulan hesapla oturum açın. Bilgisayarınız artık siyah bir ekrana sahip değilse, sorun eski kullanıcı hesabınızda demektir.

Sponsorlu Bağlantılar

11 YORUMLAR

 1. KURBAN OLURUM BEN SANA ALLAH’INA KURBAN OLAYIM BU YAZIYI YAZANIN. ELLERİNE KOLLARINA SAĞLIK ALLAH SENDEN RAZI OLSUN. ALLAH NE MURADIN VARSA VERSİN KARDEŞİM WİN+P YAPTIM AÇILDI SENİN ELLERİNE KOLLARINA SAĞLIK

 2. Ya Bende pc açılıyor win 10 işareti felan geliyor yükleniyor sonra uyku modu gibi pc yi acmadan önceki gibi siyah ekran oluyor . Pc çalışıyor ses felan geliyor yardım edin lütfen

  • Bilgisayarınız masaüstü ise dikkatli bir şekilde içindeki tozları temizleyin. Kasaya bağlanan monitör kablosunu çıkartıp tekrar düzgün bir şekilde takın. Ayrıca kasa içindeki bağlantılarda yerinden çıkmış olabilir. Mesela harddisk kablolarını iyice bastırın. Ekran kartını da yerine iyice bastırın.

   Laptop ise havalandırma yerlerindeki tozları temizleyin.

   Bunların dışında düşükte olsa virüste neden olabilir. Eğer sorununuz devam ederse detaylı bir şekilde karşınıza gelenleri bizlere aktarın. Yardımcı olmaya çalışırız. Ayrıca bilgisayarınızı marka ve modeli de gerekli.

 3. Bilgisayar standart bir şekilde açılıyor fakat Acer yazısı kaybolduktan sonra alttaki beyaz toplar siyah bir ekranda dönmeye devam ediyor [ başlangıç onarma, güvenli modda sıfırdan bir kurulum yaptım(yapmaya çalıştım daha doğrusu kurulum ekranına geçmiyor), cihazı açtım bütün kabloları çıkardım geri taktım, 3-4 saat bekledim siyah ekran durmaya devam etti ] sorunu ne olabilir ?

  • Bir bilgisayar açılırken ilk olarak BIOS’a gider. Eğer anakartta sorun yoksa açılmaya başlar. Bilgisayar açıldıktan sonra ekranda bir şey gözükmez ise monitör bağlantılarında bir sorun vardır ya da ekran kartı bozulmuş demektir. Daha sonra harddiske gider ve açılış için gerekli olan Windows işletim sistemi dosyalarını bulur. Eğer harddiskte sorun olursa simsiyah bir ekranda boot hatası verir. Ama sizin bilgisayarınızda Acer yazısı çıkıp sonrasında bir sonraki ekranda kalıyor. Demek ki bir yerlerden bir veri bekliyor ama o veri geç geliyor ya da hiç gelmiyor. Şimdiye kadar size standart PC çalışmasını anlatmaya çalıştım.

   Anladığım kadarıyla donanımsal bir sorun yok. Bu nedenle yazılımsal bir sorun olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle bir Windows 10 DVD’si veya USB’si bulup sistemi geri yükleyin.

 4. Yeni win 10 kurdum ama açılışta siyah ekranda kalıyor. Güç tuşuna basıp uyku moduna alıyorum bilgisayarı öyle açılıyor. Neden yapar.

  Win 8 de kurmuştum ondada aynı. Win 7 de sıkıntı yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here