Windows 10 Ses Sorunları ve Çözümleri (Resimli Anlatım)

0

Windows 10 bilgisayarınızda ses sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Bu ses sorunları kimi zaman sürücü kaynaklı olabilir, kimi zaman donanım kaynaklı olabilir kimi zaman da yazılımsal olabilir. Biz de sizlere bütün ses sorunlarına karşı yapmanız gerekenleri anlatacağız.

Sponsorlu Bağlantılar

Kabloları ve Ses Düzeyi Kontrolü

İlk yapmanız gereken kabloların takılı olması durumunu kontrol etmektir. Kabloların gevşek takılması veya hatalı jak kullanımı sonucunda hoparlör veya kulaklıktan ses gelmeyebilir. Bu yüzden bütün kabloları ve girişleri tekrar kontrol edin. Girişler için farklı USB bağlantı noktalarını deneyin. Ayrıca kulaklıklar takılı iken hoparlörden ses gelmeyeceğini de unutmayın.

hoparlor-ses-duzeyler

İkinci olarak ses ve güç düzeylerini artırın. Bazı hoparlörlerin bilgisayardan bağımsız olarak kendi ses denetim sistemi bulunur. Bu yüzden  bilgisayarın sağ alt köşesinde bulunan hoparlör simgesine sağ tıklayın “Ses Düzeyi Karıştırıcısını Aç” deyin. Resimde göreceğiniz gibi ses seviyesini artırın. Ve kullandığınız hoparlöre tıklayın ve açılan pencerede “Düzeyler” kısmına gelerek ses düzeyini artırmayı deneyin.

Ses Sorun Gidericiyi Çalıştırma

Sponsorlu Bağlantılar

Otomatik olarak bilgisayarın ses sorunlarını tespit edip düzeltmesi için ses sorun gidericiyi çalıştırın. Bunu yapmak için bilgisayarın sağ alt köşesinde yer alan hoparlör simgesine sağ tıklayarak “Ses sorunlarını gider” deyin. Otomatik olarak ses sorunları düzeltmesi tespit edilirse yönergeleri izleyerek işlemi tamamlayın.

ses-sorun-giderici

Varsayılan Ses Cihazını Ayarlama

Kullandığınız ses cihazını varsayılan olarak ayarlamanız gerekebilir. Bunun için “Denetim Masası > Ses > Kayıttan Yürüt” sekmesi altında kullanmakta olduğunu ses aygıtı varsayılan olarak seçili değil ise sağ tıklayın ve “Varsayılan olarak ayarla” deyin. Ve “Tamam” diyerek pencereyi kapatın.

ses-cihazini-varsayilan-yapma

Farklı Ses Biçimlerini Deneme

Ses aygıtınızın çalışmasına engel olan şeylerden birisi ses aygıtınızdaki ses biçimleri olabilir. “Denetim Masası > Ses > Kayıttan Yürüt” sekmesine gelin ve buradan varsayılan hoparlörün üzerine sağ tıklayın ve “Özellikler” deyin.

ses-aygiti-ozellikler

Açılan yeni pencerede “Gelişmiş” sekmesine gelin. Burada “Varsayılan Biçim” kısmında yer alan ayarları değiştirerek ses aygıtınızı test edin.

ses-aygiti-ozellikleri-2

Cihaz Yöneticisi Ayarları

Kullandığınız ses aygıtının ayarlarını kontrol edelim. Bunun için Başlat menüsünde arama kutusuna “Aygıt Yöneticisi” yazın ve çıkan sonuca tıklayın. Açılan pencerede aşağıdaki gibi “Ses, video ve oyun denetleyici” seçeneğini açın ve kullandığınız ses kartının üstüne gelerek fare ile sağ tıklayın. Açılan seçeneklerden  “Sürücü Yazılımını Güncelleştir” deyin. Otomatik olarak sürücü yazılımı bulunmaz ise üreticinin sitesinden kendiniz sürücünüzü bulun ve güncelleştirin.

ses-aygiti-surucu-guncelleme

Eğer sürücü güncelleme işe yaramadıysa yine aynı pencereden ses kartınızın üzerine sağ tıklayın ve “Kaldır” diyerek ses kartını kaldırın. Daha sonra bilgisayarı yeniden başlattığınızda Windows ses kartını otomatik bulup yükleyecektir. 

Bu da işe yaramaz ise şöyle yapın. Yine Aygıt Yöneticisi penceresinde ses kartının üstüne gelerek fare ile sağ tıklayın. Açılan seçeneklerden  “Sürücü Yazılımını Güncelleştir” deyin. Bu defa açılan pencerede “Sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara” deyin.

surucu-yazilimini-bilgisayarda-arama

Daha sonra açılan aşağıdaki pencereden “Bilgisayarımdaki aygıt sürücüleri listesinden seçmeme izin ver” deyin.

surucu-yazilimini-bilgisayardan-yukleme

Açılan yeni pencerede “Uyumlu donanımları göster” kutusu işaretli ise oradaki tik işaretini kaldırın. Bütün seçenekler listelenecektir. Buradan Model kısmından “Yüksek Tanımlı Ses Aygıtı“nı seçin. Ve “İleri” diyerek yönergeleri izleyerek yüklemeyi yapın.

surucu-yazilimini-bilgisayardan-yukleme-2

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here