Windows 10 Pil Batarya Sorunları Nasıl Giderilir? (Resimli Anlatım)

0

Pil kullanımını yönetmek, pilin performansını korumak ve pil ömrünü uzatmak herhangi bir elektronik cihazın en önemli yönüdür. Ayrıca, Windows 10 özellik olarak sürekli yükseltildiği için pil ömrünü kolaylaştıran yeni özellikler ekleniyor. Sürekli yükseltmeler genel olarak pil ömrünü önemli ölçüde iyileştirirken, bazı kullanıcılar pil boşaltma sorunlarını bildirirler. Batarya boşalmaları söz konusu olduğunda, ekran parlaklığı ve işlemciler çok fazla pil gücü tüketir.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows Pil Bitme Sorunları

Bu batarya boşaltma sorununu gidermek için bazı çözümlerden bahsetmeden önce, bilgisayara bağlı aksesuarların fişini çıkarmanızı öneririz. Ayrıca, başlangıç ​​programlarınızı azaltmaya çalışın ve pil ömrünü uzatmaya yardımcı olabilecek tüm programları kapatın ve daha düşük ekran parlaklığını kullanın. Bu ipuçlarından ayrı olarak, pil ömrünü yükseltmek için aşağıdaki çözümlere göz atın.

Pil Tasarruf Modunu Açın

Bazen, bir sistem güncellemesinden sonra, pil tasarrufu modu kapatılabilir ve pil tasarrufu manuel olarak açmanız gerekir. Pil tasarrufu modu, kullanıcıların maksimum zamana sahip olabilmeleri için batarya güç tüketimini kontrol etmelerini sağlar. Pil tasarrufu modunu etkinleştirerek, sisteminiz arka planda çalışan tüm uygulamaları otomatik olarak kısıtlayacaktır. Pil Tasarrufu Modunu etkinleştirmek için şu adımları izleyin:

Sponsorlu Bağlantılar

Ayarlara gidin ve Sisteme tıklayın.

Sistem penceresinin sol tarafındaki Pil seçeneğine tıklayın.

Pil Tasarrufu ayarlarını bulun ve ayarı, Pilim altına düşerse pi tasarrufunu otomatik olarak etkinleştir olarak değiştirin.

Uygulamaların Pil Kullanımını Kontrol Et

Her uygulamanın pil kullanımını öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Pil ayarlarında, “Uygulamanın Pil Kullanımı” seçeneğine tıklayın.

Tüm uygulamalar ve pil tüketimlerinin yüzdesiyle “Uygulamanın pil kullanımı” penceresinde görüntülenir.

Çok yüksek güç kullandığını düşündüğünüzü belirleyin ve uygulamayı kısıtlamak, devre dışı bırakmak veya uygulamayı kaldırmak isteyip istemediğinizi görün.

Windows Sleep Study Tool ile Sorunu Hakkında Bilgi Edinin

Windows Sleep Study Tool, Windows 10 / 8.1 InstantGo destekli bir bilgisayarda pil gücünüzün tam olarak ne tükettiğini öğrenmenize yardımcı olan yeni bir araçtır. Bu araçla ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak Microsoft’un resmi sitesine gidebilirsiniz.

PowerCfg ile Güç Sorunlarını Giderme

PowerCfg, sisteminizin güç verimliliğini öğrenmek için 60 saniye bilgisayarınızı tarayan ve pil ömrünü tüketen tüm sorunları izleyen bir komut yardımcı aracıdır. Araç, akü tahliyesinin nedenini gerçekten değerlendirebilmeniz için ayrıntılı raporları HTML raporu biçiminde sunar. Bu şekilde, pil ömrünü uzatmak için gerekli adımları atabilirsiniz. Güç raporu oluşturmak ve sisteminizin verimliliğini değerlendirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Komut İstemini yönetici olarak çalıştırın ve aşağıdaki komutu yazarak Enter’a basın:

powercfg/energy

Bu komut, hataları kontrol edebileceğiniz ayrıntılı bir HTML raporu oluşturur.

Tam bir pil sağlığı raporu oluşturmak için komut isteminde aşağıdaki komutu yazın:

powercfg/batteryreport

Enter’a bas.

Bu, batarya sorunları, şarj oranları, batarya kullanım geçmişi ve batarya şarj süreleri hakkında ayrıntılı bir HTML raporu verecektir.

Ayrıca, kullanıcının bilgisayarı uyandırabileceği ve şu komutu kullanarak kapatabileceği şekilde ayarlanan aygıtları belirlemek için bu komutu da çalıştırabilirsiniz:

powercfg –devicequery wake_armed

Güç Sorun Gidericisini Çalıştırın

Güç Sorun Gidericiyi çalıştırın ve Güç sorunlarını otomatik olarak algılayıp düzeltmesini sağlayın.

Pil Ömrünü Özelleştirilmiş Güç Planlarıyla Uzatın

Güç planları sistem performansını en üst düzeye çıkarırken enerji tasarrufu sağlar. Temel olarak size pil ömrü ve performans arasında öncelik verme gücü verir. Sistem uyku modundayken veya şarj modundayken veya sistem takılıyken ekran parlaklığını planlayarak ve ayarlayarak pil kullanımını özelleştirmenize izin verir. Sistem açıkken ekran, parlaklık ve uyku ayarlarını değiştirebilirsiniz. Ayrıca, gelişmiş güç ayarlarını değiştirebilir veya varsayılan ayarlara geri yükleyebilirsiniz. Aşağıdaki adımlar güç planlarını kullanarak size yol gösterecektir.

Denetim Masası‘na gidin ve Güç seçeneklerine tıklayın.

Güç Seçeneklerinde Güç Planı Oluştur seçeneğini seçin. Artık ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir Güç planı oluşturabileceksiniz.

Yukarıdaki çözümler sizin için işe yaramazsa, sürücülerinizin güncellenip güncellenmediğini kontrol edin. Çoğu zaman, güncel olmayan sürücüler çok fazla pil tüketir, bu nedenle diğer sistemle ilgili sorunların oluşmasını engellemenin yanı sıra aygıtın pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak için sürücüleri güncellemek önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here