Windows 10 Kurulum USB’si ve DVD’si Oluşturma (Resimli Anlatım)

2

Windows 10 Medya Oluşturma Aracı

Windows 10 işletim sistemini bilgisayarınıza kurmak yada başka bir bilgisayara Windows 10 kurulumu yapmak için öncelikle Windows 10 Medya Oluşturma Aracına ihtiyacınız var. Windows 10 Medya Oluşturma Aracını kullanarak Windows 10 kurulum DVD’si yada Windows 10 kurulum USB’si oluşturabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10 kurulum dosyasını ister USB belleğinize isterseniz de DVD’nize ISO formatında indirebilirsiniz. USB kurulum diski ve ISO kurulum diskini oluşturmak için ise Microsoft tarafından yayımlanan Windows 10 Medya Yükleme Aracına ihtiyacınız var.

Windows 10 Medya Oluşturma Aracını indirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10 Medya Oluşturma Aracını İndir

Adım Adım Windows 10 Kurulum Diski Oluşturma

Windows 10 medya oluşturma aracını çalıştırdığınızda karşınıza aşağıdaki gibi iki seçenek gelecek. Eğer bilgisayarı yükseltmek istiyorsanız “Bu bilgisayarı şimdi yükselt” seçeneği ile devam etmelisiniz. Ancak bir kurulum USB yada DVD diski oluşturacağımız için ikinci seçenek olan “Başka bir bilgisayar için yükseltme medyası oluştur” seçeneğini seçiyoruz ve devam ediyoruz.

windows-10-kurulum-diski-olusturma-1

Bu defa karşımıza aşağıdaki gibi dil, sürüm ve mimari özelliklerini seçme sayfası geliyor. Burada dili Türkçe seçtikten sonra sürümü Windows 10 Home yada Windows 10 Pro seçin. Lisans sorunu yaşamak istemiyorsanız sürümü seçerken yüklemek istediğiniz bilgisayar hangi sürüm ise siz de buradan aynı sürümü seçin. Mimari seçimde ise 64 bit yada 32 seçeneklerinden birini seçin. Bizim tavsiyemiz performans açısında 64 bit seçmeniz yönündedir.

windows-10-kurulum-diski-olusturma-2

Bu adımda ise kullanılacak medyayı seçiyoruz. USB kurulum diski mi yoksa DVD kurulum diski mi oluşturacağımıza karar vereceğiz. Eğer Windows 10 USB kurulum diski oluşturacaksanız ilk seçenek olan “USB flash sürücü” seçeneğini seçip devam edin. Yok eğer Windows 10 DVD kurulum diski oluşturacaksanız “ISO dosyası” seçeneğini seçerek devam edin.

windows-10-kurulum-diski-olusturma-3

Eğer USB seçtiyseniz en az 4GB kapasiteli bir USB belleği bilgisayara yerleştirmeniz gerekiyor. Ayrıca USB Flash belleğinizi FAT32 şeklinde formatlamanız gerekir. NTFS ile formatlandığında hata verebilir. Eğer ISO seçtiyseniz bilgisayarınıza boş bir DVD takarak seçiyorsunuz. Sonrasında “İleri” diyerek devam ediyor ve aşağıdaki gibi Windows 10 indirme işlemi başlıyor.

windows-10-kurulum-diski-olusturma-4

İndirme işlemi biraz uzun sürecektir. İndirme işlemi tamamlanınca Windows 10 kurulumu yapmak istediğiniz bilgisayarı USB yada DVD ile başlatarak kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Bkz: Bilgisayarı DVD veya USB’den Başlatma

Sponsorlu Bağlantılar

2 YORUMLAR

  1. Bu anlatımda eksik olan bir şey var o da USB flash’dan yükleme yapacaksanız USB flash’ın FAT32 olarak formatlanmış olması gerekmekte aksi NTFS ile formatlanmış olanda hata veriyor ve işleme tekrar başlamak zorunda kalıyorsun.
    Küçük ama etkili bir ayrıntı.

    • Microsoft tarafından yapılan açıklamada böyle bir ayrıntı verilmemiş ama yine kullanıcıların FAT32 şeklinde formatlayarak devam etmeleri daha sağlam olur. Ayrıca bu ayrıntıyı da yazıya ekledik. Bilgilendirme için teşekkürler İsmet bey.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here