Windows 10 Konuşma Tanıma Nasıl Kurulur Nasıl Kullanılır? (Resimli Anlatım)

0

Windows 10‘da Konuşma Tanıma, bilgisayarınızı tamamen sesli komutlarla kontrol etmenizi sağlayan kullanımı kolay bir deneyimdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kullanıcılar bu özelliği navigasyon açmak, uygulamaları başlatmak, metinleri dikte etmek ve bir sürü görev gerçekleştirmek için kurabilir ve kullanabilir. Bununla birlikte, Konuşma Tanıma öncelikle bir fare veya klavye kullanamayan engelli insanlara yardımcı olmak için tasarlandığını bilmenizi isteriz.

Bu Windows 10 kılavuzunda, bilgisayarınızı yalnızca sesle kontrol etmek için Konuşma Tanıma’yı yapılandırıp başlatmaya ilişkin adımları inceleyelim.

 • Windows 10’da Konuşma Tanıma nasıl konfigüre edilir?
 • Doğruluğu iyileştirmek için Konuşma Tanıma’yı nasıl eğitirsiniz?
 • Konuşma Tanıma ayarlarını değiştirme
 • Windows 10’da Konuşma Tanıma nasıl kullanılır?

Windows 10’da Konuşma Tanıma nasıl konfigüre edilir?

Sponsorlu Bağlantılar

Cihazınızda Konuşma Tanıma’yı ayarlamak için şu adımları uygulayın:

1. Denetim masasını açın.
2. Erişim Kolaylığı’nı tıklayın.
3. Konuşma Tanıma’yı tıklayın.

4. Konuşma Tanıma Konusunu Başlat bağlantısını tıklayın.

5. “Konuşma Tanıma Kur” sayfasında İleri’yi tıklayın.
6. Kullanacağınız mikrofon türünü seçin.

Not: Masaüstü mikrofonları ideal değildir ve Microsoft, kulaklık mikrofonlarını veya mikrofon dizilerini önerir.

7. Sonrakine tıkla.
8. İleri’yi tekrar tıklayın.

9. Özelliğin sizi duymasını sağlamak için metni yüksek sesle okuyun.

10. İleri’ye tıkla.
11. İleri’yi tekrar tıklayın.
12. Konuşma Tanıma, belgelerinize ve e-postalarınıza, kullandığınız sözcüklere dayalı olarak doğruluğunu iyileştirmek için erişebilir. Belge incelemesini etkinleştir seçeneğini belirleyin veya gizlilikle ilgili endişeleriniz varsa doküman incelemesini devre dışı bırakı seçin.

13. Sonrakine tıkla.
14. Bir etkinleştirme modu seçin:

 • Manuel etkinleştirme modunu kullanma : Konuşma Tanıma “Dinlemeyi Durdur” komutunu kapatır. Tekrar açmak için mikrofon düğmesine tıklamanız veya Ctrl + Windows kısayolunu kullanmanız gerekir.
 • Ses etkinleştirme modunu kullanma : Konuşma Tanıma, kullanılmadığında Uyku Modu’na geçer ve onu tekrar açmak için “Dinlemeyi Başlat” sesli komutunu çağırmanız gerekir.

15. İleri’ye tıkla.
16. Komutları bilmiyorsanız, kullanabileceğiniz sesli komutlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için Referans Sayfasını Göster düğmesini tıklayın.

17. İleriye tıkla.
18. Bu özelliğin başlangıçta otomatik olarak başlatılmasını isteyip istemediğinizi seçin.

19. İleriye tıkla.
20. Bu özellik hakkında Microsoft video öğreticisine erişmek için Öğreticiyi başlat düğmesini tıklayın veya kurulumu tamamlamak için Öğretmeyi atla düğmesine tıklayın.

Bu adımları tamamladıktan sonra, özelliği sesli komutlarla kullanmaya başlayabilirsiniz ve denetimler ekranın üstünde görünecektir.

Hızlı İpucu: Konuşma Tanıma arayüzünü ekranın herhangi bir yerine sürükleyebilir ve yerleştirebilirsiniz.

Konuşma Tanıma Çalışmasını İyileştirmek İçin:

İlk kurulumdan sonra, Konuşma Tanıma’nın çalışmasını iyileştirmek ve “Bu nedir?” sorusunu önlemek için:

1. Denetim masasını açın.
2. Erişim Kolaylığı’nı tıklayın.
3. Konuşma Tanıma’yı tıklayın.

4. Bağlantınızı daha iyi anlamak için Bilgisayarınızı eğitin bağlantısını tıklayın.

5. Başvurunun yönelttiği eğitimle devam etmek için İleri’yi tıklayın.

Eğitim tamamladıktan sonra, Konuşma Tanıma, daha iyi bir deneyim sağlamak için sesinizi daha iyi anlayacaktır.

Konuşma Tanıma ayarlarını değiştirme

Konuşma Tanıma ayarlarını değiştirmeniz gerekiyorsa şu adımları kullanın:

1. Denetim masasını açın.
2. Erişim Kolaylığı’nı tıklayın.
3. Konuşma Tanıma’yı tıklayın.

4. Sol bölmedeki Gelişmiş konuşma seçenekleri bağlantısını tıklayın.

Konuşma Tanıma sekmesinde ki “Konuşma Özellikleri” nin iç kısmında, aşağıdakiler de dahil olmak üzere deneyimin çeşitli yönlerini kişiselleştirebilirsiniz:

 • Dil.
 • Tanıma profilleri.
 • Kullanıcı ayarları.
 • Mikrofon.

Konuşma Metni sekmesinde, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ses ayarlarını kontrol edebilirsiniz:

 • Ses seçimi.
 • Ses hızı.

Ayrıca Konuşma Tanıma ile kullanabileceğiniz tüm farklı özelliklere ve ayarlara erişmek için her zaman bir içerik menüsünü açmak için deneyim arayüzünü sağ tıklayabilirsiniz.

Windows 10’da Konuşma Tanıma nasıl kullanılır?

Konuşma Tanıma, net ve hatırlanması kolay komutlar kullanır. Örneğin, “Başlat” komutunu kullanarak Başlat menüsünü açar.

Konuşma Tanıma sesinizi anlamakta güçlük çekiyorsa, ekrandaki her şey bir sayıya sahip olduğu için Numaraları göster komutunu her zaman kullanabilirsiniz. Ardından, numarayı söyleyin ve komutu yürütmek için Tamam diyin.

Konuşma Tanıma ile başlamanıza yardımcı olacak bazı ortak görevler aşağıda belirtilmiştir:

Konuşma Tanıma’yı Başlatma

Deneyimi başlatmak için, Başlat menüsünü açın, Windows Ses Tanıma’yı arayın ve çıkan aramaya tıklayın.

Açma ve kapatma

Özelliği kullanmaya başlamak için, yapılandırmanıza bağlı olarak mikrofon düğmesine tıklayın veya Dinlemeye başla komutunu söyleyin.

Aynı şekilde, Dinlemeyi bırak seçeneğini seçerek veya mikrofon düğmesini tıklayarak da kapatabilirsiniz.

Komutları kullanma

Kullanacağınız en sık komutlardan bazıları şunlardır:

 •  : “Aç” komutundan sonra uygulamanın adını söyleyerek bir uygulama başlatırsınız. Örneğin, “Posta Aç” veya “Firefox Aç”.
 • Geçiş yap : Uygulamanın adının ardından “Geçiş Yap” söyleyerek başka bir çalışan uygulamaya geçebilirsiniz. Örneğin, “Microsoft Edge’e geçin.”
 • Odaktaki kontrol penceresi : Aktif bir pencereyi kontrol etmek için “Minimize”, “Maksimize Et” ve “Geri Yükle” komutlarını kullanabilirsiniz.
 • Kaydır : Bir sayfada ilerlemenizi sağlar. Sadece “Aşağı kaydır” veya “Yukarı kaydır”, “Sola kaydır” veya “Doğru kaydır” komutunu kullanın. Ayrıca uzun taramaları belirtmek de mümkündür. Örneğin: “İki sayfa aşağı kaydır.”
 • Uygulamayı kapat : Bir uygulamaya “Kapat” diyerek ardından çalışan uygulamanın adını söyleyerek sonlandırabilirsiniz. Örneğin, “Word’ü Kapat”.
 • Tıklamalar : Bir uygulamanın içinde herhangi bir yere tıklamak için “Tıkla” komutunu söyledikten sonra ögenin adını kullanabilirsiniz. Örneğin, Word’de “Düzen” diyebilirsiniz ve Konuşma Tanıma, Düzen sekmesini açacaktır. Aynı şekilde, bu eylemleri gerçekleştirmek için “Çift tıklama” veya “Sağ tıklama” komutlarını kullanabilirsiniz.
 • Basın : Bu komut, kısayolları yürütmenizi sağlar. Örneğin, Eylem Merkezi’ni açmak için “Press Windows A” diyebilirsiniz.

Dikte kullanma

Konuşma Tanıma, dikte işlevini kullanarak sesin metne dönüştürülmesini de içerir ve otomatik olarak çalışır.

Metni dikte etmeniz gerekiyorsa, uygulamayı açın (özellik dinleme modunda olduğundan emin olun) ve dikte etmeye başlayın. Bununla birlikte, her noktalama işaretini ve özel karakteri söylemeniz gerektiğini unutmayın.

Örneğin, “İyi akşamlar, bugün ne yapmak istersiniz?” cümlesini söylemek isterseniz, “İyi akşamlar virgül ne yapmak istersiniz soru işareti”

Doğru tanınmayan bazı metinleri düzeltmeniz gerekiyorsa, “Doğru” komutunu ve ardından değiştirmek istediğiniz metni kullanın. Örneğin, “suite” yazmayı düşünüyorsanız ve özellik “takım elbise” olarak tanıdıysa, “Doğru takım elbise” diyebilir, düzeltme panelini kullanarak öneriyi seçin veya doğru metni konuşmak için “Yazım” deyin ve daha sonra tamam deyin”.

Konuşma Tanıma kişisel bir asistan gibi konuşma deneyimi sunmamasına rağmen, cihazlarını yalnızca tamamen sesli olarak kontrol etmesi gereken kişiler için hala güçlü bir araçtır.

Cortana, aynı zamanda bir aygıtı sesle kontrol etme yeteneği sağlar, ancak belirli bir girdi komutları setiyle sınırlıdır ve ekranda görünen her şeyi kontrol etmek mümkün değildir.

Konuşma Tanıma Cortana’dan bağımsız olarak çalışır, yani belirli görevler için Microsoft’un dijital asistanını, diğer komutları gezinmek ve yürütmek için Konuşma Tanıma’yı kullanabilirsiniz.

Bu konuşma tanımanın her dilde bulunmadığını belirtmek gerekir. Desteklenen diller İngilizce (ABD ve İngiltere), Fransızca, Almanca, Japonca, Mandarin (Basit Çince ve Geleneksel Çince) ve İspanyolca‘dır.

Bu anlatım Windows 10 içindir ancak Windows 8.1 veya Windows 7’yi kullanıyorsanız Konuşma Tanıma’yı kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here