Windows 10 Kilit Ekranı Özelleştirme, Değiştirme, Kaldırma (Resimli Anlatım)

0

Windows 10 Kilit Ekranını Özelleştirin

Windows 10 bilgisayarında kilit ekranı tıpkı mobil cihazlarda olduğu gibi özelleştirilebiliyor. Kilit ekranı resmini değiştirmek, kilit ekranına faydalı uygulama ve bildirimler göstermek, ekranda slayt gösterisi yayınlama gibi bir çok müdahale şansına sahipsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarınızın kilit ekranını özelleştirmek için yapmanız gerekenleri tek tek anlatacağız. Öncelikle kilit ekranına gitmek için fareye sağ tıklayıp “Kişiselleştir” deyip daha sonra “Kilit ekranı” seçeneğine tıklamanız yeterli. Yada Başlat > Ayarlar > Kişiselleştirme > Kilit ekranı öğesini seçin. Karşınıza aşağıdaki pencere gelecektir.

windows-10-kilit-ekrani-ayarlari

Bu sayfada Arka Plan bölümünden “Windows spot ışığı” “Resim” veya “Slayt Gösterisi” mi olacağını seçiyorsunuz. Sayfayı aşağıya kaydırdığınız zaman da diğer özelleştirme seçenekleri göreceksiniz. Aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi;

windows-10-kilit-ekrani-ayarlari-2

Sponsorlu Bağlantılar

Burada kilit ekranında ayrıntılı durumu göstermek için hava durumu gibi istediğiniz bir uygulamayı seçebilirsiniz.  Yine aynı şekilde “Hızlı durum bilgilerini gösterecek uygulamaları seçin” bölümünden kilit ekranında görüntülenecek bildirimleri de seçebilirsiniz.

Yaptığınız bütün değişikliklerin kilit ekranında nasıl göründüğünü görmek için “Windows logosu+L” tuşlarına basın ve aşağıdaki gibi değişiklikleri görüntüleyin.

windows-10-kilit-ekrani

Windows 10 Kilit Ekranı Kaldırma

Windows 10 Kilit Ekranını tamamen kaldırmak istiyorsanız yani Windows açıldığında herhangi bir parola girme alanı karşınıza çıkmasını istemiyorsanız Windows logosu + R tuşuna basın ve  karşınıza çıkan Çalıştır komutu alanına “control userpasswords2″ yazın ve Enter deyin. Karşınıza aşağıdaki pencere gelecektir.

windows-10-kullanici-hesaplari-ayari

Bu pencerede “Kullanıcı bu bilgisayarı açmak için bir ad ve parola girmelidir” seçeneğinin önündeki işareti kaldırın ve Tamam diyerek pencereyi kapatın. Bunu yaptığınızda bilgisayarınız açılırken size parola sormayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here