Windows 10 Hızlandırma Yolları (Resimli Anlatım)

3

Windows 10 Bilgisayarı Hızlandırma

Windows 10 bilgisayarınız ilk günkü gibi hızlı çalışmıyor, donmalar yaşanıyor, uygulamaları açarken geç açıyor yada çalışırken hata mesajları alıyorsanız artık bilgisayara bir şeyler yapma zamanı gelmiş demektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10 bilgisayarınızı ilk günkü hale getirmek ve bilgisayarı hızlandırmak mümkün. Ancak aşağıdaki yöntemleri uygulamadan önce bilgisayarınıza bir antivirüs programı yükleyerek bilgisayarınızı virüs taramasından geçirmenizi öneririz. Çünkü bilgisayarınızı yavaşlatan virüsler olabilir. Bu yüzden aşağıdaki yöntemleri uygulamanız işe yaramayabilir.

windows 10 hızlandırma

Gereksin Program ve Uygulamaları Kaldırın

Bilgisayarınıza zamanla yüklediğiniz programlar bilgisayarınızın hafızasını doldurur ve bilgisayarı yorar. Bu program ve uygulamalar çoğaldıkça bilgisayarın çalışma hızı da düşer. Çünkü bu uygulama ve programlar bellekte yer kapladığı için Windows daha uzun sürede de belleği tarar. Bu yüzden kullanmadığınız program ve uygulamaları kontrol ederek kaldırın.

Sponsorlu Bağlantılar

Program ve uygulamaları iki farklı şekilde kaldırabilirsiniz. Birincisi aşağıdaki ekranda da göreceğiniz üzere Başlat > Ayarlar > Sistem > Uygulamalar ve özellikler adımından. Burada bilgisayarınıza yüklü bütün program ve uygulamaları görebilir ve dilediğiniz kaldırabilirsiniz.

Ayrıca bkz: Windows 10 Uygulamaları Nasıl Kaldırılır?

windows 10 uygulama ve oyun kaldırma

İkinci olarak da Program Ekle/Kaldır adımında kaldırma işlemlerini yapabilirsiniz. Denetim Masası > Programlar ve Özellikler adımından kaldırmak istediğiniz programı üstüne sağ tıklayarak “Kaldır” demeniz yeterli.

program kaldırma

CPU Çok Kullanan Programları Kapatma

Windows bilgisayarınızda CPU’yu çok fazla kullanan programlar bilgisayarınızı yavaşlatır ve bilgisayarın kasmasına neden olur. Bu nedenle CPU fazla kullanan programları kapatarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere CPU fazla kullanan programlar Görev yöneticisi Penceresinde listelenir. Buradan en çok CPU kullanan programın üzerine sağ tıklayıp Görevi Sonlandır diyerek bu programı kapatabilirsiniz.

görev yöneticisi işlemler

RAM Kullanım Ayarları

Bilgisayarınızdan daha iyi performans alabilmek için aşağıdaki ayarı yapmalısınız. Bu ayarı yaptığınız zaman Windows görsel efetkler kalitesini düşürerek en iyi performans için bilgisayarınız ayarlar.

Bunu yapmak için “Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Sistem > Gelişmiş Sistem Ayarları” adımlarını takip edin. Açılan pencerede üst menüden Gelişmiş seçeneğine tıklayın. Burada Performans seçeneğinin altında yer alan Ayarlar butonuna tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecek ve bu pencerede “Görsel Efektler” bölümü karşınıza çıkacak . Buradan “En iyi performans için ayarla” seçeneğini işaretleyin ve Uygula deyin.

windows 10 performans seçenekleri

Daha sonra yine üst menüde yer alan Gelişmiş sekmesine tıklayın. Bu sefer karşınıza gelen pencerede Sanal Bellek alanındaki “Değiştir” butonuna tıklayın. Açılan pencerede “Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet” seçeneği tikli ise bu tiki kaldırın ve Özel Boyut seçeneği altında yer alan Başlangıç boyutu ve En büyük boyut seçeneklerini 1913 MB şeklinde girin. Daha sonra pencerenin alt köşesinden Kaydet diyerek ayarları kaydedin. Böylece programlar bundan böyle daha hızlı çalışmış olacak.

windows 10 sanal bellek boyut ayarlama

Kayıt Defteri Temizleme ve Bakım

Windows 10 bilgisayarınızı hızlandırmak için kayıt defterini ara ara temizlemeli, gereksiz dosyaları silmeli, çöpleri temizlemeli, bakım yapmalı ve sistem temizliği yapmalısınız. Bunların tümünü tek başına yapan programlardan faydalanmanızı öneririz. Sistem temizleme ve bakım programı olarak size önereceğimiz programlar arasında en iyileri CCleaner ve Advanced SystemCare programlarıdır.

Disk Birleştirme

Disk birleştirme işlemi be bilgisayarı hızlandırmak için çok önemli işlemlerden birisidir. Disk birleştirme işlemi dosyaların daha hızlı okunmasını sağlar. Diskinizde dağınık bir şekilde duran dosyaları belirli bir sıraya koyarak disk okuma işlemini hızlandırır ve doğal olarak performansınız artar. Disk birleştirme işlemini yapmak için Advanced SystemCare programını kullanabilirsiniz. Alternatif programları da kullanabilirsiniz.

Güncellemeleri Yapın

Bilgisayarınızın işletim sistemini ve kullanmış olduğunuz programları güncel tutun. İşletim sistemi güncellemeniz bilgisayarın sistem performansını her zaman artırır ve hataları giderir. Programları güncellemeniz de programların daha sağlıklı ve kasmadan çalışmasını sağlar.

Kasa Temizliği

Bilgisayarınızın kasasını 2-3 ayda bir temizlemenizi öneririz. Çünkü kasada biriken tozlar hem bilgisayarın yavaş çalışmasına hemde fazla ısınmasına neden olur. Kasanın tozunu almanız hem fanın daha hızlı çalışmasına, hem işlemcinin daha az ısınmasına hemde diğer bileşenleri daha performanslı çalışmasına neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here