Windows 10 Güvenli Mod Açma ve Güvenli Mod Kapatma (Resimli Anlatım)

0

Windows 10 Güvenli Modda Açma Yöntemleri

Windows 10 bilgisayarınızda herhangi bir sorun nedeniyle bilgisayarınızı güvenli modda başlatmanız gerekebilir. Bilgisayarı güvenli modda başlatmanın birden çok yolu vardır. Şimdi size bilgisayarı güvenli modda başlatmak için yapmanız gerekenleri açıklayacağız.

Sponsorlu Bağlantılar

Üç farklı yöntem ile bilgisayarı güvenli modda başlatabilirsiniz. Birincisi Ayarlar’dan Kurtarma adımından, ikincisi oturum açma ekranında ve üçüncüsü de msconfig üzerinden.

Ayarlardan Güvenli Mod Açma

“Windows tuşu + I” kısayol tuşunu kullanarak Ayarlar’a girin. Buradan “Güncelleştirme ve güvenlik > Kurtarma” yolunu izleyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Adım 1: Aşağıdaki gibi bu ekranda “Gelişmiş başlangıç” altında, “Şimdi yeniden başlat” butonuna tıklayın.

windows 10 kurtarma

Adım 2: Daha sonra karşınıza “Bir seçenek belirleyin” ekranı gelecek. Bu ekranda “Sorun Gider” seçeneğine tıklayın.

windows 10 bir seçenek belirleyin ekranı

Adım 3: Daha sonra aşağıdaki ekran gelecek ve bu ekran “Gelişmiş seçenekler”i tıklayın.

windows 10 sorun gider ekranı 2

Adım 4: Bu ekrandan da “Başlangıç Ayarları” yada “Başlangıç Onarma” seçeneğine tıklayın.

windows 10 gelişmiş seçenekler ekranı

Adım 5: Daha sonra aşağıdaki ekrandan Yeniden Başlat‘ı seçin.

windows 10 başlangıç ayarları

Adım 6: Bilgisayarınız yeniden başlatıldıktan sonra karşınıza aşağıdaki seçenekler listesi gelecek. Bilgisayarınızı Güvenli Mod kullanarak başlatmak için 4’ü veya F4’ü seçin. Veya İnternet kullanmanız gerekirse, Ağ ile Güvenli Mod için 5’i ya da F5’i seçin.

güvenli mod etkinleştirme ekranı

Güvenli Mod’u kapatmak için bilgisayarı yeniden başlatmanız yeterlidir.

Oturum Açma Ekranından Güvenli Mod Açma

Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Karşınıza oturum açma ekranı gelecek. Bu ekranda Shift tuşuna basılı tutarak Aç/Kapa butonuna basın ve Yeniden Başlat‘ı seçin.

oturum açma ekranı güvenli mod

Daha sonra yeniden başladıktan sonra karşınıza Bir seçenek belirleyin ekranı gelecek. Yukarıda anlattığımız gibi Adım 2‘den itibaren bütün adımları tekrar uygulayın.

msconfig Ekranından Güvenli Mod Başlatma

Bilgisayarınızın arama kutusuna “Çalıştır” yazın ve tıklayın. Çalıştır kutucuğuna “msconfig” yazın ve enter deyin. Daha sonra karşınıza gelen penceredeki üst menüden “Önyükleme” sekmesine tıklayın.

windows 10 önyükleme ekranı

Yukarıdaki ekranda da göreceğiniz üzere “Güvenli Önyükleme” kutucuğunu işaretliyoruz. Hemen altındaki seçeneklerden “En az” seçeneği işaretli kalsın. Daha sonra “Uygula” ve “Tamam” diyoruz. Karşınıza bilgisayarı yeniden başlatmanızı gerektirdiğini soran bir pencere gelecek. Yeniden Başlat diyoruz ve bilgisayar Güvenli Mod’da açılıyor.

Güvenli Mod’u kapatmak için ise tekrar msconfig’den yukarıdaki pencereye geliyor ve “Güvenli Önyükleme” seçeneğinin yanındaki kutucukta yer alan işareti kaldırıp, bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here