Windows 10 Güç Tasarruf Modu Ayarlarını Yapma (Resimli Anlatım)

0

Güç Tasarruf Modu Nasıl Ayarlanır?

Windows 10 bilgisayarlarda güç tasarruf modu bilgisayarınızın daha az enerji harcamasını sağlar. Özellikle dizüstü bilgisayarlarda bataryanın daha uzun süre gitmesi için bu güç tasarruf özelliğinin kullanılmasını tavsiye ederiz. Masaüstü bilgisayarlarda güç tasarruf özelliğine fazla ihtiyaç duymayabilirsiniz ancak elektrik faturasından tasarruf etmek için güç tasarruf moduna alabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10 bilgisayarınızda güç tasarruf modunu aktif hale getirmek için aşağıdaki adımları izleyin. Windows 10 güç tasarruf modu ekranına gitmek için Başlat > Ayarlar > Sistem > Güç ve Uyku yolunu izleyin.

windows 10 güç ve uyku

Yukarıdaki resimde yer alan ekrana gelince en altta “İlgili ayarlar” seçeneğinin altında yer alan “Ek güç ayarları” linkine tıklayın ve karşınıza aşağıdaki ekran gelecek. Yada şu yolu izleyin “Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Güç Seçenekleri“. Aşağıdaki ekran karşınıza gelecek.

windows 10 güç seçenekleri

Sponsorlu Bağlantılar

Bu ekranda “Ek planları gizle” seçeneğinde “Güç tasarrufu” özelliğini işaretleyin. Daha sonra sağda yer alan “Plan ayarlarını değiştir” linkine tıklayın. Karşınıza aşağıdaki ekran gelecek.

windows 10 güç tasarrufu ayarları 1

Gelişmiş Güç Ayarlarını Yapma

Bu ekrandan ekran kapanma zamanını ve bilgisayarı uykuya geçirme zamanı sürelerini ayarlayabilirsiniz. Yine bu ekranda “Gelişmiş güç ayarları” linkine tıklayarak gelişmiş ayarlar sayfasına gidin. “Gelişmiş güç ayarları” sayfasındaki ayarları iyi bilgisayar kullanıcılarının yapmasını öneririz.

windows 10 güç tasarrufu ayarları 2

Bu sayfada ise her bir ayar için özel bir güç tasarruf seçeneği ekleyebiliyorsunuz. Örneğin ilk seçenek olan sabit diskin kapanma süresinin kaç dk olacağını ayarlayabilirsiniz. Ve diğer her bir ayar için güç tasarruf seçeneği ekleyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here