Windows 10 Görev Çubuğu Özelleştirme Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım)

0

Windows 10 işletim sistemli bilgisayarınızın Görev Çubuğunu istediğiniz gibi özelleştirmek ya da kişiselleştirmek istiyorsanız sizler için yapmanız gerekenleri anlatacağım.

Sponsorlu Bağlantılar

Görev çubuğu deneyimini özelleştirmek istiyorsanız, aşağıdakileri yapın:

 1. Ayarları aç.
 2. Kişiselleştirmeye tıklayın.
 3. Görev Çubuğuna tıklayın.

Bu sayfadan aşağıdaki gibi birçok temel seçeneği değiştirebilirsiniz:

 • Görev çubuğunu kilitle: Açık olursa görev çubuğunu taşıyamaz veya yeniden boyutlandıramazsınız.
 • Masaüstü modunda görev çubuğunu otomatik olarak gizle: Açık olursa çubuk masaüstü modunda etkin şekilde etkileşimde bulunduğunuz sürece gizli kalır.
 • Tablet modunda görev çubuğunu otomatik olarak gizle: Etkinleştirildiğinde, çubuk tablet modunda etkin şekilde etkileşimde bulunduğunuz sürece gizli kalır.
 • Küçük görev çubuğu düğmeleri kullan: Görev çubuğunun ayak izini azaltmak için daha küçük düğmeler kullanmanıza izin verir.
 • Rozetleri görev çubuğu düğmelerinde göster: Görev çubuğundaki uygulama düğmeleri durum bildirimleri gösterebilir ve bu seçenek, özelliği devre dışı bırakmanıza veya etkinleştirmenize izin verir.
Sponsorlu Bağlantılar

Görev çubuğunun yerini fareyle sürükleyerek değiştirebilirsiniz, aşağıdaki ekran görüntüsünde de gördüğünüz gibi bu sayfada çubuğu istediğiniz yere yeniden konumlandırmak için bir açılır menü bulunur. Sol, Üst, Sağ, Alt seçeneklerini seçerek görev çubuğunun nerede olmasını seçebilirsiniz.

Deneyiminizi daha da özelleştirmek için görev çubuğu düğmelerini; Her zaman etiketleri gizle, görev çubuğu dolu olduğunda, hiçbir zaman da dahil olmak üzere üç farklı şekilde birleştirme seçeneği vardır.

Birden çok monitör kurulumunuz varsa, görev çubuğu ayarlar sayfası, tüm ekranlarda görev çubuğunu gösterme, uygulamanın düğmesinin nerede görüntüleneceğini seçme ve diğer görev çubuklarındaki düğmeleri birleştirme seçeneği gibi ek seçenekler de içerir.

Bildirim alanını özelleştirme

Görev çubuğu sayfasında bildirim alanını bulacaksınız.

 1. Ayarları aç.
 2. Kişiselleştirmeye tıklayın.
 3. Görev Çubuğuna tıklayın.
 4. Bildirim alanı” altında, “Görev çubuğunda hangi simgelerin görünmesini seçin” bağlantısını tıklayın.

5. Ekranın sağ alt köşesinde görünmesini istediğiniz simgeleri Açık yapın.

6. Bildirim alanının altında, “Sistem simgelerini aç veya kapat” bağlantısını tıklayın. Ekranın sağ alt köşesinde görünecek her sistem simgesi (Saat, Ses ve gibi) için Açık yapın.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here