Windows 10 Gece Işığı Nedir? Ayarlarını Yapma (Resimli Anlatım)

0

Windows Gece Işığı Nedir?

Bilgisayar ekranları gece boyunca melatoninin üretimini olumsuz yönde etkileyebilen, gözlerinizde rahatsızlık veren ve uyku kalitenizi bozan mavi ışık yayar.

Sponsorlu Bağlantılar

Melatonin: Bu hormon özellikle geceleri beyin tarafından salgılanır ve normal vücut ritmini korumaya yardımcı olur.

Gece ışığı ise, akşam saatlerinde mavi ışık miktarını azaltıp sıcak renkler gösteren bir özelliktir. Bu sayede göz yorgunluğu azalır ve geç saatlere kadar bilgisayar başında oturduktan sonra uykuya dalmanıza yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Android cihazlar için de bu özellik artık kullanılabiliyor ve Windows 10 Creators Update güncellemesi ile birlikte masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar veya tabletler de bu özelliği kullanmaya başladı.

Geceyarısına kadar bilgisayar başında otururken, geç saatlere kadar oyun oynarken, araştırma yaparken, e-kitap okurken ve gece bilgisayar kullanırken gece ışığı özelliğini kullanmalısınız. Aslında bu özellik bilgisayar için bir nevi gece lambası demektir.

Peki bu gece ışığı nasıl etkinleştirilir? Gece ışığı nasıl ayarlanır? Gece ışığını otomatik ayarlamak mümkün mü? İşte bütün bu soruların cevabını bu kılavuzda açıklıyoruz.

Windows 10’da Gece Işığı Nasıl Etkinleştirilir?

Bilgisayarınızda gece ışığını etkinleştirmek için aşağıdaki adımları uygulayın:

1. Ayarlar‘ı aç.

2. Sistem‘i tıklayın.

3. Ekran sekmesine tıklayın.

4. Renk seçeneğinin altında yer alan “Gece ışığı” özelliğinin “Kapalı” olduğunu göreceksiniz. Bunu “Açık” konuma getirin.

Bu adımları tamamladıktan sonra gece ışığı cihazınızda etkinleştirilmiş ve varsayılan ayarlar olarak gün batımından gün doğumuna kadar ayarlanmış olacaktır.

Windows 10’da Gece Işığı Ayarları Nasıl Yapılır?

Bu özelliği etkinleştirdikten sonra, uygun renk sıcaklığını seçecek şekilde ayarları yapıp istediğiniz saatler arasında etkinleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Yani belirlediğiniz saatlerde otomatik olarak etkinleşip kapanacağı şekilde ayarlayabilirsiniz.

Gece ışığı ayarlarını değiştirmek için aşağıdakileri yapın:

1. Ayarlar‘ı aç.

2. Sistem‘i tıklayın.

3. Ekran sekmesine tıklayın.

4. Renk seçeneğinin altında yer alan “Gece ışığı” özelliğini açıp kapatma seçeneğinin hemen altında “Gece ışığı ayarları“na tıklayın.

5. Açılan yeni pencerede aşağıdaki gibi ayarları göreceksiniz. Burada “Gece renk sıcaklığı” ayarını fare ile sürükleyerek istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

6. Yukarıdaki ekran görüntüsünde “Zamanlama” seçeneğinin Açık olduğunu göreceksiniz. Bu seçeneği “Kapalı” konuma getirirseniz gece ışığı özelliğini de kapatmış olursunuz. Bu yüzden bu seçenek Açık konumda dursun. Hemen altında “Gün batımından gün doğumuna” seçeneğini işaretlerseniz gün batarken gece ışığı açılacak ve gün doğunca otomatik olarak kapanacaktır.

7. Dilerseniz “Zamanlama” seçeneğinin altında “Saatleri ayarla” seçeneğine tıklayıp, gece ışığının hangi saatte açılıp hangi saatte kapanacağını da ayarlayabilirsiniz.

8. Windows 10’da gece ışığını zamanlayarak açıp kapatmak istemiyorsanız ve bu özelliği manuel olarak istediğiniz zaman kendiniz açıp kapatmak istiyorsanız, öncelikle bu özelliği “Kapalı” konuma getirin. Ardından “Windows tuşu + A” kısayolunu kullanarak yada masaüstünde sağ alt köşede yer alan bildirim simgesine tıklayın. Buradan gece ışığı simgesine tıklayarak hızlı bir şekilde bu özelliği açıp kapatabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here