Windows 10 Ekran Yenileme Sıklığı Nedir, Nasıl Değiştirilir? Monitör Yenileme Hızı Hertz Ayarı (Resimli Anlatım)

2

Bu yazımızı, bilgisayar ekranları için Monitör Yenileme Hızı nedir ve Windows 10′da ki Monitör Yenileme Hızını nasıl değiştirebileceğiniz konusuna açıklama getirmek için ele aldık. En iyi oyun deneyimlerinde görülen titreyen ekran sorunlarını NVIDIA veya AMD ekran kartı Gelişmiş ekran ayarları ile değiştirebilirsiniz. Örneğin, ağır bir bilgisayar oyunu oynarken titreşen ekran veya ‘stopmotion‘ etkisi görürseniz, bunun ekran yenilenme sıklığından dolayı olma ihtimali vardır. Eski bir grafik kartınız ve yüksek yenileme oranına sahip modern bir monitörünüz varsa, yine de bu tür sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Monitör Yenileme Hızı Nedir?

Monitör Yenileme Hızı (Ekran Yenileme Sıklığı), bilgisayarınızın monitörünün sizi her saniye yeni bilgilerle kaç kez güncelleştirdiğini ölçen bir birimdir. Yenileme hızı birimi Hertz‘tir. Başka bir deyişle, monitörünüzün yenileme hızı 30Hz ise (bu günümüzde çok nadir), monitörünüzün saniyede en fazla 30 kez güncellenebileceği anlamına gelir. Ekran 30 kere her seferinde güncellenmeyebilir, ancak maksimum sayı 30 olacaktır.

240Hz yenileme hızı ile gelen çok sayıda monitör var. Ancak, oyun oynarken doğru çalışabilmesi için eşit derecede gelişmiş bir ekran kartına ihtiyacınız olacaktır. Aksi takdirde, eski bir GPU’nuz varsa, oyun oynarken stop-motion efektleri görebilirsiniz.

Windows’da Ekran Yenileme Hızını Değiştirme

Sponsorlu Bağlantılar

Tüm monitörler, bazı bilgisayarların Yenileme Hızını değiştirmesine izin vermez. Bilgisayarınız izin veriyorsa:

1. Windows Ayarlarını açmak için Win + I tuşlarına basabilirsiniz.

2. Bunu yaptıktan sonra Sistem> Ekran ayarlarına gidin.

3. Sağ tarafta, Gelişmiş görüntü ayarları adlı bir seçenek bulacaksınız. Üzerine tıklayın.

4. Karşınıza gelen sayfanın en altındaki Görüntü bağdaştırıcı özellikleri seçeneğine gidin.

5. Karşınıza gelen sayfada Monitör sekmesine geçin. Bu pencerede, verilen diğer yenileme oranlarını seçebileceğiniz ekran yenileme sıklığı adı altında bir açılır menü görürsünüz.

6. Uygun olanı seçin ve değişikliğinizi kaydedin.

Birden fazla monitörünüz varsa, Ekran sayfasında Bağdaştırıcı özelliklerini görüntüle düğmesini tıklamadan önce monitörü seçmeniz gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

2 YORUMLAR

 1. Merhaba,
  Ekran yenileme hızım 60 Hertz,
  Bilgisayarı adaptörden çekip batarya ile kullanmaya başladığımda otomatik olarak ekran yenileme hızım 40 Hertz’e düşüyor. Ekranda titreme oluyor. Tekrar 60 Hertz’e çıkarıyorum. Her defasında bunları yapmak sıkıcı geliyor. Hem pilde hem de prizde kullandığımda ekran yenileme hızımı nasıl sabitlerim?

  • Merhaba,
   Senin sorunun güç ve uyku ayarları ile alakalı olması gerekiyor. Çünkü prizden çıkarıp bataryaya geçtiğinde bilgisayar güç ayarlarını devreye sokuyor. Batarya çabuk bitmesin diye bir takım güç tasarrufu ayarları uyguluyor. Bu yüzden ekran yenileme hızını da düşürüyor.
   “Ayarlar > Güç ve Uyku > Ek güç ayarları” adımına git ve buradan güç profillerini varsayılan olarak ayarla.
   Her bir güç seçeneğinin karşısındaki “Plan ayarlarını değiştir” seçeneğine tıklayın ve açılan yeni pencerede “Bu plan için varsayılan ayarları geri yükle” seçeneğine tıklayarak varsayılan ayarlara dönün. Sorun düzelmezse tekrar yazın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here