Windows 10 Ekran Kapanma Zamanı ve Uyku Modu Zamanı Ayarlama (Resimli Anlatım)

2

Windows 10’da ekran açık kaldığında belli bir süre sonra işlem yapılmadığı takdirde ekran otomatik olarak kapanabilir. Bu durum ekran kapanma zamanının kısa süre olarak ayarlanmasından kaynaklanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Aynı şekilde bilgisayar monitörü belli bir süre işlem yapılmadığında uyku moduna geçebilir. Özellikle film izlediğinizde birden bire ekranın kararması ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bilgisayarın uyku moduna geçme zamanını da dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Şimdi bilgisayarın uyku moduna geçme ve ekran kapanma zamanını nasıl ayarlayacağınıza bakalım.

Sponsorlu Bağlantılar

İlk önce Başlat > Ayarlar > Sistem > Güç ve Uyku yolunu izleyin ve aşağıda resimde görülen ekran karşınıza çıksın.

windows 10 ayarlar

windows 10 güç ve uyku

Burada karşınıza çıkacak olan ilk seçenek Ekran‘dır. Ekran seçeneği bilgisayar prize takılı olduğu zaman ne kadar süre sonra ekranın kapanacağını ayarlamanızı sağlar.

Uyku seçeneğinin altında ise bilgisayarın prize takılı olduğu zaman içerisinde bilgisayarın ne kadar süre sonra uyku moduna geçeceğini belirlersiniz. Dilerseniz hiçbir zaman uyku moduna geçmemesini seçebilirsiniz. Ancak dizüstü bilgisayarlar bu ayarların yapılmasını tavsiye ederiz. Çünkü güç tüketmesi bataryanın daha çabuk biteceği anlamına gelir.

Son olarak dilerseniz ek güç ayarlarına tıklayarak gelişmiş ayarları da yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

2 YORUMLAR

    • “Prize takılı olduğunda, şu süre sununda kapat” seçeneği zaten sizin dediğiniz seçenek oluyor. Yani ekran kararmadan önce geçecek süreyi buradan belirliyorsunuz. Yukarıdaki ekran görüntüsünde 15 dk olarak ayarlanmıştır. Yani hiç bir işlem yapılmadığında 15 dk sonra bilgisayar ekranı kararacak demektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here