Windows 10 Dizüstü Bilgisayarlarda Web Kamerası ve Mikrofonu Devre Dışı Bırakma

0

Web kameramın ve mikrofonun çalışmasını nasıl durdurabilirim?

Çoğu dizüstü bilgisayarlar dahili bir web kamerasına sahipler. Ve hemen hemen tüm dizüstü bilgisayarlar, kamera ile birlikte kullanılmak üzere yerleşik bir mikrofona sahiptir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kamera veya mikrofonunu dizüstü bilgisayarlarda kullanmayan biriyseniz, bunları nasıl devre dışı bırakacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Bazı kötü amaçlı yazılımlar donanım kontrolünü ele geçirir ve kullanmadığınız zamanlarda bile mikrofon ve kameranızın çalışmasına izin verir. Böylece gizliliğiniz tehdit altında olur.

NOT: Eğer kameranızı devre dışı bırakmıyorsanız size tavsiyemiz, kameranızı kullanmadığınız zamanlarda üzerine siyah bir bant yapıştırın.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10 dizüstü bilgisayarınızdaki dahili web kamerasını ve mikrofonunu nasıl devre dışı bırakacağınızı anlatalım.

Bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılım taraması yapın

Bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabileceğini düşünüyorsanız, herhangi bir şey yapmadan önce tarama yapın. Web kameranız ve mikrofonunuz devre dışı bırakılmış olsa bile, virüsün tam olarak neyi hedeflediğini bilmiyorsunuzdur.

Windows Defender, Windows 10 bilgisayarlarda standart olarak geliyor, bu yüzden başlamak için güzel bir seçenek olacaktır. Alternatif bir antivirüs çözümü istiyorsanız, ücretsiz antivirüs yazılımlarına göz atabilir veya mevcut ücretli seçeneklerden birine göz atabilirsiniz.

Aygıt Yöneticisi aracılığıyla web kameranızı ve mikrofonunuzu devre dışı bırakın

Aygıt Yöneticisi’ni kullanarak web kameranızı ve mikrofonunuzu devre dışı bırakmak, işleri hızlı şekilde yapmanın bir yoludur; ancak cihazlarınızı hedefleyen gelişmiş kötü amaçlı yazılımlar, onları izniniz olmadan tekrar açabilir. Yine de, web kameranızın ve mikrofonun Aygıt Yöneticisi aracılığıyla nasıl devre dışı bırakılacağını bilmeniz iyi bir fikir olacaktır.

Web kamerası nasıl devre dışı bırakılır?

 1. Başlat düğmesini sağ tıklayın.
 2. Aygıt Yöneticisi’ni tıklayın.
 3. Görüntüleme aygıtları‘nın yanındaki açılır oku tıklayın.
 4. Dahili Kamera‘ya sağ tıklatın – bunun dizüstü bilgisayarınızdaki donanıma bağlı olarak farklı bir isimde olacağını unutmayın.
 5. Devre Dışı Bırak‘ı tıklayın.
 6. Evet‘i tıklayın.

Web kameranızı etkinleştirmek isterseniz, adımları tekrar uygulamanız yeterlidir, ancak bu kez Devre Dışı Bırakma yerine Etkinleştir’i tıklayın.

Mikrofon nasıl devre dışı bırakılır?

Bilgisayarınızdaki mikrofonun devre dışı bırakılması, kameranın devre dışı barakılması ile hemen hemen aynıdır.

 1. Başlat düğmesini sağ tıklayın.
 2. Aygıt Yöneticisi’ni tıklayın.
 3. Ses girişleri ve çıkışları’nın yanındaki açılır oku tıklayın.
 4. Dahili Mikrofon‘a sağ tıklatın – bunun dizüstü bilgisayarınızdaki donanıma bağlı olarak farklı bir isimde olacağını unutmayın.
 5. Devre Dışı Bırak‘ı tıklayın.
 6. Evet‘i tıklayın.

Mikrofonunuzu etkinleştirmek için aynı adımları izlemeniz, Devre Dışı Bırakma yerine Etkinleştir’i tıklamanız yeterlidir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here