Windows 10 Başlangıç Ekranı Özelleştirme Yöntemleri (Resimli Anlatım)

1

Windows 10 bilgisayarınızda başat menüsünü istediğiniz gibi özeleştirebiliyorsunuz. Kendi kullanım alışkanlıklarınıza göre başlat menüsünü yeniden dizayn edebiliyorsunuz. Başlat menüsünde uygulamaların konumları, favori kullanılan uygulamalar, başlat menüsü renkleri ve daha fazlasını özelleştirmeniz mümkün.

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi başlat menüsünü nasıl özelleştireceğinizi anlatalım;

Uygulama sabitleme

Başlat menüsünde sık kullandığınız uygulamaları sabitleyebiliyorsunuz. Bunu yapmak için Başlat menüsüne tıklayın ve burada başlat menüsüne sabitlemek istediğiniz uygulamayı bularak üzerine sağ tıklayın. Açılan seçeneklerden “Başlangıç ekranına sabitle” deyin. Yada uygulamayı fare ile tutup sürükleyerek başlangıç ekranına bırakın.

baslat-menusu-uygulama-sabitle

Başlangıç ekranındaki uygulamayı boyutlandırma

Sponsorlu Bağlantılar

Başlat ekranındaki uygulamaları dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Buna uygulamaların boyutlandırılması da dahildir. Aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere boyutlandırmak istediğiniz uygulamanın üzerine sağ tıklayın ve “Yeniden boyutlandır” seçeneğinin üzerine gelin. Açılacak olan yeni seçenekler arasında küçük, orta, geniş ve büyük seçeneğinden birini seçin. Ayrıca uygulama üzerine sağ tıkladığınızda “Başlangıçtan kaldır” diyerek istemediğiniz uygulamaları başlangıçtan kaldırabilirsiniz.

baslat-menusu-uygulama-boyutlandirma

Uygulama gruplandırma

Başlangıç ekranındaki uygulamaları gruplandırabilirsiniz. Oyunlar, dosyalar, araçlar gibi isimler vererek kendi gruplarınızı oluşturun. Bunu yapmak için başlangıç ekranında bir araya getirdiğiniz uygulamaların üstüne geldiğiniz zaman “Grup adlandır” yazısını göreceksiniz. Buraya tıkladığınız zaman aşağıdaki resimde de göreceğiniz gibi bir kutucuk açılacak ve grubunuzun adını yazabileceksiniz.

baslat-menusu-uygulama-gruplandirma

Başlangıç ekranı rengini değiştirme

Başlangıç ekranının rengini değiştirmek için öncelikle “Başlat>Ayarlar>Kişiselleştirme>Renkler” adımını izleyin ve karşınıza aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bir pencere gelecek. Bu pencerede “Tema rengi” alanından dilediğiniz rengi seçin.Rengi seçtiğinizde önizlemede değişikliğin nasıl olacağını göreceksiniz.

windows-10-tema-rengi

Başlangıç ekranı diğer ayarları

Başlat>Ayarlar>Kişiselleştirme>Başlangıç” adımını izleyin. Aşağıdaki resimde de göreceğiniz gibi bir dizi ayarlar göreceksiniz. Burada başlangıç ekranını istediğiniz gibi özelleştireceğiniz ayarlar bulunuyor.

baslangic-ekrani-ayarlari

Sponsorlu Bağlantılar

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here