Windows 10 Açılış Hızını Artırma (Resimli Anlatım)

1

Başlangıçta Çalışan Programları İptal Edin

Windows 10 bilgisayarınız gün geçtikçe yavaş açılmaya başlayabilir. Bu durum bilgisayarınızın başına oturduğunuz ilk andan itibaren canınızı sıkabilir. Peki bilgisayar neden yavaş açılır? Bilgisayarın başlangıçta yavaş açılmasının nedeni nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarın başlangıçta yavaş açılmasının esas nedeni zamanla bilgisayarınıza yüklediğiniz programların bilgisayar başlatılırken çalışmaya başlamasıdır. Örneğin Google Chrome tarayıcınız bilgisayar açılırken arka planda otomatik olarak çalışmaya başlar. Bu ve benzeri programlar başlangıçta çalışarak bilgisayarın açılış süresini uzatır. O zaman Windows 10’da başlangıçta çalışan programları iptal ederek bilgisayar açılış süresini artırabiliriz.

Görev Yöneticisi Başlangıç Ayarları

İlk önce arama kutusuna “Görev Yöneticisi” yazarak arama yapın ve çıkan sonuca tıklayın. Yada aşağıdaki resimdeki gibi Görev Çubuğu üzerinde fareye sağ tıklayarak “Görev Yöneticisi” seçeneğine tıklayın.

Görev Yöneticisi

Sponsorlu Bağlantılar

Görev Yöneticisi seçeneğine tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki pencere gelecektir. Bu pencerede üst menüler arasından “Başlangıç” sekmesine tıklayın.

görev yöneticisi başlangıç

Yukarıdaki pencerede bilgisayar açılırken başlangıçta çalışan programlar listelenmektedir. Burada “Durum” kısmında başlangıçta çalışan programların karşısına “Etkin” yazar, çalışmayanların karşısına ise “Devre Dışı” yazar. Durum kısmının hemen karşısında ise  “Başlangıç etkisi” alanı yer alır. Burada başlangıçta çalışan programların bilgisayar açılış hızına etkisinin “Yüksek” olduğu yazılan programları devre dışı bırakınız. Devre dışı bırakmak için ise ilgili programın Durum kısmında Etkin yazan seçeneğin üzerine fare ile sağ tıklayın ve resimde görüldüğü gibi “Devre dışı bırak” seçeneğine tıklayın.

Bu şekilde devre dışı yaptığınız programlar artık başlangıçta çalışmayacak ve bilgisayarın başlangıç hızını artırmış olacaksınız.

Bütün bunları yapmanıza rağmen bilgisayarın başlangıç hız artmıyorsa bilgisayarınızı virüs taramasından geçirmenizi öneririz. Çünkü bilgisayarınıza bulaşan virüsler de bilgisayarınızın yavaş açılmasını ve yavaş çalışmasını sağlayabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here