Windows 10/8/7 İçin En İyi Git Arayüz İstemcileri ve Programları

0

Git, yazılımcıların yazdığı veya geliştirdiği projeleri yönettikleri ve şüphesiz en çok kullanılan kontrol sistemidir. En büyük şirketlere ait projelerin çoğu Git depolarında çalışıyor. Git, sadece uygulamanız için kodlamayı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda bir proje üzerinde ekibinizle verimli çalışabilmeniz için bazı işbirliği özellikleri ile size yardımcı olur. Git her geliştiricinin sahip olması gereken bir arayüzdür. Bazen yeni başlayanlar için tüm işlemleri ve komutları anlamak zor olabilir. Ancak bir grup araç, Git komut satırına arayüz alternatifleri sağlayarak daha kolay hale getiriyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows için Git İstemcileri

1. GitHub Desktop

GitHub Desktop, temel olarak GitHub iş akışınızın bir uzantısıdır. Araç, komut penceresinde herhangi bir komut yazmadan kodunuzu yönetmenizi sağlayan mükemmel bir kullanıcı arayüzü sağlar. GitHub kimlik bilgilerinizi kullanarak oturum açabilir ve depolama alanları üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Yeni depo alanları oluşturabilir, yerel depo alanları ekleyebilir ve Git işlemlerinin çoğunu gerçekleştirebilirsiniz. GitHub Desktop, değişikliklerinizi izlemek ve hareket halindeyken Git işlemlerini gerçekleştirmek için gerçekten iyi bir istemcidir. GitHub Desktop tamamen açık kaynak kodlu bir programdır ve MacOS ve Windows için kullanılabilir.

GitHub Desktop Ücretsiz İndir

2. GitKraken

GitKraken, Windows için bağımsız olarak geliştirilmiş bir Git istemcisidir. GitHub, Bitbucket ve Gitlab’ı da destekler. GitKraken, ücretsiz, premium ve kurumsal varyantlarda mevcuttur. Ücretsiz sürümü küçük ekipler ve yeni başlayanlar için uygundur, ancak ekibiniz ve çalışmanızın her ikisi de arttıkça yükseltmeniz gerekebilir. GitKraken tüm işbirliği özellikleri ve güzel bir kullanıcı arayüzü ile birlikte gelir. Şimdiye kadar gördüğüm görsel açıdan en çekici Git istemcisidir. Sürükleyip bırak işlevleri gibi özellikler, bu aracı kullanırken sezgisel bir deneyime katkıda bulunan grafik işlemektedir. Bu programı kullanmadan önce GitKraken’e kaydolmanız gerekmektedir.

GitKraken Ücretsiz İndir

3. SmartGit

Sponsorlu Bağlantılar

SmartGit, ticari olmayan kuruluşlar için ücretsiz olarak kullanılan, büyük bir profesyonel düzeyde Git istemcisidir. Açık kaynak kodlu ve ücretsiz yazılım geliştirmek için özgürce kullanabilirsiniz. Ancak aracı ticari amaçlarla kullanacaksanız bir lisans satın almanız gerekebilir. Progrmaın, kullanımı basit değildir ve git komutlarının iyi bir şekilde bilinmesini gerektirebilir. Kullanıcı arayüzünde bulunan düğmelerin ve işlemlerin sayısını gördüğünüz zaman biraz başınız ağrıyabilir. SmartGit tüm Git özelliklerini kapsar ve tüm işbirliği özellikleriyle birlikte gelir. Araç, GitHub’da çekme istekleri oluşturmayı da destekliyor.

SmartGit Ücretsiz İndir

4. SourceTree

SourceTree, Jira ve Bitbucket’ın arkasındaki şirket olan Atlassian tarafından geliştirilen ücretsiz bir Git istemcisidir. Bu ücretsiz Git istemcisi, Bitbucket ve GitHub tarafından barındırılan depolar için müthiş destek sağlıyor. SourceTree, GitHub Desktop’dan biraz daha gelişmiş, aynı zamanda daha fazla özellik ve operasyon da sağlıyor. SourceTree, daha büyük bir ekibin bir parçası olarak kullandığınız kurumsal düzeyde bir programdır. SourceTree’yi kullanmadan önce bir Atlassian hesabı oluşturmanız gerekir.

 

SourceTree Ücretsiz İndir

Bunlar kullandığım ve kullanışlı bulduğum Git istemcilerinden bazılarıydı. Yeni başlayanlar için, GitHub Desktop veya SourceTree programlarını kullanmanızı öneririm. Ancak deneyimli bir geliştirici iseniz GitKraken veya Smart Git kullanın.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here