VR Gözlük Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Sanal Gerçeklik Gözlüğü Rehberi

0

VR Gözlük Seçme Rehberi

Sanal gerçeklik gözlüğü yani VR gözlüğü satın alırken acaba “en iyi VR gözlük hangisi” diye düşünmeyin. Çünkü şuan için böyle bir kriterden bahsetmek çok zor. Sadece farklı ihtiyaçlara göre VR gözlük satın almayı tercih etmek mümkün. Ayrıca sürekli yeni şeyler ortaya çıktığı için VR gözlükler için bir standart oluştuğunu da söylemek biraz zor.

Sponsorlu Bağlantılar

Sanal gerçeklik gözlükleri her geçen gün biraz daha gelişerek ve sanal gerçeklik uygulamaları da geliştirilerek hayatımızdaki varlığını artırıyor. Yakında akıllı telefonlar gibi herkesin evinde bir adet sanal gerçeklik gözlüğü olacağından şüphemiz yok.

Bu rehberimizde sanal gerçeklik gözlüğü almak isteyenler için sanal gerçeklik gözlüklerinin en iyi yanlarını ve etkileyici güçlü özelliklerini anlatacağız. Tercih yaparken de bu kriterleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

En Çekici VR Gözlük – HTC Vive

Sponsorlu Bağlantılar

VR seçerken gerçekten başka bir yerde olduğunuzu hissetmek istiyorsanız, HTC Vive’a göz atın derim. Bu sanal gerçeklik gözlüğü için neredeyse her uygulama ve oyun geliştirildi. Ayrıca oda ölçekli etkileşimler için tasarlandı. Bu gözlük, gerçek dünyada attığınız her adımın sanal dünyada atılan bir adım olduğunu hissettiriyor. Yanında verilen Vive denetleyicileri sayesinde sanal dünyadaki her şeyle sanki gerçek gibi etkileşim kurabiliyorsunuz.

HTC Vive, VR ortamınızdaki kablosuz hareketi desteklemektedir. Bu sayede özel izleyici aksesuarları ile gerçek dünyadaki nesneleri alarak VR oyunlarında kullanabilirsiniz. Yani mutfaktaki ekmek bıçağını oyunda bir silah olarak kullanabilirsiniz. Çok çılgınca geliyor değil mi?

HTC Vive Fiyatı: 4000 – 4500 TL arası

En Rahat VR Gözlük – PlayStation VR

Birçok VR kulaklık seti lensleri yüzünüze sıkıca bastıran esnek kayışlar içerir. Bu açıdan Sony’nin çözümü çok daha zariftir. PlayStation VR, başınızın üst kısmına yerleştirilmek ve ekranı alnınızın üzerinden gözlerinize getirmek için tasarlanmıştır. Bu tasarım yüze olan baskıyı tamamen engeller, bu da VR’den çok daha uzun süre keyif almanızı sağlar.

En rahat şekilde oyun oynamak istiyorsanız Sony’nin PlayStation VR gözlüğüne göz atmalısınız. Hem oldukça sağlamdır hemde her kafaya uyum gösterebilen hızlı ve kolay kullanım imkanına sahiptir.

PlayStation VR fiyatı: 1500 – 2000 TL arası

iPhone İle En Uyumlu VR Gözlük – Merge VR

iPhone’unuzu çok sayıda farklı VR kulaklıkla kullanabilirsiniz, ancak bunların neredeyse tamamı standart Google Cardboard tasarımına dayanıyor. Bu basit oldukları anlamına gelir ve malzemeler de genellikle ucuzdur. Merge VR sadece parlak mor olduğundan değil, kulaklıklı mikrofonun süper dayanıklı bir köpükten olması ve tüm kulaklık setinin özel ihtiyaçlarınıza göre ayarlanabilmesi ürünü ön plana çıkarıyor.

Bu gözlük çok sağlamdır ve eğlenceli fotoğraflara bakacağınız zaman size çok daha fazlasını sunar. Merge ayrıca Küp adı verilen Artırılmış Gerçeklik aksesuarına sahiptir.

Merge VR Fiyatı: 400 – 600 TL arası

Android İle En Uyumlu VR Gözlük – Daydream View (2017)

Android telefonlar için destek veren bir çok VR kulaklık var, ancak Google Daydream View çok daha dikkat çekici bir cihaz. Abartılı derecede konforlu olmanın yanı sıra benzerleri ile karşılaştırıldığında, bir ısı emici içeren ilk mobil VR kulaklık seti olduğunu görüyoruz. Yani uzun süre çalıştırdığınızda telefonun ısınmasını önlüyor demektir. Telefon ısınmadan uzun süre oyun oynayabilir ve uygulamaları kullanabilirsiniz.

Google Daydream, Android’le çalışan telefonların çoğuyla çalışır ancak her Android telefonda çalışmaz. Bunun nedeni ise mükemmel bir deneyim sunmak istemesidir. Yine de bazı görüntüleme teknolojileri bu konseptle henüz iyi çalışmıyor. Daydream ile yüzlerce filmin ve oyunun keyfini çıkarabilirsiniz.

Daydream View (2017) Fiyatı: 50 – 100 dolar arası

https://www.youtube.com/watch?v=rLLAA4ENIP4

Windows Karma Gerçeklik İçin En İyi Gözlük – Dell Visor

Microsoft’un şu anda Windows Karma Gerçeklik donanımı için birçok iş ortağı var, ancak şu an satın alabileceğiniz en çekici seçenek Dell’den geliyor. Bu kulaklık Microsoft’tan gelen aynı temel kulaklık gereksinimlerini karşılıyor. Kafa bandının etrafına eklenen dolgu terlemeyi önlüyor. Kulaklığın ağırlığını eşit bir şekilde dağıtarak da uzun süren oyun oynama şansı veriyor.

Dell Visor da Karma Gerçeklik kalabalığında tasarımıyla mükemmel bir iş çıkarıyor. Windows Karışık Gerçeklik denetleyicileriyle eşleştirildiğinde fiyatı da çok abartı kalmıyor.

Dell Visor Fiyatı: 450 dolar

Star Wars İçin Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü – Lenovo Mirage

Lenovo ve Disney, Galaxy’deki en iyi kötü adamları yakalamak için mükemmel bir Artırılmış Gerçeklik oyunu serisi üzerinde çalıştı. Bu yüzden bu oyunlar için en iyisi Lenovo Mirage’dir. Bu sanal gerçeklik gözlüğü ile gerçek dünyayı oyun boyunca görebileceksiniz. Bugüne kadar elde edebileceğiniz en heyecanlı AR deneyimini elde edebileceksiniz.

Star Wars: Jedi Challenges şu anda üç muhteşem oyun modu içeriyor. Işık küpü düellolarında savaşabilir, büyük Galaktik savaşlarda orduyu komuta edebilir ya da HoloChess oyununa katılabilirsiniz. En iyi Star Wars deneyimi yaşayan bu sanal gerçeklik gözlüğü, son birkaç yılda yapılan her telefonla birlikte çalışıyor.

Lenovo Mirage Fiyatı: 200 Dolar

https://www.youtube.com/watch?v=e__9IUpdj8Q

En İyi Oyunlara Sahip VR Gözlük – Oculus Rift + Touch

Kickstarter kampanyası ile popüler olmasının ardından Facebook tarafından satın alındı ve Oculus’u oyunlar harika bir konuma getirdi. En iyi VR oyunlarının çoğu ya Oculus Rift için çıktı ya da tamamen platforma özgü çıktı. Oculus’un Touch denetleyicileri ile Rift gözlüğü aracılığıyla oyunlardan inanılmaz derecede zevk alacaksınız.

Hedefiniz VR oyunlarından zevk almak ise Oculus’un uzunca bir süre önce denemeniz gereken eşsiz ve şaşırtıcı özelliklerini deneyimleyin. Her türlü oyunu, sanat ve müzik deneyimlerini yaşayabilirsiniz.

En Değerli VR Gözlük – Samsung Gear VR

Samsung’un en iyi telefonlarıyla harika çalışıyor. Gear VR, bu kulaklıkta bulabileceğiniz yüzlerce benzersiz oyun ve onlarca deneyime erişebiliyor. Samsung ve Oculus, VR’de tamamen taşınabilir bir eğlence sistemi yaratmak için birlikte çalıştı. Telefonunuzu bırakıp saatlerce başka bir dünyada kaybolabilirsiniz. Ve şimdi, gözlük ile birlikte verilen Gear VR Controller (Kontrol Cihazı) ile bu deneyimlerin tadını hareket denetleyicisi ile çıkarabilirsiniz.

Gear VR’yi en iyi yapan şeyler arasında fiyatı ve her yerde bulunabilirliğidir. Samsung telefonlarının satıldığı her yerde Gear VR’yi deneyebilirsiniz ve telefonu satın alırken bu gözlüğü oldukça uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Gear VR Fiyatı: 150 – 200 TL arası

https://www.youtube.com/watch?v=gghYoUlhyVU

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here