VPN Hızlandırma Önerileri

0

Bilindiği üzere güvenli bir şekilde internette sörf yapmak ve yasaklı sitelere giriş yapmak için VPN servisleri kullanılır. VPN servisleri bilgilerinizi şifreleyerek gizler ve kısıtlanan web sitelerine de erişmeinizi sağlar. VPN sanal bir ağdır ve bu ağ üzerinden internete bağlanmanızı sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

VPN bağlantılarının en büyük sorunu ise internet hızını yavaşlatmalarıdır. Peki VPN hızını artırmanın yolları var mı?

Bkz: Windows 10 VPN Kurulum Ayarları

VPN internet hızını düşürür mü?

Sponsorlu Bağlantılar

Öncelikle bilinmelidir VPN internet hızını düşürür. Bunun nedeni ise bağlandığınız sanal ağ sunucusunun size olan uzaklığıdır. Bağlandığınız VPN sunucusu size ne kadar uzak olursa internet bağlantı hızınız da o kadar yavaş olacaktır.

Şimdi bu önemli bilgiyi verdikten sonra VPN hızınızı artırmanızı sağlayacak önerileri sıralayalım.

vpn

En yakın VPN sunucusunu seçin

yukarıda da belirttiğimiz gibi bağlandığınız VPN sunucusu size ne kadar uzak ise internet hızınız da o kadar yavaş olur. Bu yüzden size en yakın yerel sunucuyu seçmeniz internet hızınızı artıracaktır. Örnek vermek gerekirse Avrupa ülkesinden bir sunucu seçerseniz ABD ülkelerinden bir sunucuya göre daha hızlı internete bağlanırsınız. Bu yüzden Türkiye’ye en yakın ülke hangisi ise onu seçmenizi öneririz. Hatta ülke seçme işini VPN programına bırakırsanız otomatik olarak en yakın ülkeyi sizin için seçecektir.

Şifreleme yapmayın

VPN sunucularının en önemli özelliklerinden birisi de bilgilerinizi şifrelemesi ve sunuculara kaydetmemesidir. Bu şifreleme işlemi de zaman aldığı için internet hızınızı düşürmektedir. Size tavsiyemiz bankacılık işlemi yada geride iz bırakmak istemediğiniz bir sörf işlemi yapmıyorsanız bu şifrelemeyi devre dışı bırakın. Eğer kullandığınız VPN servisi şifreleme türünü değiştirmenize izin veriyorsa değişiklik yapabilirsiniz.

TCP yerine UDP protokollerini kullanın

Cihazınız ile ağ arasında iletişim kurmak için internet protokol takımları kullanılır. Bu protokoller bağlantınızın nasıl paketlenip iletileceğini belirler. TCP/IP protokolü sık sık bağlantının kurulup kurulmadığını kontrol eder. Ancak UDP/IP protokolü verileri bilgisayardan önce internete gönderir ve verinin ulaşıp ulaşmadığına bakmaz. Bu da UDP protokolünü her zaman için TCP’den daha hızlı yapar. Bu yüzden kullandığını VPN programı böyle bir ayar sunuyorsa UDP seçmenizi öneririz.

Modeme VPN Kurulumu yapmayın

Modeme VPN kurduğunuz zaman modeme bağlanan diğer cihazlarda sizinle birlikte modem üzerin VPN bağlantısı kuracaktır. Zaten VPN hızı düşük olduğu için herkesin aynı cihaz üzerinden VPN bağlantısı gerçekleştirmesi hızını daha fazla düşürecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here