Video Üzerine Yazı Yazma, Kırpma ve Birleştirme (Microsoft Fotoğraflar)

0

Video üzerine yazı yazmak, videolardan slayt göstyerileri oluşturmak, farklı videoları birleştirmek yada bazı videoları kırpıp yeni videolar oluşturmak isteyebilirsiniz. Bütün bunları yapmak için çok fazla program var ancak çoğu ücretli programdır. Ücretsiz olanlar da ya kısıtlı özellikler sunuyor yada kullanımı zor oluyor. Ben sizlere  bütün bunları yapmanızı sağlayacak ücretsiz iki adet programdan bahsedeceğim.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu programlardan biri PhotoStage Slideshow Producer programı, diğeri ise Windows 10 ile birlikte gelen Microsoft Fotoğraflar uygulamasıdır. Şimdi bu iki programdan Microsoft Fotoğraflar uygulamasını kullanarak nasıl videolar yapacağınızı anlatacağım. Bir sonraki yazımda ise PhotoStage Slideshow Producer programı ile nasıl yapacağınızı anlatacağım.

Bkz: PhotoStage Slideshow Producer İle Video Düzenleme

Fotoğraflar Uygulaması İle Video Yapma

Sponsorlu Bağlantılar

Microsoft Fotoğraflar uygulaması Türkçe dil seçeneğine sahip olduğu için oldukça kolay bir kullanım imkanına sahip. Microsoft Fotoğraflar uygulaması ile videolarınızı kırpabilir, birleştirebilir, videolarınızın üzerine yazılar yazabilir, üç boyutlu efektler verebilir ve filtre uygulayabilirsiniz.

Windows 10 ile birlikte geldiği için uygulamalar arasında bulabilir yada arama kutusuna “Fotoğraflar” yazarak bulabilirsiniz. Eğer uygulamayı bir şekilde bilgisayardan kaldırdıysanız aşağıdaki linkten indiriniz.

İşte link: Microsoft Fotoğraflar İndir

Uygulamayı açtığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

Üst menüde yer alan “Oluştur” seçeneğine tıklayın ve buradan “Müzikli özel video” seçeneğine tıklayın.

Video Birleştirme

Daha sonra açılan sekmede “Klasörler” adımından bilgisayarınızda üzerinde çalışacağınız videoları seçiyorsunuz. Burada sadece OneDrive ve Resimler klasörü görünüyor. İster videolarınızı bu klasörlerden birinin içerisine taşıyıp buradan seçin, isterseniz de Fotoğraflar uygulamasının “Ayarlar” kısmında farklı bir klasör tanıtın. Tercih sizin.

Yukarıdaki resimdeki gibi videoları seçince otomatik olarak eklenecektir. İki adet video ekledim ve bu iki videoyu kırpıp, üzerlerine yazı yazarak birleştireceğim. Üstteki sol menüde yer alan videoları sürükleyip bırakarak alttaki alana ekleyebilirsiniz. Aynı videoyu bir kaç defa da kullanabilirsiniz.

Videoları Kırpma

Daha sonra her bir aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi her bir videoya sağ tıklayıp “Kırp” diyerek videonun istediğiniz bölümünü kırpıp alabilirsiniz.

Aşağıdaki gibi video kırpma alanında videonuzun bölümünü seçiyorsunuz.

Kırpma işlemi birince aynı ekranın üst menüsünde yer alan “Filtreler”, “Metin” ve “Hareket” seçeneklerini de kullanacağız. Filtreler menüsünde istediğiniz filtreyi videoya uygulayabilirsiniz. Hareket seçeneğinden ise videoya hareket veriyorsunuz. Bunları çok basit bir şekilde yapıyorsunuz ve “Metin” seçeneğinden de video üzerine yazı yazıyorsunuz.

Video Üzerine Yazı Yazma

Metin seçeneğine tıklayınca sol menüden istediğiniz yazıyı yazıyor ve istediğiniz stil ve düzeni seçerek yazı yazma işlemini tamamlıyorsunuz. Yazdığınız yazının nasıl gözüktüğünü de önizleme yaparak görebiliyorsunuz.

Ayrıca video üzerine sağ tıkladığızda çıkan “3B Efektler” seçeneğinde videonuza efektler de ekleyebiliyorsunuz. Aşağıdaki ekran görüntüsünden de göreceğiniz üzere efekti ekleyip önizleme yapabiliyorsunuz. Ayrıca efektin ne kadar devam edeceğine de sol menüdeki video önizleme ekranındaki seçme çubukları ile karar veriyorsunuz.

Video Üzerine Müzik Ekleme

Bütün videolarınızı düzenledikten sonra isterseniz videonuz için bir müzik de ekleyebilirsiniz. Uygulama üzerindeki hazır müziklerden seçebileceğiniz gibi bilgisayarınız üzerinden kendi müziklerinizi de seçebilirsiniz. İsterseniz hiç müzik eklemeden videonuzu orjinal sesi bırakabilirsiniz.

Son olarak videonuzu tamamladıktan sonra sağ üst kısımdan “Dışa aktar veya paylaş” seçeneğine tıklayarak videonuzu kaydedebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken dışa aktarma seçeneklerin çözünürlükleridir. Bunlar şu şekildedir;

S: En hızlı karşıya yükleme, e-posta ve küçük ekranlar için ideal: 960x540p
M: Çevrimiçi paylaşmak için ideal: 1280x720p (HD)
L: Büyük ekranlar için ideal, en uzun karşıya yükleme: 1920x1080p (Full HD)

Dönüştürme işlemi bitip dışa aktarım tamamlanınca karşınıza aşağıdaki ekran gelecek. Buradan videonuzu izleyebilir, dosya gezgininde görüntüleyebilir veya sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz. Hepsi bu kadar.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here