“Unutulma Hakkı” Kararı İle İnternetten İsminizi Sildirmeniz Mümkün!

0

İnternette Unutulma Hakkınızı Kullanabilirsiniz

İnternet siteleri gündemdeki olaylara göre haberler yapmaktadırlar. Bu haberler içerisinde bazı kişilerin isimleri de geçmektedir. Ve bu internet siteleri varlığını sürdürdüğü müddetçe bu kişilerin isimler ve ilgili haber web sitelerinde yayınlanır.

Sponsorlu Bağlantılar

İnsanları yıllar sonra da olsa isimleri geçtiği için zor durumda bırakan bu haberleri artık kaldırtmak mümkün. Anayasa Mahkemesi tarafından verilen bir karar emsal niteliği taşıyor ve bu tür haberlerden kişiler isimlerini sildirebiliyor. Anayasa Mahkemesi kişilerin “unutulma hakkı” olduğunu kararına vardı.

N.B.B isimli bir şahıs 1998 yılında uyuşturucu kullandığı için para cezası almış ve bir haber sitesi de bunu haber yapmış. Ancak ilgili kişi bu haber sitesinden isminin kaldırılmasını istemesine rağmen haber sitesi ismini kaldırmamış.

delete-silme

Sponsorlu Bağlantılar

N.B.B. isimli şahıs bu durum üzerine Sulh Ceza Mahkemesi‘ne gitti ve lehine kadar verilmesine rağmen haber doğru olduğu için Asliye Ceza Mahkemesi kararı bozdu. Bunun üzerine NBB olayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı ve Anayasa Mahkemesi kişilerin unutulma hakkı olduğunu söyleyerek haber sitesinin kişinin ismini silmesine hükmetti.

Sonuç olarak emsal niteliği taşıyan bu karar sayesinde haberler doğru olsa dahi kişinin şeref ve itibarını zedelediğinden ismin kaldırılma hakkı bulunacak.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here