“.tr” Uzantısı Nedir? TR Uzantılı Alan Adları Ne Anlama Gelir?

0

TR Uzantılı Alan Adları

.tr uzantılı alan adları diğer alan adları gibi her isteyen kişi tarafından satın alınamıyor. .tr uzantılı alan adlarını satın almak için resmi evraklar ile başvuruda bulunmanız gerekiyor. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından nic.tr adresi üzerinden satın alınan .tr uzatılı alan adları, ülkeye özgü alan adlarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir alan adının sonu “.tr” ile bitiyorsa o alan adının Türkiye’de olduğu anlaşılmaktadır. Örneğin www.alanadi.com.tr şeklinde bir web sitesi gördüğünüzde bu web sitesinin Türkiye’de hizmet veren, ticari amaçlı resmi faaliyet gösteren tüzel kişi ve kurumlar için geçerli olduğu anlaşılmaktadır.

“com.tr”, “org.tr” veya “net.tr” uzantılı alan adları Türkiye’de faaliyet gösterdiği anlamına gelir. “.com” gibi .tr uzantısı olmayan alan adları ise dünyanın herhangi bir bölgesinde hizmet verdiği anlamına gelir.

web internet

Sponsorlu Bağlantılar

.tr uzantılı alan adı almak isteyen ticari amaçlı tüzel kişilikler ve kuruluşlar aşağıdaki belgelerden herhangi bir tanesini sunmak zorundadır.

  • Ticaret odasından alınmış olan “Faaliyet Belgesi”, “Ticari Sicil Belgesi”, “Oda Sicil Kayıt Sureti” ya da Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanmış olan ticaret ünvanı ilanı,
  • Türk Patent Enstitüsü’nden alınmış “Marka Tescil Belgesi” ya da “Marka Başvuru Belgesi”,
  • Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan alınmış olan “Sicil Tasdiknamesi” ya da “Ticari Sicil Gazetesi”.

“.tr” alan adı için belge zorunluluğu yakında kalkıyor.

Bkz: “.tr” Uzantılı Alan Adları Evraksız Alınabilecek!

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here