Windows 10’da %100 disk kullanımı sorununa kesin çözüm nedir?

Soru CevapKategori: Windows 10 HatalarıWindows 10’da %100 disk kullanımı sorununa kesin çözüm nedir?
Hüseyin sordu 7 sene önce

Windows 10 kullanıyorum ve sık sık  %100 disk kullanımı uyarısı veriyor. İnternette söylenen bir çok yöntemi denedim ama olmadı. Kesin çözüm var mı?

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
2 Cevap
Admin Staff cevapladı 7 sene önce

Bu sorunun kesin çözümünü bulmak için öncelikle Görev Yöneticinize girin ve Performans sekmesi altında Disk seçeneğini seçin. Burada nelerin  çalıştığını ve disk kullanımını nelerin zorladığını gözleyin. Bu pencerede sol alt kısımda kaynak izleyicisi seçeneğine de tıklayın ve açılan pencerede Disk menüsüne tıklayın ve burada disk üzerindeki işlemleri gözlemleyin. Direk windows arama kutusuna “kaynak izleyicisi” yazarak da bu pencereye ulaşabilirsiniz. 
 
Genellikle %100 disk kullanım uyarısını Windows Update verir. Bu pencerede eğer diski en çok kullanan Windows Update ise burada yapmanız gereken şudur. 
 
Arama kutusuna “Hizmetler” yazın. Çıkan sonuca tıklayın ve açılan pencerede Windows Update seçeneğini bulun ve üzerine sağ tıklayıp Özellikler seçeneğine tıklayın. Açılan pencerede “Başlangıç türü” alanını “Elle” olacak şekilde seçin “Tamam” deyin. 
 
Bu şekilde yaptıktan sonra sorun düzelmez ise bilgisayarı yeniden başlatarak tekrar kontrol edin. Sorun büyük ihtimalle düzelecektir. 
 
Son olarak Disk kullanımı alanında diski fazla kullanan eski programlarınızda olabilir. Bu programları kullanmıyorsanız kaldırın yada güncelleyerek tekrar kontrol edin. 

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Admin Staff cevapladı 7 sene önce

İkinci olarak Windows’u yükselttikten sonra bu uyarıyı almaya başladıysanız size tavsiyemiz temiz bir önyükleme yapmanız yönündedir. 
 
Bkz: Windows’da temiz önyükleme gerçekleştirme

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Cevabınız

14 + 13 =